UBS: Dolár ako dominantný rezervná mena do 25 rokov skončí. nastupuje zlato

Americký dolár stratí v priebehu najbližších 25 rokov svoj status svetovej rezevní meny. Vyplýva to z ankety banky UBS, ktorú priniesol denník The Financial Times, medzi 80 manažérov centrálnych bánk, ktorí majú rezervy banky na starosť. Dohromady kontrolujú viac ako 8 biliónov dolárov.

Viac ako polovica opýtaných manažérov predpovedá, že dolár bude počas nasledujúceho štvrťstoročí ako rezervná mena nahradený košom mien. To je výrazný odklon od minulých rokov, kedy odborníci centrálnych bánk predpokladali, že dolár stále zotrvá ako jediná rezervná mena. Výsledky tak sú posledným znakom znepokojenie, ktoré pre dolára ako rezervnej meny v súčasnosti po celom svete panuje. A to hlavne kvôli obavám, že americká vláda neudrží opraty na výdavkovej stránke rozpočtu a dlhu USA tak bude ďalej narastať.

,, Práve teraz panujú veľké obavy z ďalšieho vývoja finančnej trajektórie, ktorú USA nastolili, "povedal hlavný ekonóm UBS Larry Hatheway. Americký dolár od začiatku roka oslabil o zhruba 5 percent a je tak blízko historickému minimu voči košu hlavných svetových mien.

Najväčší držitelia rezerv, ktorým dominuje Čína, sa postupne snaží dolár zo svojho portfólia nahrádzať inými menami alebo aktívami. Podľa odhadov banky Standard Chartered boli v prvých štyroch mesiacoch tohto roka tri štvrtiny z celkového 200 miliónového (v dolároch) nárastu zahraničných rezerv Číny investované do nedolárových aktív.

S myšlienkou, že dolár môže byť nahradený ako rezervné platidlo inou menou alebo menami, pomaly prichádzajú aj niektorí politici a vysokí predstavitelia svetových inštitúcií. Šéf Svetovej banky Robert Zoellick minulý rok navrhoval nový monetárnej systém, ktorý by zahŕňal mix hlavných svetových mien - dolára, eura, jenu, libry a čínskeho jüanu, ktorý by mohol byť doplnený o zlato.

Z ankety UBS tiež vyplýva, že čím ďalej väčšiu úlohu hrajú v portfóliu centrálnych bánk drahé kovy. 6 percent opýtaných manažérov totiž pripúšťa, že v nasledujúcom desaťročí markantne zvýši rezervy zlata. Tento názor sa v minulých rokoch v ankete objavoval len sporadicky.

Svetovej centrálnej banky nakúpili v tomto roku 150 ton zlata, najviac aktívny v tomto smere bolo Rusko a Mexiko. Banky tak tento rok sú na ceste prekonať v nákupoch zlata rekord z roku 1971, kedy sa rozpadol tzv Brettonwoodsky menový systém.

Experti preto predpokladajú, že zlato bude najlepšie sa zhodnocujícím aktívom v posledných rokoch. Cena zlata sa za posledný rok zvýšila o pätinu av pondelok sa dostala opäť na hranici 1500 dolárov za trójsku uncu.

06.07.2011


Ďalšie články