Zlato sa kvôli obavám o vývoj v USA dostalo na nový rekord

Zlato v piatok zlomilo nový rekord. V Ázii prekonalo 1 850 dolárov za trojskú uncu a rekordný je cena aj v eurách. Za rastom cien stoja obavy o ďalší vývoj americkej ekonomiky a strach o zdravie európskych bánk.


Investori tak v obave zo zlej globálnej hospodárskej situácie skupujú zlato, ktoré je považované za najbezpečnejšie investíciu na svete. Veľký záujem o drahý kov ženie jeho cenu nahor.

Zlato v Ázii stúplo až na 1 853,2 dolára za uncu (31,1 gramu) a proti čtvrtečnímu záveru si pripísalo 1,6 percenta. Za celý týždeň cena zlata vyskočila o 5,9 percenta, čo je zatiaľ najvyšší týždenný zisk od februára 2009. V eurách cena stúpla až na 1 296,31 eura za uncu.

"Nie je to prekvapením vzhľadom k ďalším obavám o Európu a hrozným údajom z USA," komentoval pre agentúru Reuters vývoj na trhu analytik Investec Australia Darren Heathcote. "Zatiaľ sa zdá nepravdepodobné, že by zlato mohlo v súčasnosti klesnúť vzhľadom na neistotu a nervozite na trhoch," dodal.

Len v tomto mesiaci zlato prekonalo nový rekord už deväťkrát a spevnilo o 14 percent. Ak by si tieto zisky udržalo, bol by rast najvyššia od septembra 1999.

Obavy o ďalší rast americkej ekonomiky vyvolali hlavne štvrtkové údaje o predaji domov a regionálne správa o aktivite v spracovateľskom sektore. V krajine navyše rastie počet nezamestnaných. Investori majú strach, že by sa americká ekonomika mohla opäť prepadnúť do recesie.

24.08.2011


Ďalšie články