Zlato sa vrátilo nad 1500 dolárov za uncu kvôli neochote riskovať

Londýn - Ceny zlata sa v európskom obchodovaní vrátili nad 1500 dolárov za trojskú uncu, pretože sa na finančné trhy vrátila neochota investorov riskovať. Prinútil ich k tomu slabší výhľad čínskej ekonomiky a plány okolo gréckych dlhov.

Spotová cena zlata bola po 13:00 SELČ v Londýne na 1502,39 dolára, keď pondelkové obchodovanie uzatvárala v New Yorku na 1495,54 USD. Termínový kontrakt pre augustovú dodávku vzrástol o 20,50 USD na 1503,10 USD.

Chuť investorov riskovať stlmila správa z Číny, ktorú agentúra Moodys varovala pred problémovými úvermi lokálnych vlád. Podľa agentúry môžu byť oveľa väčšie, než sa odhadovalo. Ochota prijímať riziká sa pritom medzi investormi vrátila minulý týždeň, keď Grécko schválilo razantné úsporné opatrenia požadované medzinárodnými veriteľmi.

"Správy z Číny toto dopoludnia určite zlatu pomohli," uviedol analytik Credit Suisse Tom Kendall. "Videli sme, že sa nákupné záujem vracia medzi inštitúciami, ktoré nejakú dobu neboli vidieť," dodal.

Obavy z rastúcich dlhov v ekonomikách eurozóny, ako sú Grécko, Írsko a Portugalsko, boli kľúčovým faktorom pre májový vzostup cien zlata na rekordné hodnoty nad 1575 dolármi za uncu. Minulý týždeň tieto obavy čiastočne poľavili, keď si Grécko zaistilo ďalšiu pôžičku 12 miliárd eur. Teraz sa ale v súvislosti s Gréckom hovorí o selektívne platobnej neschopnosti, napísala agentúra Reuters.

19.07.2011


Ďalšie články