Ako a kedy dať bábätku prepichnúť uši?Ako a kedy dať bábätku prepichnúť uši?

Hoci je na prvý pohľad odpoveď na túto otázku pomerne jednoduchá, názory odborníkov sa líšia. Rozdeľujú sa na dva tábory, nielen čo sa týka spôsobu prepichnutia, ale aj vhodného časového obdobia. Aby ste pre svoju princeznú vybrali tú najlepšiu možnosť, prečítajte si výhody aj nevýhody každého z nich.


Príprava uška bábätka pred prepichnutím


 

 

Prepichnúť uši ihlou či nastreliť?

Prepichovanie uší bábätiek sa považuje za bežnú prax známu najmä z pôrodníc. Na výber máte z dvoch možností: prepichnutie ihlou a nastrelenie špeciálnou pištoľou. Od prvej možnosti, teda prepichnutiu lalôčika ihlou, sa čiastočne ustupuje a viac vyhľadávané je skôr nastreľovanie. Oba spôsoby však majú svoje výhody aj nevýhody.

Tabuľka s výhodami a nevýhodami nastrelenia a prepichnutia


Kedy prepichnúť uši?

Prvou možnosťou je prepichovanie uší už v pôrodnici, tesne po narodení alebo v období šestonedelia. Výhodou je rýchlejšie hojenie, keďže novorodenec ešte nie je až tak aktívny. Bude ich brať za svoju prirodzenú súčasť, čím sa vyhne opakovanému zapaľovaniu a následnému hnisaniu uší.

Na druhej strane sa niektorí odborníci prikláňajú skôr k možnosti prepichovania po prvom očkovaní hexavakcínou, v ktorej je zahrnutý aj tetanus. Odporúčajú, aby rodičia s prepichovaním počkali tiež z dôvodu, že ušný lalôčik je viac vyvinutý a nastrelenie náušnice bude jednoduchšie. Nevýhodou je časté ťahanie náušníc z ucha, keďže je to pre dieťa niečo nové a nie je na to zvyknuté od narodenia. Z toho môže vyplynúť zápal, či dokonca v niektorých prípadoch natrhnutie dierky, a tým aj dlhšie hojenie.

 

Ucho bábätka so zlatou náušnicou

Najvhodnejšie obdobie na nastreľovanie náušníc

Okrem veku dieťaťa je potrebné zvážiť aj momentálne obdobie a ďalšie okolnosti. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate odporúčania, kedy je lepšie termín presunúť.

  • Dieťa by malo byť zdravé. Menšia nádcha nie je prekážkou, ale pri horúčke, silnom kašli a iných chorobách, pri ktorých je dieťa oslabené a unavené, je vhodnejšie termín odložiť na neskôr.
  • Odklad je vhodný aj v prípade kožných problémov (ekzémy) a úrazov (chrasty, poranenia) v mieste nastrelenia a jeho okolí.
  • Zohľadnite aj vaše plánované aktivity na najbližšie dni. Pokiaľ vás čaká odchod na dovolenku, alebo významná rodinná udalosť, ako je svadba a pod., na nastreľovanie sa objednajte v dostatočnom predstihu, alebo termín presuňte na neskôr.
  • Plavecký kurz dojčiat a batoliat je vhodnejšie najskôr ukončiť, alebo ponechať odstup od návštevy bazénov aspoň týždeň.
  • A v neposlednom rade - zhodnoťte aj aktuálny stav bábätka. Ak má náročnejšie obdobie, je nepokojné a plačlivé z dôvodu prerezávajúcich sa zúbkov, trápi ho separačná úzkosť, koliky, alebo iné ťažkosti, náušničky určite pár dní počkajú.

 

 

Dievča v žltom svetri si kontroluje náušnicu v uchu


Z akého materiálu by mali byť prvé náušničky?

Najlepšou voľbou pre novorodenca sú náušnice zo žltého zlata, v ktorom sa nenachádzajú prímesi, ako napríklad nikel obsiahnutý v bielej verzii zlata. Prvé náušnice by mali byť aspoň zo 14 karátového zlata, aby sa zabránilo možnej alergii na kov. V každom prípade je však potrebné náušnice pred aplikáciou namočiť na minimálne 24 hodín do alkoholu, minimalizujete riziko výskytu bacilov a prípadnej infekcie.

Do nastreľovacích pištolí sa používajú predovšetkým náušnice z chirurgickej ocele, ktorá je antialergická. Po uplynutí hojenia, ktoré trvá približne 4-6 týždňov, môžete náušnice vymeniť za vlastné. Nové náušničky je vhodné sterilizovať, alebo aspoň prevariť vo vode (postupy pri jednotlivých materiáloch si overte u výrobcu, aby nedošlo k znehodnoteniu). Vyhnite sa lacným napodobeninám a bižutérii, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie alebo hnisanie dierok.

 

 

Dievča so zlatou náušnicou v uchu

Vhodný typ zapínania detských náušníc

Pri menších dievčatách je najvhodnejší výber náušníc so zapínaním spredu, tzv. brizúry, ktoré im vydržia od narodenia až do veku asi 6 rokov. Ide o zapínanie, kedy sa malý háčik prevlečie dierkou zozadu a zasunie sa do očka na prednej časti náušnice. Tento druh zapínania je bezpečný, pevný a tvar náušnice poskytuje dostatočný priestor na rast lalôčikov.

Ideálny tvar prvých náušníc

Pokiaľ vyberáte náušnice pre novorodencov, prípadne batoľatá, snažte sa vyberať motívy bez ostrých hrán, ktoré by mohli jemnú pokožku pri ležaní poškriabať. Zo skúseností našich mamičiek vieme, že nie je ani príjemné neustále zachytávanie sa ostrejších častí do oblečenia pri prezliekaní. Aj preto sú obľúbenými motívmi štvorlístky pre šťastie, kvietky alebo srdiečka. 


Kto prepichuje uši?

Prepichnutie nikdy neskúšajte sami doma. Aby bol tento úkon dostatočne hygienický a bezbolestný, je potrebné, aby ho vykonal odborník. Nenechávajte to na kamarátku či mamu, môžete si spôsobiť zdravotné komplikácie. Zverte to do rúk odborníkom, lekárom alebo zdravotným sestrám. Máte tak istotu, že ide o vysoko sterilné prostredie a vyškolených zdravotníkov s dostatočnou praxou.

  • Prepichnutie v pôrodnici - kedysi sa prepichovali uši novorodencom v každej pôrodnici, no dnes to už nie je úplnou samozrejmosťou a dostupnosť tohto úkonu závisí od konkrétnych nemocníc. Ušká sa prepichujú v prvých dňoch, skôr ako sú bábätká prepustené domov. Niektorí odborníci sa však prikláňajú k názoru, že je bezpečnejšie prepichnutie uší až po prvom očkovaní v 3. mesiaci.
  • Prepichnutie u pediatra - v niektorých pediatrických ambulanciách ponúkajú lekári aj tento úkon, ktorý býva spoplatnený. Nevykonáva ho automaticky každý pediater, preto je potrebné sa vopred informovať.
  • Prepichnutie u dermatológa - okrem pediatrov môžete natrafiť aj na možnosť prepichnutia uší v dermatologickej ambulancii. Aj tu je úkon spoplatnený a prevláda nastreľovanie pištoľou.
  • Prepichnutie v súkromných klinikách - táto možnosť sa využíva najviac zo všetkých. V súkromnej klinike sa náušnice nastreľujú pomocou moderných prístrojov - nastreľovacími pištoľami. Ceny za tento úkon sa pohybujú v rozmedzí 25 až 50 €.
  • Piercingové a tetovacie štúdia - pri ich výbere dbajte najmä na čistotu prostredia. Nebojte sa vopred opýtať, ako bude samotné napichovanie prebiehať. V serióznych zariadeniach nebudú mať problém ukázať vám celý proces krok po kroku a zodpovedať vaše otázky. S malými bábätkami však odporúčame využiť skôr medicínske prostredie. Tieto štúdia sú určené hlavne pre dospelých.

 

 

 

Nastrelenie náušnice dievčaťu pomocou pištole

Ako prebieha prepichnutie uší v pôrodnici?

Mnohí rodičia sa rozhodnú pre prepichovanie ušiek už v pôrodnici. Ako výhodu môžeme spomenúť to, že novorodenec si tento úkon nebude pamätať a odpadá aj strach, ktorý sprevádza staršie deti, ktoré si už uvedomujú dianie naokolo.

Bližšie informácie k priebehu nám poskytla MUDr. Denisa Jaššová z novorodeneckého oddelenia v Piešťanoch:

“U nás v pôrodnici to prebieha nasledovne: 24-hodín pred plánovaným prepichnutím si mamička donesie náušnice, otvorí ich a dá ich do skúmavky s lekárenským liehom - proces sterilizácie. Keď ideme ušká prepichnúť, berieme si novorodenčeka na vyšetrovňu (my to robíme bez prítomnosti rodiča). Pripravíme si nástroje (sterilné ihly, pinzeta, dezinfekcia, tampóny). Sestrička podrží dieťatko na jednom boku a po dezinfekcii kože dochádza k prepichnutiu uška ihlou. Následne pinzetou vyberieme zo skúmavky náušnicu, na ihlu nastokneme koniec otvorenej náušničky a prevlečieme cez dierku spolu s vybratím ihly von. Náušničku zatvoríme. Niekedy uško nekrváca vôbec, niekedy trošku. Dieťa sa pri prepichnutí rozplače, ale je to niekoľko-sekundová záležitosť. Pre druhú stranu je proces rovnaký, ale použijeme samozrejme novú ihlu. Dieťaťu dáme na uško mastičku s tampónom a zaviažeme naň čiapku so šnúrkami.”

Ako prebieha nastreľovanie náušníc?

Nastreľovanie náušníc sa vykonáva pištoľou, ktorá spĺňa požadované hygienické a sterilizačné požiadavky a zároveň sa s ňou ľahko manipuluje. Ako presne prebieha celý proces? Prečítajte si podrobný postup a budete pripravený, bez stresu a obáv.

  1. Nastreľovanie prebieha vo vašej prítomnosti, v ambulancii zvykne byť jeden alebo obaja rodičia.
  2. Dievčatko si položíte na kolená a lekár vydezinfikuje ušné lalôčiky. Tento úkon je samozrejme bezbolestný.
  3. Následne sa špeciálnou fixkou označí miesto aplikácie - nakreslí sa malá bodka na ušný lalôčik. Rodič môže spolu s lekárom skontrolovať či sú dierky vhodne a rovnako vyznačené.
  4. Pomocou pištole (malý ručný prístroj) sa nastrelí prvá náušnica a pokiaľ je to možné, hneď sa nastrelí aj druhá. Dieťa sa nijako nezaväzuje, stačí pridržať hlavičku, aby sa náhodou nepohla, prípadne pridržať ruky.
  5. Deti sa väčšinou rozplačú hlavne kvôli spomínanému držaniu, alebo ich vyľaká nečakaný zvuk pištole. Plač zväčša skončí v priebehu 1-2 minút.
  6. Vypočujete si krátke poučenie o ďalšej starostlivosti a odchádzate domov.

Celý proces od príchodu až po záverečné informácie o starostlivosti o uško trvá približne 15 minút. Možno vás to prekvapí, ale drvivá väčšina detí odchádza úplne bez plaču.

Ako na to pripraviť deti?

Aj keď ide o rýchly a pomerne banálny úkon, môže vyvolať obavy a strach. Zopár tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť sa lepšie:

  • Deti vedia vycítiť náš strach a aj keď sa navonok usmievame, všimnú si naše obavy. Ak ste vopred v strese, ktorý neviete ovládnuť, skúste túto návštevu prenechať radšej na otca alebo inú blízku osobu, ktorá má menšie obavy a dieťa je na ňu zvyknuté.
  • Starším deťom obvykle pomáha, keď vedia čo sa bude diať. Ak má otázky, pokojne, pravdivo a primerane veku mu povedzte o jednotlivých úkonoch. Napríklad “uško sa dezinfikuje špeciálnou vodičkou, ktorá neštípe” alebo “pani doktorka urobí fixkou krížik, ako keď si doma kreslíme”.
  • Pokiaľ je dieťa kľudné, nepoužívajte frázy ako “neboj sa” a “nebude to bolieť”. Väčšinou to pôsobí presne naopak a dieťa sa začne báť bolesti práve kvôli tomuto upozorneniu. Nepoužívajte ani “to dievčatko pred tebou vôbec neplakalo”. Každé dieťa je iné, niektoré môžu byť citlivejšie a nie je žiadnou hanbou, ak sa vyskytnú aj slzičky. Buďte oporou.
  • Ak má dieťa obľúbenú hračku, zoberte ju so sebou na rozptýlenie, pritúlenie, alebo ako pomôcku na upokojenie po prepichnutí.
  • Hneď ako bude “po” skúste dieťa utíšiť, pripomenúť sľúbenú odmenu a hlavne veľmi pochváliť ako perfektne to zvládlo. Ubezpečte ho, že už je koniec a nič viac sa mu robiť nebude.
  • Pri starších deťoch, ktoré sa už rozhodujú samé, počkajte kým si budú náušnice pýtať. Ak sa na to necítia, nepresviedčajte ich a netlačte na nich v zmysle “budeš to mať za sebou”. Doprajte im čas a príde obdobie, kedy sa odhodlajú aj bez nátlaku.

Aj keď možno máte obavy, kľúčové je zostať pokojní, dieťa citlivo informovať o postupe a nezabudnúť na pochvalu. S trpezlivosťou a láskavosťou to zvládnete bez problémov a toto malé dobrodružstvo sa rýchlo zmení na milú spomienku.


Koľko trvá hojenie?

Doba liečenia sa uvádza v rozpätí 4-6 týždňov. V priebehu týchto týždňov nie je potrebná žiadna špeciálna starostlivosť. Stačí dodržiavať základné hygienické opatrenia - udržiavať dierku a okolie čisté a suché, obzvlášť pri prepichnutí ihlou.

Čistenie ušného lalôčika tampónom

 

Starostlivosť o prepichnuté ucho

Nastrelené uško sa spravidla hojí veľmi dobre a väčšina detí nemá žiadne zdravotné problémy. Avšak, vždy dodržiavajte hygienické odporúčania a v prípade, že sa objaví akýkoľvek problém, navštívte svojho pediatra.

Sprchovanie je samozrejme povolené, ale aspoň dva dni po aplikácií sa vyhýbajte umývaniu vlasov a šampónom. Zvýšenú pozornosť venujte aj prípadným lakom na vlasy alebo iným prípravkom ako sú krémy alebo parfumy, aby sa nedostali do kontaktu s ušnou dierkou. Taktiež je potrebné vyhýbať sa bazénom, kúpaliskám a celkovo dlhšiemu pobytu vo vode. Väčšina rodičov preto vyberá skôr obdobie mimo leta.

Pretáčanie náušníc je tiež často diskutovanou témou. Niektorí odporúčajú aspoň párkrát do týždňa náušnicou pootočiť, aby neprirástla k ušku. Okolo novoprepichnutého miesta sa môžu vytvárať drobné zaschnuté chrastičky, ktoré sa pootočením eliminujú. Iný pokladajú otáčanie náušníc za zbytočné, nakoľko sú náušnice vyrábané z bioinertných materiálov, ktoré nepriľnejú k tkanivám a po čase sa začnú otáčať aj bez vášho zásahu.

 

 

Čistenie ušného lalôčika vatovou tyčinkou

 

Čomu sa vyhnúť?

  • Natieranie dierky antibiotickou masťou - niektorí rodičia zvyknú “pre istotu” aplikovať rôzne mastičky a krémy, ktoré obsahujú antibiotiká. Tento spôsob sa neodporúča aj kvôli tomu, že zbytočnou aplikáciou si môžeme zvyšovať rezistenciu voči antibiotikám, a keď ich neskôr budete skutočne potrebovať, ich účinok bude nižší. Akékoľvek antibiotiká, aj tie vo forme krému, používajte len po indikácii lekárom. Pokiaľ je okolie dierky suché, môžete okolo miesta vpichu naniesť krém s panthenolom alebo klasickou vazelínou.
  • Alkohol a lieh - ako prevencia sa neodporúča, mohol by spôsobiť vysušenie, podráždenie pokožky a vznik ragád (praskliniek). Takto narušená pokožka je práve naopak náchylnejšia na prienik infekcií, ktorým sa snažíme vyhnúť. Na čistenie uška môžete použiť dezinfekciu na prírodnej báze, napríklad s rumančekom alebo arnikou.

Zápal ušných dierok

Dierka je po prepichnutí v presnej veľkosti náušnice. Nevzniká žiadny voľný priestor a zápal sa vyskytuje len ojedinele. Počiatočným príznakom zápalu je začervenanie lalôčiku a okolia dierky. Začervenanie v okolí vpichu nie je hneď dôvodom na návštevu lekára, môže ísť o bežnú reakciu, ale ak sa neskôr objaví hnis, môže ísť o zápal ucha a je potrebné navštíviť pediatra. Predpíše vám antibiotickú masť alebo odporučí inú vhodnú liečbu.

Samostatnou kapitolou sú rôzne babské rady, ktoré nájdete naprieč celým internetom, v neodborných článkoch a na diskusných portáloch. Nespoliehajte sa na anonymné rady, ktoré kolujú medzi mamičkami. Aj keď je väčšina z nich myslená dobre, nedokážu odhadnúť stav vášho bábätka, uško nikdy nevideli a hlavne nemajú odborné vzdelanie, aby vedeli odporučiť vhodnú liečbu. Nerobte ani unáhlené závery, náušnice nemusíte ihneď vyberať, ani oblievať uško liehom. Navštívte svojho pediatra, ktorý vám poradí najlepšie

 

 

Čistenie ušnej dierky vatovou tyčinkou


Miesto prepichnutia a akupresúrne body

Okrem spôsobu aplikácie môže byť diskutabilné aj miesto prepichnutia. Dierka by mala byť umiestnená približne 0,5 cm od spodného konca lalôčiku. Pri novorodencoch je táto vzdialenosť menšia, nakoľko majú uško ešte veľmi malé. Náušnice sa vždy umiestňujú do ušných lalôčikov, nie do chrupavky, ako sa niektorí mylne domnievajú.

Často spomínanou témou sú aj akupresúrne body. Podľa čínskej medicíny sa v uchu nachádzajú miesta, ktorých narušenie prepichnutím môže spôsobiť zdravotné problémy. Spájajú sa hlavne so zrakom, z duševných stavov je to úzkosť a podráždenosť. Názory odborníkov na túto tému sa však rozchádzajú a natrafíte na tri rôzne interpretácie:

  • v ušnom lalôčiku nie sú žiadne akupresúrne body a prepichnutie v tomto zmysle nespôsobí žiadne komplikácie,
  • v ušnom lalôčiku sú akupresúrne body, ale pravdepodobnosť, že ihla zasiahne práve tieto miesta, je takmer nulová,
  • v ušnom lalôčiku sú akupresúrne body a nastreľovanie uší bábätka sa preto vôbec neodporúča.

Názory na túto tému sa líšia aj z dôvodu nedostatočných vedeckých štúdií v oblasti čínskej medicíny a zároveň je takmer nemožné zistiť, či je vaše zhoršenie zraku spôsobené tým, že vám ako bábätku prepichli ucho. Na objasnení tejto témy sa nezhodla vedecká obec a odpoveď sa hľadá len veľmi ťažko.


26.07.2024


Ďalšie články