Zásnubné prstene a ich históriaZásnubné prstene a ich história

 

Zásnuby sú v súčasnosti považované za jednu z najdôležitejších životných udalostí. Originálny nápad ako ich zorganizovať, pokľaknutie si na koleno, a k tomu otázka, na ktorú si nacvičovala odpoveď nejedna dáma, túto atmosféru len umocňujú. Vedeli ste však o tom, že tomu tak nebolo celkom vždy? To, ako zásnuby vyzerajú dnes, už vieme, no poďme sa spolu pozrieť, odkiaľ vlastne pochádza tradícia zásnubného prsteňa a ako sa v priebehu rokov zmenila história zásnub.

 

                    

 

 

 

Staroveký pôvod

 

  Pôvod zásnubných prsteňov sa datuje približne do obdobia starovekého Egypta, kde táto tradícia s najväčšou pravdepodobnosťou vznikla. Spočiatku sa prstene zhotovovali z jednoduchých materiálov akými boli tráva, či drôt. Avšak netrvalo dlho, a na vyjadrenie sľubu vernosti sa začali používať krúžky z cennejších surovín ako zlato, bronz, či slonovina.

Tvar týchto šperkov nebol náhodný – kruhy už odjakživa symbolizovali večnosť a nekonečnú lásku. Napriek tomu však zásnuby neboli ani zďaleka tak romantickou udalosťou. Nevesty svojich budúcich ženíchov spoznali práve v tento deň, a tak sa netreba čudovať, že v nich slovo zásnuby vyvolávalo skôr negatívne dojmy. 

To sa zmenilo s príchodom tohto zvyku do kresťanských tradícií. Toto obdobie prišlo pomerne neskoro, približne v trinástom storočí vďaka pápežovi Innocentovi III. Od tej doby sa zásnubný prsteň stal prísľubom manželstva a lásky na celý život.

 Nastávajúce nevesty ho nosili na prste ľavej ruky, čo súviselo s legendou, že ním prebieha žila, ktorá prenáša krv priamo do srdca. Hoci je pravda, že túto teóriu historici nikdy nepotvrdili, v mnohých kultúrach sa dodnes nosí zásnubný prsteň práve tu. Okrem sľubu lásky a vernosti mal však aj ochrannú funkciu – slúžil ako signál pre ostatných chlapov, že je dáma zadaná.

 

 

 

 

Diamantové zásnubné prstene

 

  Podoba, v akej poznáme zásnubné prstene dnes, bola po prvýkrát predstavená v období renesancie. Rakúsky princ podaroval v roku 1477 svojej milovanej Márii Burgundskej zásnubný prsteň, ktorý bol dekorovaný diamantmi v tvare písmena M.

Práve vďaka tomu sa nasledujúce storočia trend diamantových zásnubných prsteňov rozšíril do celého sveta. Diamanty sa stali inšpiráciou pre mnohých návrhárov, ktorí k nim postupne pridávali tiež drahokamy. Tie boli populárne najmä v 16. storočí, kedy sa predbiehali vo farebnosti a originálnych kvetinových vzoroch. Naopak, vo viktoriánskom období bol veľmi obľúbený motív srdca. Zásnubné prstene zdobené diamantami sa tak postupne stávali cenovo dostupnejšími.

Zásnubné prstene so zlatou obručou a centrálnym diamantom v strede sa stali obľúbenými až v 30. rokoch minulého storočia. V súčasnosti sa fantázii medze nekladú, a tak čoraz viac pánov využíva aj možnosť navrhnutia si vlastného prsteňa. Je ťažké povedať, ktorý model je populárnejší ako ostatné, keďže výber je neobmedzený, a na svoje si príde každý.

Avšak v prípade, že sa neviete rozhodnúť pre ten pravý, možno Vám pomôžeme trendami, ktoré kraľujú roku 2018.

 


16.07.2018 |


Ďalšie články