Viete čo sa skrýva za populárnym symbolom ochrany Viete čo sa skrýva za populárnym symbolom ochrany

Zhmotnením fascinujúcej spleti faktov, povier a legiend o uhrančivom pohľade sa stali talizmany, ktorých dominantou je kobaltovo modré oko. Viete čo predstavuje?

 

Prívesky v tvare dlane, s pozornosť pútajúcim okom vsadeným uprostred, nájdete v ponuke bazárov blízkeho východu i renomovaných svetových obchodných domov. Ich popularita by vás však nemala zmiasť – nejde o žiadny módny výstrelok. Talizman zvaný Hamsa, Fatimina ruka, či Ruka Márie sa pýši históriou dlhou ako ľudstvo samo.

Základ tvorí oko, vyskytujúce sa, naprieč kultúrami i kontinentmi, na podobných amuletoch už po tisícročia. Nečudo, že sa pôvod a význam tohto symbolu (označovaného v Turecku výrazom nazar a v Grécku mati) stali aj predmetom seriózneho vedeckého skúmania. To nám napovedá veľa o jeho veľkej popularite.

 

 

Talisman evil eye

 

 

Pôvod

 

Závistlivé pohľady vyvolávali v ľuďoch skľučujúce obavy odnepamäti. Podľa antropológov to vyplývalo z viery, že zdravia a bohatstva je na svete len obmedzené množstvo. Každý má svoj prídel, no môže oň ľahko prísť, napríklad v dôsledku chamtivého pohľadu. Zakorenený v najstarších civilizáciách Mezopotámie a Egypta, i v texte Starého Zákona, fenomén ľudského pohľadu, prinášajúceho nešťastie, má pestrú minulosť. Nemenej rozmanitý je však aj repertoár spôsobov, ako sa takémuto neprajnému útoku ubrániť.

Nájdu sa medzi nimi magické predmety, čarovné zaklínadlá i záhadné rituály. Každý z nich so svojskou metódou, ako uhrančivý pohľad odvrátiť. No v skúške času najlepšie obstál jediný – mysteriózne oko, odvádzajúce pozornosť zlovestného zraku zo zraniteľnej osoby smerom na seba.

Prvé zmienky o „evil eye“ sa našli na sumerských a babylonských tabuľkách klinového písma, v rámci väčších celkov rozlúštených ako modlitby. Datujú sa okolo 3300 až 3000 rokov p.n.l. a približne v rovnakom čase sa v mezopotámskom meste Tell Brak našli aj alabastrové amulety s obrovskými očami. Ich súvis nie je istý, ale vysoko pravdepodobný.

Symbol oka je totiž spájaný s uctievaním sumerskej bohyne pôrodu Ninhursag. Tá ochraňuje novorodencov, ktorí boli vždy pokladaní za tých najbezmocnejších i voči urieknutiu. Predpoklad, že sa na ochranu bohyne v tomto ohľade spoliehali aj dospelí, sa preto nezdá úplne neopodstatnený. Podporujú ho aj nálezy podobných artefaktov v iných častiach Stredomoria.

Odkiaľ sa však vzala tá, až hypnoticky podmanivá, tmavomodrá farba? Za efektívnu metódu ochrany považovali oko aj obyvatelia starovekého Egypta. Patrilo tam božstvu menom Hor a malo oveľa širšie pole pôsobnosti – verilo sa, že prinesie nezničiteľnosť, či dokonca znovuzrodenie.

Typické prevedenie Horovho oka bolo v tradičnej glazovanej keramike, s výraznými odtieňmi tyrkysovej farby. Tá reprezentuje večnú regeneratívnu silu slnka a vedci sa domnievajú, že rôzne odtiene mali tiež imitovať drahé kamene. I keď je pravdepodobnejšie, že oko z Fatiminej ruky má pôvod inde, za svoju atraktívnu a veľmi obľúbenú farbu vďačí zrejme Egypťanom.

Zlatý náhrdelník fatimina ruka

Zlatý prívesok fatimina ruka 

 

 

Rozšírenie

 

Zmenu materiálovej formy a zložitejší detail dodali amuletom sklári v Grécku a Anatolii (dnešné Turecko). Keďže bolo toto remeslo v oboch regiónoch pomerne rozvinuté, oko nadobudlo podobu skleného korálika, pozostávajúceho zo štyroch sústredných kružníc: vnútorná čierna zrenica, okolo nej svetlomodrá dúhovka, biele očné beľmo a tmavomodrá vonkajšia plocha.

Rozšírenie javu uhranutia, i ochrany voči nemu, za hranice starej Mezopotámie potvrdzujú aj mnohé dochované texty. Biblia, Korán, staré rabínske texty, Plutarchos, či Heliodorus z Emesy priamo dokumentujú výskyt v krajinách starých civilizácií a historici moderných čias zasa, sprostredkovane, až na území dnešného Poľska a Írska. Rituály, zaznamenané v Brazílii a krajinách strednej Ameriky, indikujú, že potreba brániť sa závistlivému pohľadu neobišla ani tieto končiny.

Technologický pokrok neznamenal oslabenie tejto silnej povery. Skôr naopak, napomohol rozmachu všemožných dizajnových podôb talizmanov. A symbolika ochranného oka sa postupne ujala medzi zástancami alternatívnych životných štýlov, modernej mágie, umelcami, dizajnérmi i celebritami.

 

 

Zlatý Náhrdelník fatimina ruka

Ruka

 

Význam otvorenej ruky, na ktorej oko spočíva, si vysvetľuje každé z troch abrahámovských náboženstiev po svojom.

Hlavným islamským motívom je päť prstov, symbolizujúcich päť pilierov islamu (vieru, pôst, pútnictvo, modlitbu a daň). Ľudová legenda tiež hovorí, že keď sa manžel Fatimy, Ali, vrátil jedného dňa domov s novou manželkou, Fatima práve miešala naberačkou horúcu polievku. Zostala však v takom šoku, že si nevšimla ako jej naberačka vypadla z ruky a ona pokračovala v miešaní holou rukou. Necítila ani len bolesť z popálenia.

V judaizme sa obraz ruky patriacej kňazovi objavuje v kabalistických manuskriptoch. Zdvojuje hebrejské písmeno šin (ש), prvé v posvätnom mene Šadaj. Toto prekrytie ľudskej ruky a posvätného písma by malo byť akýmsi premostením medzi veriacim a bohom.

V kresťanskom umení je zasa Panna Mária často zobrazovaná s doširoka roztvorenými dlaňami otočenými nahor.

Hoci je Fatimina ruka skvelým príkladom prekonávania hraníc – kultúrnych, geografických i náboženských – možno naň nahliadať aj inak. Predstavuje pozostatok úsvitu civilizácie a vyjadruje jeden z najhlbších a najtrvácnejších sentimentov ľudského vedomia a viery.

 


02.05.2019


Ďalšie články