Cena zlata po prvýkrát prekonala rekordnú hranicu 1 600 dolárov

Majitelia zlatých cenností môžu byť spokojní. Ich majetok rastie bez toho, aby pre to niečo museli robiť. Cena zlata sa v pondelok vyšplhala na nový rekord a prvýkrát prekonala hranicu 1 600 dolárov, v prepočte zhruba 27 700 Sk za trojskú uncu. Zlato stúpa preto, že mu investori veria viac než dolára či euru, ktorých hodnota je oslabená dlhovými problémy eurozóny a Spojených štátov.

Cena zlata na promptnom trhu stúpla dopoludnia až na 1 600,40 dolára za uncu. Rekordný bola cena zlata iv eurách a britských librách, uviedla agentúra Reuters.

Zlato teraz posilňuje už 11. seansu za sebou a je na najlepšej ceste dosiahnuť najdlhšieho rastu za najmenej štyri desaťročia. V eurách sa cena zvýšila až na rekordných 1138,96 za uncu av librách na 993,60.


Žltý kov bude navyše podľa odhadov finančnej skupiny Erste Group zo začiatku júla stúpať aj naďalej. Za 12 mesiacov by sa mohla cena dostať na dva tisíce dolárov za uncu. Dôvodom je podľa Erste pretrvávajúci silný dopyt investorov predovšetkým z Číny a Indie.

Na zvýšenom záujme o cenné komodity sa vezie i striebro, ktoré je najvyššie od začiatku mája.
Hodnotu zlata zvýšili aj záťažové testy bánk

Zlato prekonalo rekordnú hranicu aj preto, že investori len vlažne prijali výsledky piatkových záťažových testov. V nich prepadlo osem európskych bánk z 90 testovaných. Ďalších 16 prešlo len s odretými ušami (pozri predchádzajúci článok)

Podľa Európskeho úradu pre bankovníctvo, ktorý testy vykonával, potrebujú banky doliať kapitál vo výške 2,5 miliardy eur. Podľa mnohých analytikov tieto peniaze na spevnenie bankového sektora nestačí. Testy boli podľa nich jednoduché a banky potrebujú v skutočnosti doliať niekoľkonásobne viac peňazí.

Predné analytik investičnej banky JPMorgan & Co Kian Abouhossein vypočítal, že finančná injekcia by mala mať zhruba osmdesátimiliardovou dávku (zhruba dva bilióny korún).

19.07.2011


Ďalšie články