Tanzanit: Novodobý kráľ drahokamovTanzanit: Novodobý kráľ drahokamov

Zaujal aj vás tento kameň nezvyčajnej farby, ktorý si získal pozornosť celého sveta? Určite sa potom nebudete čudovať, že si oprávnene vyslúžil pomenovanie „Drahokam 20. storočia“. V obľúbenosti dokonca predbieha aj nesmrteľný smaragd, či zafír. Vďaka svojej výnimočnej farbe sa zaradil tiež medzi drahokamy, ktoré si páni vyberajú do zásnubných prsteňov ako prísľub svojej vernosti. Ak tanzanit oslovil aj Vás, potom sa určite začítate do nasledujúcich riadkov.

 

Pôvod tanzanitu

 

Svoje pomenovanie získal podľa krajiny svojho pôvodu – Tanzánie, ktorá je jediným miestom na svete, kde sa tento drahokam ťaží. Podľa legendy vznikol tanzanit počas búrky z bleskov, ktoré udierali do hory Kilimandžáro. Po búrke, ktorá zapálila stepi našli žiariace kusy kryštálov masaiskí pastieri, ktorí si ich vzali so sebou. Vďaka tomuto objavu verili, že ide o symbol zrodu, a tak sa tanzanit stal tradičným darom pri narodení dieťaťa.

 

Za objaviteľa tanzanitu sa považuje portugalský geológ Manuel De Souza, ktorý si pôvodne myslel, že ide o špecifický druh smaragdu. Po príchode do Európy zistil, že ide o novoobjavený drahokam. Netrvalo dlho, a o tanzanit sa začali zaujímať svetové klenotníctva. Za preslávenie vo svete šperkov však tanzanit vďačí známemu Tiffanymu, ktorý mu ako prvý vymyslel pomenovanie. Paradoxom je, že aj napriek svojej krátkej histórii je jeho hodnota rovnaká, ako pri starších drahokamoch. Je to spôsobené obmedzeným výskytom a ťažšiemu prístupu k ťaženiu.

 

Tanzanity

 

 

 

Pôvod Tanzanitu

 

 

Výnimočná farebnosť tanzanitu

 

Tanzanit patrí medzi kamene s trichroickou podstatou, vďaka čomu odráža odlišný farebný odtieň pod rôznym uhlom. V tom spočíva jeho schopnosť meniť sfarbenie v závislosti od svetla. Najprirodzenejšiu farbu má na dennom svetle, avšak v noci môžeme pozorovať jednoduché odlesky fialovej, červenej, či dokonca žltej farby. Pri umelom svetle sa v ňom objavuje aj vínovo červený odtieň. Vďaka tejto farebnej rozmanitosti pôsobí priam magickým dojmom.

Za najcennejšie tanzanity sa považujú tie, ktoré majú intenzívnu modrú farbu. Naopak, najdostupnejšími sú fialovo-modré, nakoľko je ich výskyt oveľa častejší. Za najväčší, doteraz objavený tanzanit je považovaná „Kráľovná Kilimandžára“ osadená v zlatom diadéme, ktorý dopĺňajú diamanty a granáty. Jeho celková hmotnosť je 242 ct a v súčasnosti je vystavený v múzeu v Toronte.

Čo sa týka klasických šperkov, tanzanity sú do nich osádzané hlavne v kombinácii s bielou farbou kovu a diamantami, kedy ich farba vynikne najviac. Navyše tak pôsobia romanticky a nežne, čím sa veľmi rýchlo zaradili medzi obľúbených kandidátov na výber zásnubného prsteňa.

 

 

 

Briliantový prsteň z bieleho zlata s tanzanitmi

Briliantový prsteň z bieleho zlata s tanzanitmi

Briliantový prsteň z bieleho zlata s tanzanitmi

Briliantový prsteň z bieleho zlata s tanzanitmi

 

 

Účinky a starostlivosť

 

Tanzanit je tiež dobre známy svojimi zvýšenými účinkami pri meditácii, má schopnosť odstraňovať stres, a do života prináša súlad a harmóniu. Je dôležité, aby sme ho nevystavovali priamemu slnečnému žiareniu, a skladovali ho samostatne, aby sa vyhol poškriabaniu. Mikroskopické čistenie sa pri tanzanite neodporúča, nakoľko ide o pomerne mäkký kameň, a tak najideálnejšou voľbou bude teplá mydlová voda v kombinácii s mäkkou handričkou.

 

 

 


20.08.2018


Ďalšie články