Ceny zlata a striebra ďalej trhajú rekordy

Nervozita na trhu rastie. Zlato sa včera prvýkrát v histórii dostalo nad hranicu 1600 dolárov za trójsku uncu, teda 31 gramov. Striebro potom prelomilo úroveň 40 dolárov za uncu. Zlato si tak zatiaľ od začiatku roka pripisuje 13 a striebro dokonca 30 percent.

Vzhľadom k tomu, že Európa naďalej zápasí so správnym receptom na dlhovú krízu av Amerike pokračuje preťahovanie o navýšenie dlhového stropu, niektorí experti tvrdia, že oba kovy budú naďalej zdražovať.

Situáciu sleduje aj analytik X Trade Brokers Jaroslav Brychta - vo Svete o ôsmej pripomenul, že zlato a striebro boli po stáročia používané ako platidlo. "V momente, keď klesá dôvera v papierové meny, tak samozrejme investori hľadajú alternatívu."

Zlato si včera pripísalo jedenásty deň ziskov v rade. To je podľa agentúry Bloomberg najdlhšia séria od júla roku 1980. Podľa Brychta táto 11denní séria môže kedykoľvek skončiť.

"Ak sa bavíme o dlhodobom rastovom trende, tak ten môže skončiť v situácii, kedy sa vráti dôvera v národnej meny, kedy centrálne banky začnú zvyšovať úrokové sadzby bez toho, aby ekonomiku uvrhli do recesie a kedy sa podarí vyriešiť problém so zadlžením súkromných subjektov a vlád . "

"Niečo také v krátkodobom horizonte rozhodne nie je možná, a preto predpokladám, že cena zlata dlhodobo ďalej porastie," myslí si Jaroslav Brychta a za úplne možnú označil variant, že môžeme tento rok nakoniec dočkať hodnotu unca za 1700 dolárov.

Kým zlato a striebro posilňujú, niektoré ďalšie drahé kovy strácajú. Paládium napríklad tento rok od januára odpísalo 2,2 percenta a platina 0,5 percenta. "Tieto kovy tiež patrí do kategórie priemyselných kovov. Súčasné spomaľovanie ekonomiky je preto dôvodom pádu ich ceny, "vysvetlil vo Svete o ôsmej Brychta.

25.07.2011


Ďalšie články