Všetko o zlate

 • Návod na čistenie zlatých šperkov

  Zlaté šperky sú jemne a precízne prepracované ozdoby, ktoré sa môžu časom zašpiniť a mierne stmavnúť. Často sa to stáva pri každodennom nosení šperku, keď príde do styku s agresívnym potom, alebo iným, mechanicky alebo chemicky nepriaznivým prostredím.

 • Zlato - história zlata

  Zlato má dlhú a komplexnú históriu. Prvý objav zo zlata symbolizoval bohatstvo a zaručenie sily. Zlato spôsobilo posadnutosť u mužov a národov, zničilo niektoré kultúry a dávalo silu ostatným.

 • Zlato - porekadlá, výroky

  Človek by skoro veril, keď tak vidí, ako tituly strácajú cenu, že je na svete viac cti; tak ako klesá cena peňazí, keď je viac zlata
  (Georg Christoph Lichtenberg)

 • Zlato - puncové značky

  Od 15. storočia sa objavujú na výrobkoch z drahých kovov rôzne vyrazené značky, ktorými výrobca deklaroval svoje meno, čas a miesto výroby. Častejšie však značky potvrdzovali len udané rýdzosti predmetu z drahého kovu.

 • Zlato - vlastnosti zlata

  Z hľadiska vlastností je zlato kov značne ťažký (skoro trikrát ťažší než železo), jeho merná hmotnosť je 19,29 g na kubický centimeter, to napomáha technológiam ťažby založeným na gravitácii. Kocka zlata o váhe 1 tony má hranu dlhú len 37,27 cm. Je odolné voči kyselinám a soliam. Rozpustné je len lúčavkou kráľovskou, teda zmesou kyseliny chlorovodíkovej a dusičnej, a v roztokoch kyanidov. To je dosť využívané pri jeho ťažbe v rudách s mikroskopicky rozptýleným výskytom zlata.

 • Zlato - všeobecné údaje

  Zlato je vzácny kov s množstvom unikátnych vlastností. Na rozdiel od iných kovov je chemicky veľmi stabilný. Rozpúšťa sa len v lúčavke kráľovskej a roztokoch kyanidov. Výborne vedie teplo i elektrický prúd. Vyniká ťažnosťou a kujnosťou. Rýdze zlato je mäkké, ale veľmi ťažké. Jeho hustota je dvakrát vyššia než hustota olova. Zlato je taktiež dosť vzácne, a teda i drahé. Kombinácia všetkých troch vlastností zlata predurčila roli takmer ideálneho materiálu pre výrobu šperkov a platidiel. V modernej dobe tak zlato našlo široké uplatnenie i v priemysle a medicíne.

 • Zlato na Slovensku

  Zlato na Slovensku nájdeme v troch formáciách, staršej (Malé Karpaty, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Spišsko-gemerské Rudohorie), mladšej a v ryžoviskách.