Zlato vybojovalo ďalší rekord. Meta 2.000 dolárov nebude problém, myslí si analytici

Zlato pokorilo ďalší priečku na zdolanie absultního rekordu. Cena tohto kovu vyšplahala v piatok na nové historické maximá ležiace v blízkosti 1876 USD za uncu. K rekordu očistenému o infláciu ale chýba ešte zhruba 200 dolárov. Ani táto meta ale nie je podľa odborníkov nedosiahnuteľná.

Zlato našlo podporu v šíriacich sa obavách o zlý stav európskych i zámorských verejných financií a vyrazilo k novým maximám. Pokorením hladiny 1876 dolárov za uncu ale ešte v skutočnosti nepadla meta najvyššia.

Cena zlata očistená o infláciu totiž dosiahla svojich maxím (nad dvoma tisíckami doláre) v roku 1980 - na tieto hodnoty ešte žltému kovu chýba zhruba 200 dolárov. Od začiatku júla však pripísalo zlato už 400 dolárov - pokorenie hranice 2.000 dolárov tak nie je podľa odborníkov rozhodne nereálne.

"Ak inflačne upravíme cenu zlata a vezmeme ako základ indexu (100) hodnotu z 31.7.1970 potom 31.1.1980 dosiahla hodnota tohto indexu 922 a teraz je to 795, rozdiel je teda stále zhruba 16%. Vzhľadom k tomu aká je situácia na trhoch je pokorenie tejto hranice reálne, "komentuje vývoj na zlate Luboš Mokráš z Českej sporiteľne.
Za všetkým stojí aura "bezpečné investície"

Zlato podporuje v raste predovšetkým neistota ohľadne riešenia dlhových problémov eurozóny. Tie sa podľa analytikov narovnajú len veľmi ťažko a hlavne pomaly. O nárastu na cene zlata v horizonte mesiacov sa tak medzi analytikmi väčšinou neopochybuje.

Zlato sa podľa väčšinového názoru zdá teraz byť jediným bezpečným investičným prístavom. "Do nedávna sa investori uchyľovali aj k švajčiarskemu franku a japonskému jenu, ale obavy z intervencií zapríčinili, že vývoj na zlate prekonáva aj silný rok 2010," hovorí pre IHNED.cz Ole S. Hansen.

"Bez ohľadu na to, čo sa deje, dopyt po fyzickom vlastníctve komodít jednoducho porastie," tvrdí napríklad Jason Schenker - prezident a hlavný ekonóm Prestige Economics.

Neterou ekonómovia potom zmieňujú i magickosť hladiny 2.000 dolárov za uncu. "Zlato síce vykazuje známky bubliny, ale jej koniec zatiaľ nie je v dohľade. Hranice 2000 dolárov nie je ďaleko a bude rovnako ako hranica 50 dolárov na striebre pre špekulantov predstavovať určitý magenta, "hovorí investičný stratég Saxo Bank - Ole S. Hansen.
Komodity sú štvornásobne výkonnejšie, než akcie

CRB Index (index agentúry Thomson Reuters, ktorý obsahuje celkom 19 komoditných položiek) povyrástol za posledných 12 mesiacov o pätinu. Najstaršie z amerických akciových indexov - Dow Jones za rovnaký časový úsek navýšil hodnotu "len o" 5,5%. Výkon komodít tak zatiaľ drží v tomto súboji výrazné prvenstvo

Zlato potom tento rok už stihlo navýšiť svoju hodnotu o 28%. Na komoditnom trhu ale nie v raste nijako osamotené. Napríklad striebro je na tom ešte lepšie (od začiatku roka + 32%), budúci rast na "zlate chudobných" ale vidí odborníci skôr skepticky.

"Striebro stratilo silu a teraz skôr trh nasleduje než aby určovalo jeho smer. V prvom kvartáli hnalo striebro nahor jeho využitia ako priemyselného kovu, teraz ten istý dôvod drží jeho cenu pri zemi z obáv o spomalenie ekonomiky, "dopĺňa Hansen.

24.08.2011


Ďalšie články