25 mýtov o šperkoch, ktorým možno veríte aj vy25 mýtov o šperkoch, ktorým možno veríte aj vy

Mýty, povery, mylné predstavy i nedorozumenia o šperkoch, prevládajúce v našom povedomí, si zaslúžia striedmy a kritický pohľad.

 

Množstvo mýtov, ktorými sú opradené šperky, vzácne kovy a drahé kamene nasvedčuje tomu, že klenoty sa vždy tešili veľkej pozornosti. Tieto mylné predstavy, často znejúce zaujímavo, až mierne šokujúco, však kupujúcemu v 21. storočí nie vždy pomáhajú v snahe správne si vybrať.

Skôr je to naopak. Pretrvávajúce a vytrvalo živené povery môžu bežného zákazníka pomýliť a priviesť k neopodstatneným obavám, či nerealistickým očakávaniam. Poďme ich preto vyvrátiť, aby ste sa i vy mohli pri výbere sústrediť len na to podstatné.

 

Zlato

1. Spoľahlivým spôsobom ako overiť rýdzosť zlata je zahryznutím doň

 

Faktom je, že čisté zlato je mäkšie ako zdravá zubná sklovina a zahryznutie v ňom zanechá stopy. No to isté platí napríklad aj o olove a podvodníci ho môžu ľahko pozlátiť tak, aby prešlo týmto „testom“(viac v článku ako na prvý pohľad rozoznať rozdiely medzi zlatom a pozlátenými šperkami) Na druhej strane, niektoré zmesi pravého zlata bývajú tvrdšie a i napriek vysokej rýdzosti by skúškou zahryznutím neprešli.

 

2. Zlato sa prirodzene objavuje vo viacerých farbách – žltej, bielej, ružovej

 

Hoci sa pri zlate bežne spomínajú všetky tieto farby, pôvodná je len jedna – žltá. Patrí rýdzemu 24 karátovému zlatu. Akékoľvek iné odtiene sa získavajú prímesami železa, striebra, platiny medi, alebo hliníka. Tie okrem farby dodávajú aj pevnosť a zvyšujú životnosť šperkov.

 

3. Alergia pokožky na zlato

 

Na čisté zlato (a jedným dychom dodávame, že to platí i o striebre) je ľudská pokožka alergická len vo veľmi malom množstve výnimočných prípadov. Oveľa zvyčajnejšími sú alergie na iné zložky zlatých zmesí, najmä na nikel, meď a mosadz.

 

4. Investične najvhodnejším je 23-24 karátové zlato

 

Investovať sa zvykne aj do zlata s nižším podielom rýdzosti. 14 – 18 karátové šperky tiež reflektujú pohyb jeho ceny a podľa toho sa mení aj ich hodnota.

 

 

 

Žena zakusuje do zlatej tehly

 

Diamanty

5. Syntetický diamant možno rozoznať dýchnutím naň

 

Podľa tohto mýtu, ak na diamant dýchnete a orosenie sa okamžite stratí, má prírodný (nesyntetický) pôvod. Vyplývať by to malo z jeho vysokej tepelnej vodivosti. Moderné syntetické kamene však dokážu imitovať i túto fyzikálnu vlastnosť.

Žena vydychuje malé kryštály - abstrakt

 

6. Rozhoduje veľkosť diamantu

 

Dôležitejšími faktormi kvality sú farba, priezračnosť, tvar a majstrovstvo, s akým bol rezaný. Žiarivý a dobre vytvarovaný menší kus môže mať oveľa vyššiu hodnotu ako väčší, no zle rezaný.

Viac mýtov o diamantoch sme spracovali už v minulom článku.

 

 

Perly

7. Perly možno ľahko rozpustiť v octe

 

Legenda hovorí, že Kleopatra rozpustila perly práve v octe, ktorý následne vypila. Chcela tým ukázať Markovi Antoniovi, že podáva najdrahšie pokrmy a nápoje na svete. Rozpustenie perly v octe trvá v skutočnosti niekoľko dní. Zvýšením teploty na bod varu sa dá celý proces urýchliť, no stále by trval dlhé hodiny.

 

8. Všetky perly pochádzajú z ustríc

 

Najkvalitnejšie šperkárske perly sú z ustríc, avšak tie nie sú jedinými producentmi tohto malého zázraku prírody. Morský slimák Melo Melo (sýta oranžová), lastúra Strombus Gigas (tmavoružová) a mäkkýš Haliotis Iris (modro-dúhová) rodia tiež veľmi zaujímavé farebné perly.

 

9. Mikimoto je druh ustrice perlorodky nadradený ostatným

 

Mikimoto je značka, pomenovaná po jednom z prvých farmárov ustríc v Japonsku. Táto firma produkuje kvalitné perly no existujú aj iné, ktoré sa im vyrovnajú. Každopádne nejde o druh ustrice.

 

10. Keshi perly sú prírodného pôvodu

 

Ide o vedľajšie produkty tvorby perál. Keshi nemožno považovať za prírodné, lebo vznikajú len po kultivačných zásahoch človeka.

 

 

Smaragdy

Ľudia po stáročia verili v magickú moc drahých kameňov všeobecne a smaragdov špeciálne. Nič z nižšie uvedeného, žiaľ, nevieme exaktne potvrdiť ani vyvrátiť, utvorenie si záverov preto nechávame na vás.

 

11. Talizmany

 

Talizman obsahujúci smaragd mal prinášať bohatstvo, posilniť pamäť a bystrosť mysle, či obohatiť nositeľa o unikátny výhľad do budúcnosti. V niektorých krajinách verili i v liečivé účinky tohto kameňa.

 

 

Zelený smaragd

12. Uľavujú unavenému zraku

 

Pohľad na jeho príjemnú mäkkú zelenú farbu má údajne blahodarný vplyv na unavené oči. Šperkári, po hodinách dlhej namáhavej práce, vraj radi spočinú zrakom práve na smaragde.

 

13. Ochranca

 

V stredoveku sa zasa verilo, že smaragdový náhrdelník ochraňuje pred zaklínadlami, neguje urieknutia a odhaľuje pravdu.

 

14. Obetný dar a náboženský symbol

 

Smaragd bol vo viacerých končinách aj obľúbeným obetným darom pre bohov. Hinduisti jeho pomocou prosili o priazeň boha Krišnu, Gréci a Rimania zasa Afroditu, resp. Venušu. Učenci vedú debatu o tom, či mohol byť smaragd aj súčasťou biblického náprsníka najvyššieho kňaza Izraelitov, ako ho popisuje kniha Exodus.

 

 

Iné drahé kamene

15. Opál prináša smolu

 

V staroveku mu Rimania prisudzovali presne opačné schopnosti – verili, že prináša šťastie a úspech. Postoje k opálu sa zmenili počas viktoriánskej éry, kedy chceli Francúzi poškodiť britský obchod s týmto drahokamom. Rozšírili sa povery o jeho spojení s čiernou mágiou a niektoré pretrvávajú dodnes.

 

16. Zirkón je umelý drahokam

 

Toto nedorozumenie vzniká kvôli podobnosti názvu s kubickou zirkóniou (cubic zirconia, CZ). Kubická zirkónia je umelý kameň napodobňujúci diamant. Avšak zirkón je prírodný minerál, vyskytujúci sa vo viacerých farbách.

 

17. Všetky zafíry sú modré

 

Môžu byť modré, žlté, oranžové, ružové a zelené. Aj rubíny sú vlastne iba červené zafíry – oba pochádzajú z rovnakého zdroja, minerálnej zmesi corundum. Medzi odborníkmi niekedy panujú aj nezhody o tom, kde končí ružový zafír a začína rubín.

 

18. Paraibský turmalín sa ťaží iba v Brazílii

 

Hoci bol tento drahokam po prvýkrát objavený v oblasti Paraiba v Brazílii, ťaží sa dnes aj v Južnej Afrike, Mozambiku a Nigérii. Svetové združenie klenotníkov sa rozhodlo zachovať v názve prívlastok „paraibský“, ten však neoznačuje miesto pôvodu, ale farbu.

 

19. Mesačný kameň bol vyťažený

 

Toto je sčasti pravda. Hlavná žila kvalitného modrého mesačného kameňa na Srí Lanke bola vyťažená. Vďaka tomu cena mesačného kameňa posledné desaťročia neustále rastie. Iné zdroje, napríklad v Afrike, ponúkajú menej cenené odtiene bielej, žltej, sivej, ružovej a zelenej.

 

20. Polodrahokamy sú menej vzácne ako drahokamy

 

Šperkári 19-eho storočia začali kamene označovať ako drahé a polodrahé v rámci marketingovej kampane v prospech štyroch “vzácnych” kameňov: diamantu, zafíru, rubínu a smaragdu. Dnes je toto delenie bezvýznamné.

 

 

Údržba a starostlivosť

21. Drahokamy môžete vyčistiť pomocou zubnej pasty

 

V skutočnosti ich tak môžete akurát poškodiť. Drahokamy nižšie na Mohsovej stupnici môžu utrpieť odretím a pórovité kamene, ako opál a perla, môžu v styku so zubnou pastou vyblednúť.

 

22. Vaše šperky nemusíte čistiť príliš často

 

Odporúča sa robiť to každé 3 – 4 mesiace, lebo na šperkoch sa usádza prach, pot, vlhkosť, telové prípravky a mikročastice. Najlepšou prevenciou pred podráždením kože je nezanedbať čistenie.

 

 

Čistenie zlatej retiazky so zubnou pastou

23. Odrazu sa u vás objavila alergia na dlhší čas nosený šperk

 

Nosíte prsteň už roky a odrazu máte na pokožke alergické príznaky? Pravdepodobne sa vám na ňom zodralo pozlátenie a pokožka bola priamo vystavená zmesi pod ním. Riešením je nechať pozlátenie opraviť (nahradiť) špeciálnou procedúrou pomocou rhódia.

 

24. Číry lak na nechty ochráni pozlátenie

 

Existujú prípravky, ktoré ochránia pozlátenie pred poškodením, a tým aj vašu pokožku pred alergickou reakciou. Ak sa k vám dostanú, zistite si o nich viac, prečítajte recenzie, alebo sa poraďte s odborníkom. Lak na nechty však v žiadnom prípade nepovažujte za ich alternatívu.

 

25. S vašimi šperkami sa môžete sprchovať a plávať

 

Chlór, prítomný vo vode, šperky poškodzuje a uberá im na farbe. Okrem toho môže pod nimi zostať voda, špina a chemikálie, čo je spoľahlivým receptom na negatívnu reakciu pokožky. Pokiaľ je to možné, šperky pred stykom s vodou bezpečne odložte.

 


11.04.2019


Ďalšie články