Zlato - všeobecné údaje


Zlato je vzácny kov s množstvom unikátnych vlastností. Na rozdiel od iných kovov je chemicky veľmi stabilný. Rozpúšťa sa len v lúčavke kráľovskej a roztokoch kyanidov. Výborne vedie teplo i elektrický prúd. Vyniká ťažnosťou a kujnosťou. Rýdze zlato je mäkké, ale veľmi ťažké. Jeho hustota je dvakrát vyššia než hustota olova. Zlato je taktiež dosť vzácne, a teda i drahé. Kombinácia všetkých troch vlastností zlata predurčila roli takmer ideálneho materiálu pre výrobu šperkov a platidiel. V modernej dobe tak zlato našlo široké uplatnenie i v priemysle a medicíne. 

 

 

Vyskytuje sa vo všetkých vrstvách zemegule, a preto sa dnes ťaží ako tradičné zlatokopeckou metódou tak v gigantických povrchových veľkolomoch či v trojkilometrových hlbinných doloch v Južnej Afrike. Odhaduje sa, že všetko zlato, vyťažené za celú históriu ľudstva, váži cez dvesto tisíc ton, viac než 90% z tohto množstva bolo vyťažené po roku 1848, kedy bolo objavené zlato v Kalifornii. Pritom hrana z neho hypoteticky vytvorenej kocky by nepresiahla 22m.

Vošlo by sa teda pod oblúk parížskej Eiffelovej veže. Taká kocka by sa dala teoreticky naozaj vyskladať. Zatiaľ čo ostatné kovy sa ťažia, tavia, užívajú a miznú rozptýlená vo výrobniach po celom svete, kde korodujú a strácajú sa, zlato nie.

Ťažba zlata

 

Zlaté mince.

 

Odhaduje sa, že každoročne bude prichádzať na trh okolo dve až tri tisíc ton zlata, pokiaľ nebudú objavené ďalšie významné ložiská alebo pokiaľ nebudú vyvinuté celkom nové, revolučné technológie ťažby. I v tom je jeho výnimočnosť. Centrálne banky dnešného sveta jej skladujú na 32 tisíc ton a ďalšie desiatky tisíc ton sa určite nájdu medzi rôznymi fondami, súkromnými zberateľmi alebo obyčajnými ľuďmi v podobe zlatých šperkov, mincí alebo zlatých tehličiek.

V zliatku, ktorými sa práve teraz obchoduje napríklad v Zürichu, je možno obsiahnuté zlato vyťažené v rozmedzí niekoľko tisíc rokov. Časť zlata v zliatine možno bola vyťažená v starom Egypte, ďalšie priplávalo z ríše Inkov, niečo pochádza z dnešných juhoafrických dolov a kto vie či časť nepochádza zo stredovekých ťažieb v Jílovém v Čechách.