Vyhnite sa týmto chybám na svadobných oznámeniachVyhnite sa týmto chybám na svadobných oznámeniach

Ako napísať dokonalé svadobné oznámenie? Pri tvorbe svadobných oznámení nenechávajte nič na náhodu a predvídavo sa vyvarujte všetkých nedostatkov

 

Účelom svadobného oznámenia je dôstojne hosťom odovzdať všetky potrebné informácie o vašom veľkom dni. No zároveň s ním môžete ponúknuť aj malú chuťovku vášho vkusu a taktu, na ktorých plnú porciu sa potom budú tešiť ešte viac. A keďže oznámenia netvoria len prvý dojem, ale sú aj priamou výzvou k potvrdeniu účasti, stávajú sa tiež kľúčovým faktorom úvodnej fázy vášho svadobného plánovania. Mali by byť preto bezchybné a vy, ako ich tvorcovia, by ste pri nich nemali zanedbať žiaden detail.

Chybičky sa však občas pritrafia aj tým najpozornejším z nás, a niektoré spravidla častejšie ako iné. Dobrou správou je, že sa teraz na ne spoločne pozrieme, aby ste vopred vedeli, čoho sa vyvarovať.

 

Preklepy

Gramatická, či štylistická chyba, hoci nemusí byť viditeľná hneď na prvý pohľad, pôsobí často rušivejšie, ako malé dizajnové nezrovnalosti. Okrem toho je veľkým faux pas. Každé slovo si preto pozorne viackrát prejdite nielen vy, ale aspoň aj dve ďalšie osoby. Ak si niečím nie ste istí, poraďte sa s niekým skúsenejším, ako je novinár, či učiteľ. Takisto pozor aj na inšpirácie z rôznych webov, ktoré ponúkajú lákavé “svadobné oznámenia a texty”.

 

Chýbajúci dátum a čas ...

 Rovnako ľahké je prehliadnuť omyly v dôležitých údajoch o čase konania. Uistite sa, že ste nič nevynechali, že deň na oznámení (napr. sobota) zodpovedá dátumu svadby v kalendári, a že dátum i čas sú v dostatočne zrozumiteľnom formáte pre všetkých pozvaných. V niektorých krajinách je napríklad zvykom začínať dátum mesiacom, preto jeho verbálne vyjadrenie môže byť vhodnejšie – 3/5/2019 verzus 3. máj 2019.

 

... alebo miesto konania

Nespoliehajte sa na to, že stručný popis miesta obradu a recepcie je postačujúci. Podajte ho jednoznačne, aby nepôsobil mätúco. Nechcete predsa, aby si ho hostia, alebo ich navigačné systémy, vysvetlili po svojom a skončili na svadbe niekoho iného.

 

Kto presne je pozvaný?

Ak sú to iba rodičia, nepíšte na oznámenie „Rodina Kováčová“, ale iba „Pán a Pani Kováčoví“, prípadne celé mená. Keď pozývate známu osobu a výber jej spoločníka nechávate na nej, uveďte to priamo na oznámení– „Slečna Nováková a hosť“.

 

 „Iba dospelí“ je nevhodné

Jedným dychom treba dodať, že písať „Iba dospelí“, „Bez detí“, či nejakú vtipnú variantu je veľmi nevhodné. Ak nechcete na svadbe deti, jednoducho len na oznámenie nepíšte ich mená.

 

Pozor na tituly

Správne písanie a poradie akademických titulov je nemenej dôležité ako meno samotné. Neváhajte sa pri každom náznaku pochybností poradiť s príbuznými daného hosťa.

 

Menej je viac

Nezaplňte každé voľné miesto textom, udržujte ho stručný a vecný. Poetický citát obmedzte na krátke motto, dva riadky úplne postačia.

 

Samolepky s adresou 

Zaručeným spôsobom ako zruinovať celé oznámenie je vytlačiť adresy na samolepiace etikety a tie prilepiť na obálky. Jediná decentná cesta tu vedie cez vlastnoručné písmo, prípadne profesionálneho kaligrafa. Moderné sú momentálne aj vlastné pečiatky, ktoré sú vyrobené špeciálne na túto príležitosť a štýl písma je rovnaký ako na svadobnom oznámení.

 

Málo (alebo priveľa) oznámení

Majte na pamäti, že oznámenia nebudete posielať každému hosťovi, ale celým domácnostiam. Na druhej strane myslite aj na to, že ak si niekoho veľmi vážite a viete, že v termíne vašej svadby má iné neodkladné povinnosti, oznámenie by ste mu (jej) mali poslať i napriek tomu. Rovnako je dobré mať vytlačenú rezervu pre núdzové prípady, čo platí aj pre obálky.

 

RSVP

Alebo „Répondez, s'il vous plaît”, čiže formálna žiadosť o odpoveď a potvrdenie účasti, má niekoľko aspektov, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť:

  • V prvom rade jasne uveďte dátum očakávanej odpovede.

  • RSVP oznámenie musí obsahovať poštové známky na spätné odoslanie. Obálku s odpoveďou odvážte, váhu porovnajte s aktuálnymi poštovými tarifami a uistite sa, že hodnota priložených známok je dostatočná.

  • Nezabudnite na spätnú obálku napísať vašu adresu.

  • Je na vašom rozhodnutí, či bude RSVP zahŕňať aj možnosť voľby svadobného menu i to, do akých detailov pôjdete. Minimálne o špeciálnych diétnych požiadavkách hostí by ste zrejme mali vedieť.

  • „B-list“ hostí je chúlostivá, a tak trochu kontroverzná záležitosť. Ak sa rozhodnete posielať druhé kolo oznámení, dbajte na to, aby bol RSVP dátum aktualizovaný.

 

 

Písanie svadobných oznámení ceruzkou vo vintage štýle

Nesprávne načasovanie - kedy posielať svadobné oznámenia

Optimálne načasovanie odoslania svadobných oznámení je kľúčové. Jednak potrebujete, kvôli finančnému plánovaniu, konečný počet hostí včas, no zároveň by ste nemali žiadať potvrdenie účasti priskoro. To by mohlo viesť k viacerým zmenám plánov, rozchodom pozvaných partnerských párov a podobným problémom, ktorých konečný dopad môže byť veľmi stresujúci.

Odoslanie oznámení 3 mesiace a RSPV 4 – 6 týždňov pred svadbou by mali byť vyhovujúce pre väčšinu prípadov. Na zváženie je aj alternatíva, v ktorej okrem oznámenia pošlete hosťom aj žiadosť o rezervovanie si daného dátumu pre vás (do 12 mesiacov v predstihu).

 

Nezmieňujte sa o daroch

Spomínať dary nie je v súlade s etiketou, a to ani v prípade, že žiadne nechcete. Preto od toho úplne upustite. „Prosíme žiadne dary“ je rovnako nevhodné ako naznačovať preferencie pre finančné dary, či čokoľvek iné.

Jedinou výnimkou je jemný dôvetok o tom, že budete akceptovať charitatívne finančné príspevky. No dajte si záležať na tom, aby to bolo podané nenásilným spôsobom, ako voľba, nie ako vaše očakávanie.

 

Vypustite aj pozvania na exkluzívne akcie

Pri príprave uzavretej party pre užší okruh hostí vyberte diskrétnejšiu formu pozvania, ako je dodatok na oznámení rozoslanej všetkým svadobčanom.

 

Opatrne s humorom

S ohľadom na počet a rozmanitosť hostí môže byť ťažké nájsť humorný tón, ktorý zarezonuje u väčšiny z nich. Ak to predsa len skúsite, buďte sebakritickí a nemajte obavy zmeniť názor. Svadba je radostná udalosť, no vašou povinnosťou nie je hostí zabávať skôr, ako pri neformálnej oslave po hostine. Takže si dajte pozor na vtipné texty na oznámeniach.

 


29.03.2019 |


Ďalšie články