Chávez prikázal: Všetko zlato do trezoru alebo k priateľom

Cena zlata skáče z jedného rekordu na druhý, a tak sa venezuelský prezident Hugo Chávez rozhodol s centrálnou bankou svojej krajiny vrátiť do vlasti fyzickej zlato v hodnote 11 miliárd dolárov, ktoré má uložené u amerických, európskych, kanadských a švajčiarskych bánk.

Venezuela má 211 z 365 ton drahého kovu uložené v zahraničných bankách a Chávez chce celé toto množstvo napchať do trezoru centrálnej banky. "Od roku 1980 máme 99 ton zlata v Bank of England. Súhlasím s jeho návratom domov. Je to zdravé rozhodnutie," uviedol Chávez.

"Vláda chce diverzifikovať hotovostné rezervy u amerických a európskych bánk a radšej investovať na rozvíjajúcich sa trhoch, ako sú India, Brazília, Čína, Rusko a JAR," uviedol prezident venezuelskej centrálnej banky Nelson Merentes.

Chávezova vláda je závislá na tržbách z vývozu ropy, ktoré tvoria až 95 percent ich exportných príjmov. Venezuela má pätnástej najväčšie zásoby zlata na svete, ktoré si od začiatku roku polepšilo o 28 percent a vzhľadom na situáciu na trhoch sa jeho cena v blízkej dobe určite znižovať nebude.

Celkové venezuelskej rezervy sú potom podľa agentúry Bloomberg v hodnote 28,6 miliardy dolárov. Podľa ministra financií Jorge Giordaniho slabnúci americký dolár, hrozba bankrotu USA a európska dlhová kríza ohrozujú venezuelskej úspory. Tvrdí, že vo väčšom bezpečí budú tieto rezervy doma alebo u spriatelených vlád.

Centrálna banka má momentálne asi sedem miliárd dolárov v zlate vo svojom sejfe. Cez polovicu likvidných rezerv má vo Švajčiarsku. Podľa údajov banky Bank of America Merrill Lynch si Venezuela na ziskoch drahého kovu od roku 2009 polepšila o 9,3 miliardy dolárov.

Trojská unca (oz; 31,1 gramu) sa v týždni vyšplhala až k 1860 dolárov (asi 31 600 korún). Od začiatku júla sa zvýšila o astronomických 350 dolárov za posledných šesť týždňov.

Znárodníme zlaté bane

"Prevezmeme kontrolu nad ťažbou zlata, aby sme zabránili nelegálne ťažbe, a pozdvihneme svoje rezervy. Vláda chce pomocou dekrétu zastaviť ťažbu ilegálnym těžařům predovšetkým u zlata a koltanu, ktorý sa používa do mobilných telefónov a herných konzol," vyhlásil Chávez.

Venezuela už čelí medzinárodnej arbitráži za znárodnenie zlatých baní od troch spoločností vrátane kanadského producenta zlata Crystallex International, ktorého baňa Las Cristinas vláda vo februári prevzala. Chávez od roku 2006 znárodňujú spoločnosti v strategických oblastiach ťažby ropy, rúd, kovov a telekomunikácií.

24.08.2011


Ďalšie články