Grécki sporitelia majú strach zo štátneho bankrotu, vyberajú účty a nakupujú zlato

Atény - Obyvatelia zadlženého Grécka majú obavy zo štátneho bankrotu, preto vyberajú peniaze z bánk a orientujú sa na istejšie investíciu - na zlato. Informoval o tom denník Financial Times.

Sľuby gréckeho premiéra George Papandrea, že "zachráni krajinu", široká verejnosť príliš nevypočula. Napriek tomu tamojší parlament jeho obmenené vláde v noci na stredu vyslovil dôveru.

V poslednej dobe v krajine narastá najmä predaj zlatých mincí. "Keď začala globálnej finančnej krízy, náš predaj zlatých mincí prekonal predaj neraženého zlata," povedal obchodník s cennými kovmi Harry Krinakis. "Teraz pomer dosiahol piatich ku jednej," dodal pre denník FT.

IT odborník Tomas vymenil svoje úspory v eurách práve za zlaté mince. "Mám ich doma, rovnako ako moja babička počas druhej svetovej vojny," vysvetlil.

V prvom štvrťroku tohto roka mesačná výbery bánk dosiahli 1,5 až dvoch miliárd eur (25,8 až 48,6 miliardy Sk). Podľa centrálnej banky v roku 2010 sporitelia vybrali 30 miliárd eur (728,7 miliardy Sk), čo je 12,3 percenta celkových úspor.

Manažér supermarketu Andreas potvrdil, že rodinné úspory tento rok previedol do Mníchova. Podobne postupoval aj Sakis, ktorý sa zúčastnil protestov v Aténach: "Nemôžeme veriť politikom, že nás dostanú z tejto krízy, musíme chrániť naše rodiny".

Iní využili financie na nákup pôdy. Príkladom by mohol byť softvérový špecialista Angelos, ktorý si kúpil olivový háj. "Chytil som príležitosť. Pred rokom by som takú staromódny investíciu nebral na zreteľ, "dodal.

06.07.2011


Ďalšie články