Zlato - história zlata


Zlato má dlhú a komplexnú históriu. Prvý objav zo zlata symbolizoval bohatstvo a zaručenie sily. Zlato spôsobilo posadnutosť u mužov a národov, zničilo niektoré kultúry a dávalo silu ostatným.

Archeologické vykopávky naznačujú prvé použitie zlata na Strednom východe, kde sa objavila prvá známa civilizácia. Zlaté egyptské šperky boli nájdené v hrobke kráľovnej Zer a kráľovnej Pu-abi Ur v Sumerii a sú najstaršími príkladmi nájdených šperkov od tretieho tisícročia pred naším letopočtom. V priebehu storočí bola väčšina egyptských hrobiek vykradnutá, ale hrobka Tutanchamóna bola objavená nerušene modernými archeológmi. V ktorej bola objavená najväčšia zbierka zlata a šperkov na svete, objav zahŕňal i zlatú rakvu, ktorej kvalita ukázala v pokročilom stave na egyptské remeselníctvo a zlatú prácu (druhé tisícročie pred n.l.).

 

Perzská ríša, dnešný Irán, často používala zlato na výrobu umeleckých diel ako súčasť náboženstva Zoroastrianism. Perzské spracovanie zlata je najviac známe pre svoje zvieracie umenie, ktoré bolo upravené potom, čo Arabi dobyli oblasť v 7. storočí nášho letopočtu.

Keď Rím začal prekvitať, mesto priťahovalo nadaných remeselníkov zlata, ktorí vytvorili zlaté šperky širokej škály. Použitie zlata v Ríme neskôr rozšírili predmety do domácností a nábytok v bytoch vyšších tried. Do tretieho storočia nášho letopočtu, občania Ríma nosili náhrdelníky, ktoré obsahovali mince s obrazom cisára.

Keď sa kresťanstvo začalo šíriť cez európsky kontinent, Európania prestali pochovávať svojich mŕtvych s ich šperkmi. V Amerike, bola zručnosť Pre-Columbijskej kultúry v užívaní zlata vysoko pokročilá dávno pred príchodom španielov.

Indickí zlatníci zvládali väčšinu techniky známu svojimi európskymi rovesníkmi, po príchode Španielov. Boli adeptmi na filigránu, granulácie, lisovanie a kovanie, vložkovanie a stratené voskové metódy. Španielski dobyvatelia tavili väčšinou zo zlata, ktoré sa od obyvateľov tohto regiónu našlo na zostávajúcich príkladoch, modernými výskumami hrobov. Najväčšie náleziská zlata z týchto čias boli v Andách a v Kolumbii.


Správa o objave zlata v regióne Spojených štátov by mohla mať za následok tisíce nových osadníkov, mnohí riskujú svoje životy nájsť zlato. Zlato bolo objavené v mnohých západných štátoch, z ktorých najznámejší výskyt bol v Kalifornii pri mlyne Sutter v roku 1848. Inde boli zlaté horúčky v Austrálii v roku 1851, Južnej Afrike v roku 1884 a v Kanade v roku 1897.

Kleopatra egyptské šperky

Zlato - história zlata

 

Zlatý štandard mal stabilizovať vzostup globálnej ekonomiky, ktorá diktovala, že národ musí obmedziť svoju vydanú menu na množstvo zlata, ktoré držal v rezerve. Veľká Británia bola prvá, ktorá prijala zlatý štandard v roku 1821, v 1870 nasledoval zvyšok Európy. Tento systém zostal v platnosti až do konca prvej svetovej vojny, po ktorej USA bolo jedinou krajinou, pokojnou ctiť zlatý štandard. Po vojne iné krajiny ponechali rezervy hlavných mien namiesto zlata. Príchod veľkej depresie označila koniec vývozu amerického zlata v 1930. Do polovice 20. storočia, americký dolár nahrádza zlato v medzinárodnom obchode. Americký program bol zahájený v roku 1986 predajom zlatých a strieborných mincí. Platina bola pridaná do Amerických mincovní v roku 1997. Drahé kovové mince sú mince, ktorých hmotnosť je ocenená v konkrétnych drahých kovoch.