Tanzanit

Prírodný tanzanit

Tento nedávno objavený modrý drahokam si v šperkárstve získal veľkú obľúbenosť.

Jeho názov je odvodený od východoafrickej krajiny - Tanzánie, kde ho objavili najskôr domorodci a neskôr aj známy Tiffany & Co z New Yorku. Ten ho pomenoval ako prvý z predstaviteľov. Aj keď patrí medzi novšie drahokamy, svojou hodnotou predčí i niektoré staršie. Preslávil sa po celom svete vďaka jeho výraznej modrej farbe. Získal si vzácne označenie ako "drahokam 21. storočia".

Fakty, ktoré využijete pri kúpe tanzanitu

Brus: Patrí medzi krehké kamene, preto vyžaduje veľmi precízne brúsenie. Platí naň „pravidlo“, že vždy existuje jedna jeho strana, ktorá nepotrebuje brúsenie. Zostávajúce tvary sa obrusujú podľa dokonalej strany.

Farba: Vyznačuje sa modrou farbou, ktorá je výrazná a sýta. Tento kameň je spojený s červeným odtieňom aj s jeho odleskami, ktoré sú trblietavé.

Čistota: Tieto klenoty sú známe tým, že sa v nich nenachádza žiadna inklúzia. Zo strany na stranu prechádza ich lúč svetla a tenká čiara.

Liečivé účinky tanzanitu

Preslávil sa tým, že dokáže do života vnášať súlad a harmóniu. Je liečiteľom stresu a ťažkých chvíľ v živote človeka. Mnoho ľudí ho využíva pri meditácii a rôznych duchovných cvičeniach.

Spôsob využitia tanzanitu a jeho úprava

Kryštály miznú pri teplote 400 - 500 ° C. Pri tomto spracovaní jeho kryštály poukazujú na hnedo-žlté odtiene.

Spojitosť tanzanitu s legendami v minulosti

Tento drahokam sa daroval pri narodení dieťaťa. Totiž sa tradovalo, že tento kameň má veľkú moc, pretože ochráni dieťa počas života. Pastieri boli prví, ktorí si všimli, že ak sú tieto kamene vystavené veľkému teplu tak mení farbu, po požiari, alebo pri veľkom údere blesku a ich zasiahnutím sa stavajú modrými. Skvost bol objavený v Tanzánii od čoho sa odráža aj jeho pomenovanie.

Cena tanzanitu a jeho obľúbenosť

K nemu sa veľmi ťažko dostanete. Preto je jeho cena o dosť vyššia, ale ocenia to hlavne zberatelia. Ak sú fialovo modrej farby nájdeme ich vo väčšom množstve ako pri modrých talizmanoch. Medzi najviac kupované patria tanzanity modrej farby.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tanzanitu tmavo - modrá, purpurovo - fialová
Druh zoisit
Hmotnosť v ktorej sa meria 3,35
Tvrdosť tanzanitu podľa mohsonovej stupnici 6,5 až 7
Farba pruhov biela
Fluorescencie žiadna
Index lomu 1,691 až 1700
Kryštalografická súprava pruhované, mnohostranné hranoly, kosoštvorcové
Zloženie chemické Ca2Al3 (SiO43 (OH)  VÁPENATÝ KREMIČITAN HLINITÝ
Obsahuje absorpčné svetlo  

 

História a nález tanzanitu

„Kráľovná Kilimandžára“ patrí medzi najvýznamnejšie drahokamy z tejto rady. Nájdete ho v Toronte, kde má čestné miesto v múzeu. Tu môžeme spomenúť Michaela Scotta, ktorý je predstaviteľom a zároveň veľkým znalcom gemologie farebných drahokamov.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný tanzanit