Poznáte na prvý pohľad rozdiely medzi zlatom a pozlátenými šperkami?Poznáte na prvý pohľad rozdiely medzi zlatom a pozlátenými šperkami?

Všetko o tom, ako rozoznáte zlato, na čo si dať pozor pri jeho kúpe, no i o tom, v čom spočívajú výhody jeho menej hodnotných alternatív.

 

Kto by netúžil po zlatom šperku hlbokej, sýtej farby a silného lesku? Aby bol nielen trvácnou ozdobou, ale aj zárukou hodnoty, ktorú možno preniesť z generácie na generáciu. No ako asi tušíte, nie všetky zlaté šperky sú si rovné kvalitou materiálu, a známe „nie je všetko zlato, čo sa blyští“ platí niekedy aj doslovne.

Pre lepšiu orientáciu v rôznych druhoch zlata používaných v klenotníctve vám pomôže oboznámiť sa s rozdielmi v ich štruktúre a s ňou spojenom označovaní.

Maľovanie zlatou farbou štetcom na drevené uhlie

Zlato ako zliatina

Zlato má vo svojej čírej forme žlto-oranžovú farbu a jasný lesk. Zároveň je aj relatívne mäkké (ľahko sa poškriabe) a dobre tvarovateľné. Ak by sa zlato v takejto forme používalo na výrobu šperkov, mohlo by dôjsť k ich poškodeniu, prípadne uvoľneniu vsadených drahých kameňov.

Preto sa pre zlepšenie fyzikálnych vlastností šperkárske zlato zlieva s inými kovmi, hlavne so striebrom, meďou a cínom. Vznikajú tak zliatiny s rôznym pomerom zastúpenia zlata, od ktorého sa potom odvíja kvalita i cena šperku.

Zaužívanými systémami označovania rýdzosti zlata sú karátový (jednotkou je 1 karát) a numerický (vyjadrenie v tisícinách hmotnosti) systém.

Zlato vo svojej najčistejšej podobe má 24 karátov. Ak sa vám náhodou bude niekto niekedy snažiť predať zlato s viac ako 24 karátmi, majte sa na pozore – naisto je to podvod. U zliatin s nižším obsahom zlata vyjadruje karátové číslo pomer rýdzeho zlata voči ostatným kovom. Napríklad 14 karátová zliatina obsahuje 14 dielov zlata a 10 dielov iného kovu. Bežne sa stretnete s nasledovným označením:

18K – 18 karátov obsahuje 75% čistého zlata

14K – 14 karátov obsahuje 58,3% čistého zlata

12K – 12 karátov obsahuje 50% čistého zlata

9K – 9 karátov obsahuje 37,5% čistého zlata

Obdobne vyjadruje pomer zlata v zliatine aj numerický systém – číslo je zlomkom tisícin hmotnosti:

750 znamená, že napríklad 750 gramov z 1 kg zliatiny tvorí zlato, teda 750/1000, čiže 75%.

Označenia 18K a 750 tak indikujú rovnaký pomer zlata.

Okrem týchto moderných označení sa môžete pri starožitných šperkoch stretnúť aj s obrázkovým puncovaním. Obrázok, napríklad zviera, predstavuje vždy konkrétny stupeň rýdzosti. Pre detailnú interpretáciu sa vždy radšej poraďte s odborníkom.

Šperky zo zliatin, najmä tie s vyšším obsahom zlata, si pri správnej starostlivosti trvalo zachovávajú svoju kvalitu a hodnotu. Sú preto najlepšou voľbou aj ako investícia.

 

 

Spôsoby testovania

Žena skúmavo pozerá na prsteň lupouDôležitou informáciou je nielen to, čo vidíte vyrazené na šperku, ale i to, kto bol pôvodcom puncovania. Inými slovami, údaje o rýdzosti sú dôveryhodné len natoľko, ako ten, kto ich do zlata vyrazil. Ak máte v tomto ohľade pochybnosti, najlepšie urobíte, ak šperk podrobíte testu. Ideálny na tento účel je testovací prístroj, alebo kyselina.

Testovací prístroj, XRF spektrometer kovových zliatin, ponúka pomerne presné výsledky bez rizika poškodenia šperku. Najcitlivejšie prístroje nájdete u špecialistov.

Spoľahlivá metóda je i za pomoci kyseliny dusičnej. No vyžaduje, aby bol samotný šperk vystavený chemickému testu. Riziko predstavuje aj manipulácia s kyselinou, preto je takýto test tiež lepšie prenechať odborníkom.

Jednoduchšie, mechanické a vizuálne testy, ktorými môžete zlato podrobiť aj sami doma, sú napríklad:

- sledovanie styčných plôch, či sa nestráca farba,

- skúška magnetom, zlato nie je magnetický kov (takýto test však nie je veľmi spoľahlivý),

- určenie hustoty pomocou vodného výtlaku, vyžaduje ponorenie šperku do úzkej laboratórnej odmerky a následný prepočet,

- vizuálna skúška pohľadom na stopu, ktorú šperk zanechal na porcelánovom tanieri.

 

 

Plnené zlato

Lacnejšou alternatívou zlatých zliatin je modernou technológiou vyrábané plnené zlato. Základ tvorí nejaký iný kov, ktorý je pôsobením vysokého tlaku obalený jedným, či viacerými plátmi zlata (obyčajne 12K, 14K alebo 18K). Vznikne tak vonkajšia vrstva určitej hrúbky (minimálne však aspoň 5%), ktorá šperku dodáva estetické kvality i fyzikálne vlastnosti zlata i napriek tomu, že väčšinu objemu tvorí iný kov. Zlato je tak akoby zvnútra vyplnené, preto názov „plnené“.

Označenie plneného zlata obyčajne poskytuje dve informácie – o rýdzosti a váhe vonkajšej vrstvy zlata:

1/20 12K G.F. – toto označenie znamená, že vonkajšia vrstva zlata tvorí 1/20-inu váhy šperku a zlato je 12 karátové. Písmená „G.F.“ sú z anglického „Gold Filled“. Podobné označenia môžu mierne líšiť:

20/12 – skrátené označenie

1/20 12K Gold Filled – plný výraz

1/20 12K Shell – „shell“ – vonkajšia schránka

1/20 12K G.F. Sterling Silver – indikuje, že vnútorný kov je kvalitné striebro

Guaranteed 10 Years – najmä na hodinkách, garancia trvácnosti zlatej vrstvy od výrobcu

Šperky z plneného zlata vydržia pri bežnom používaní rádovo desiatky rokov. Keďže vonkajšia vrstva sa stráca len veľmi pomaly, sú takéto šperky vhodné aj pre ľudí s citlivou pokožkou.

 

 

Vermeil zlato

„Vermeil” je výraz pre pozlátené striebro, spĺňajúce určité podmienky. Striebro musí byť vysokej kvality (zliatina zvaná „Sterling” obsahujúca 92,5% striebra), naň nanesená vrstva zlata musí byť hrubá minimálne 0,0025 milimetra (2,5 jednotiek micron) a musí mať rýdzosť aspoň 10 karátov.

Vermeil sa stal populárnou voľbou hlavne preto, že šperky aj po zmiznutí pozlátenej vrstvy zostávajú v autentickej kvalite vzácneho kovu. Sú ideálne pre každého, kto si chce vytvoriť hodnotnú kolekciu pri obmedzenom rozpočte.

 

 

Pozlátený kov

Pozlacovanie sa neriadi žiadnou reguláciou. Vrstva povrchovej vrstvy zlata býva spravidla veľmi tenká a s nízkym stupňom rýdzosti. Na základnom kove (opäť, rôznej kvality) sa udrží len rok-dva, niekedy i kratšie. Môže sa stať, že pri dlhšom nosení zafarbí oblečenie, alebo spôsobí iritáciu pokožky.

Pozlátenie môže byť označené napríklad ako:

14KGP – 14 karátové pozlátenie („GP“ – Gold Plate)

14K HGE – 14 karátové pozlátenie elektrolýzou („HGE“ – Heavy Gold Electroplate)

Gold Clad / Karat Clad

Gold Wash

Bonded Gold

10 Microns – údaj o hrúbke pozlátenia, 1 micron =0,001 mm

Ani pozlátené šperky nemusia byť nevyhnutne nehodné vášho záujmu. Ak je šperk dizajnovo zaujímavý môže byť skvelým jednorazovým doplnkom, alebo zberateľským kúskom.

 


07.01.2019 |


Ďalšie články