Návod na čistenie zlatých šperkov


 

 

 

 

 

AKO SA STARAŤ O ŠPERKY

Šperky, o ktoré sa staráme, sa môžu stať našim rodinným
dedičstvom, odovzdávané z generácie na generáciu.

 

 

prstene


náramky

 

 

KEDY ŠPERKY NENOSIŤ

Zlaté šperky nenoste pri činnostiach, kde je ich možné ľahko poškodiť. Napríklad pri práci v prašnom, chemicky agresívnom alebo vlhkom prostredí, pri športe, kde môže dôjsť k pretrhnutiu zlatých retiazok, alebo zraneniu od zlatých náušníc, zlatých príveskov a pod. Pri umývaní rúk si prstienky taktiež skladajte, pri každej činnosti, ktorá by ch mohla poškodiť. Šperk je ozdobou človeka a pre to sa tak k nemu treba aj správať. 

Strieborné šperky  veľmi rýchlo reagujú na vplyvy vonkajšieho prostredia zmenou farby, alebo stratením lesku. Už malá prítomnosť nevhodných chemických látok spôsobuje ich černenie. Zvlášť citlivé sú na prítomnosť síry. Z organických látok je to napríklad ľudský pot. Ten má u každého iné zloženie. Preto niekomu strieborné šperky černejú a niekomu nie. 

 

 


 

AKO A S ČÍM ČISTIŤ ŠPERKY?

V domácich podmienkach sa dá zlatý šperk čistiť prípravkami, ktoré sa dajú kúpiť v klenotníctvach, v predajniach drogérie, alebo aj u nás v internetovom zlatníctve iZlato. Sú to čistiace kvapaliny a handričky. Pred ich použitím si pozorne prečítajte návod na použitie. Handričky nepoužívajte na zlaté šperky, ktorých povrch je matovaný, alebo jemne gravírovaný, neodporúčame ani na rhódiované zlato. Takáto úprava sa môže veľmi ľahko poškodiť. 

Zlaté šperky s kameňmi sú zvlášť citlivé na zaobchádzanie. Niektoré kamene sú do zlatého šperku len lepené a pri neopatrnom používaní môžu vypadnúť. Zlaté šperky s kameňmi a perlami nevkladajte do horúcej vody. U niektorých kameňov je potrebná zvlášť veľká opatrnosť! 

náramky

 


 

perlové šperky

 STOJÍ ZA TO VEDIEŤ 

ZMENY FARBY ZLATA

Aj keď to nie je také časté, farbu môže zmeniť aj zlatý šperk. Najčastejšie k tomu dochádza pri detských zlatých náušniciach, ktoré zmenia farbu na mieste dotyku s ľudským telom, krvou. Taktiež šperky z bieleho zlata, ktoré boli poródiované. Tenká vrstva ródia sa môže nevhodným používaním, prípadne nedodržaním návodu na použitie postupne stratiť a tým sa odtieň zlata zmení.

ŠPERKY Z CHIRURGICKEJ OCELE

Šperky z chirurgickej ocele sú z veľmi tvrdého a odolného materiálu. Plochy šperku s vysokým leskom sa môžu poškriabať. Hlavnou výhodou chirurgickej ocele je, že je považovaná za materiál nevyvolávajúci alergie.

PERLOVÉ ŠPERKY

Šperky s tyrkysovými, koralovými, jantárovými, sladkými a slanými perlami alebo perleťami nie sú príliš odolné voči chemickým výrobkom, ako sú parfémy, krémy, lak na vlasy. Preto vám odporúčame, aby ste sa vyhli priamemu kontaktu s týmito kozmetickými výrobkami. 


V prípade, že budete mať pochybnosti o tom, ako sa o zlatý, alebo iný šperk starať, poraďte sa u nás na [email protected] alebo na infolinke +421 2 2101 1011, prípadne v odbornej predajni alebo u zlatníka. 


>>DOPLNKY NA ČISTENIE<<