Diamanty a brilianty


KVALITA

Na svete existujú kritériá, ktoré objektívne určujú hodnotu a špecifikáciu diamantu - podľa princípu 4C:

Carat (hmotnosť), Clarity (čistota), Color (farba), Cut (brus). Na tomto princípe sa vykonáva meranie, ktoré určuje hodnotu napríklad aj u dvoch zdanlivo rovnakých kameňoch podobnej váhy. Diamond Report je cennik vytvorený s ohľadom na podrobnú analýzu trhu s diamantami. iZlato, ako známe klenotníctvo, ponúka diamanty jedine s certifikátmi kvality. Týmto spôsobom sa zabezpečuje zákazníkovi, že kameň je autentický a najlepšiej kvality pri väčšich kameňoch prikladáme aj osvedčenie z niektorých nezávislých medzinárodných gemologických ústavov. Najvýznamnejšie sú tieto: IGI, GIA a HRD, SIGMA alebo DPL

 

1.C - HMOTNOSŤ

Hmotnosť je uvedená v karátoch (ct). Jeden karát je 0,2 g. Karat je jednotka, ktorá sa delí na 100 bodov, takže napríklad 20 bodový diamant bude vážiť 1,20 karátov, obvykle označovaný ako diamant 0,20ct.

Meno mernej jednotky pre hmotnosti drahých kameňov má svoje korene v starovekom grécku, kde sa takto nazývala stredomorská rastlina keration. Jej semená napriek tomu, že boli veľmi malé a tvrdé boli tiež známe tým, že mali takmer rovnakú váhu, a boli preto použivané ako závažia.

Najväčší diamant, ktorý sa kedy našiel sa nazýva "Cullinan". Rough vážil 3106 karátov a bol narezaný na 105 diamantov. Vo väčšine prípadov, diamant brúsením stráca asi 50% jeho hmotnosti "Cullinan" stratil počas spracovania viac ako 65%. Najväčším z neho vybrúseným diamantom je "Star of Africa" s váhou 530 karátov. Ten zdobí britské kráľovské žezlo...

 2.C - ČISTOTA

Neoddeliteľnou súčasťou drahých kameňov sú mikroskopické čiastočky nazývané aj "inklúzie".

Vznikli už pri tvorbe kameňov. Mikroskopické zväčšenie umožňuje definovať triedu čistoty - čím cennejší diamant, tým menej má inklúzii. Dokonale čisté diamanty sú veľmi zriedkavé. Zaujímavé pre klientov sú najmä tie, ktoré majú čistotu v rozmedzí SI - malé inklúzie (zvyčajne v kombinácii s farbou H).

Ak je čistota označená ako SI, alebo vyššia, "inklúzie" obvykle nie sú viditeľné voľným okom.

Zákazníci, ktorí dávajú čistotu diamantu na prvé miesto sa často rozhodnú pre VS - veľmi malé inklúzie (často v spojení s farbou G) alebo vyššou.

 

 

3.C - FARBA

Sa určuje za použitia špeciálnej stupnice.

Väčšina diamantov majú jemnú hnedú alebo žltkastú farbu. Pravidlom je, že čím belší je diamant, tým vyššia je jeho hodnota. Výnimkou môžu byť kamene veľmi intenzívnej farby.

Určenie: fancy farba sa používa v súvislosti s kameňmi, ktorého farba je prirodzená a nie je dosiahnutá vďaka technológii umelého farbenia (pomocou HP / HT). Najpopulárnejšie sú farebné diamanty H - biela (zvyčajne v kombinácii s jasnosťou SI). Pomerne často sa objavujú aj farebné diamanty I alebo J - svetlo tónovaný biely. Zákazníci, ktorí dávajú farbu diamantu na prvé miesto, sa často rozhodnú pre farebné kamene G - extra biela (zvyčajne v kombinácii s čistotou VS).

 

4.C - BRUS

Diamant sa zmení na briliant vďaka briliantovému brusu.

Mal by byť veľmi estetický a poskytnúť priaznivý optický efekt. Kompletný briliantový brus sa skladá z 58 plôch. Na trhu sú aj také kamene, ktoré zostanú po bruse drsné aby na nich zostalo čo najväčšie množstvo surového diamantu.

Zlý brus spôsobuje zníženie hodnoty diamantu až o polovicu. Hodnotenie brúsenia je najťažšia časť procesu oceňovania kameňa no zároveň aj najdôležitejšiou, pretože do značnej miery určuje špecifické vlastnosti diamantu - jeho žiaru.

CERTIFIKÁTY

iZlato.sk potvrdzuje kvalitu jednotlivých drahých kameňov a perál certifikátmi iZlato.

Vybrané väčšie diamanty majú dodatočné certifikáty najrešpektovanejších nezávislých gemmologických inštitútov vo svete:  GIA, HRD, IGI, SIGMA alebo DPL. Vzhľadom k dlhému časovému priestoru pri postupoch potrebných pri analýze kameňov pre udelenie certifikátu a aj z dôvodu nákladov na tieto certifikáty sú určené pre kamene v šperkoch iZlato vyššej hodnoty. Klienti iZlato majú u nás záruku, že naša spoločnosť pristupuje s maximálnou starostlivosťou a opatrnosťou v osvedčovaní našich šperkov certifikátmi a taktiež v ich celkovú dôveryhodnosť.