Analytici: Zlato asi mierne zlacnie, neskôr ale obnoví silný rast

Toronto / New York - Ani rýchly rast cien zlata z posledných dní a ich výstup na nové rekordy zrejme nezabráni tomu, aby sa cena nemohla zvyšovať ešte viac. Tvrdí to analytici aj producenti kovu, ktorí sa ale zároveň zhodujú, že v najbližšej dobe sa zlato asi nevyhne korekciu. Ako hlboká bude a ako dlho potrvá, ale nie je jasné. Záležať bude na vývoji globálnej ekonomiky, reakciu finančných trhov a zrejme aj na postoji centrálnych bánk.

"Rast ceny zlata podporuje neistota okolo novej globálnej recesie a tiež pravdepodobnosť, že Európa siahne k ďalšiemu kvantitatívnemu uvoľňovaniu," poznamenal portfólio manažér spoločnosti TEAM Financial Asset Management James Dailey. "Aj keď očakávaná korekcia môže byť veľa prudká, myslím, že dlho trvať nebude," dodal.

Len od konca júna sa cena zlata zvýšila o 25 percent a od začiatku roku je vyšší o viac ako 32 percent. Cena sa zvyšuje kvôli obavám zo štátnych bankrotov v Európe az vysokého dlhu vo vyspelých krajinách. Dôležitým faktorom sú ale aj známky citeľného spomalenia globálnej ekonomiky, čo by mohlo centrálnej banky prinútiť k novej vlne podporných opatrení, ako je uvedené kvantitatívne uvoľňovanie. To v podstate znamená, že centrálne banky púšťajú do obehu viac peňazí. Spolu s týmito opatreniami ale narastá riziko inflácie. Práve zlato je považované za jeden z najlepších nástrojov, ako sa brániť pred infláciou a znehodnotením úspor.

Na konci tohto týždňa cena zlata vystúpila na 1877 dolárov (asi 31.935 Sk) za trojskú uncu (oz; 31,1 gramu), kde zatiaľ ešte nikdy nebola. Na nový rekord jej okrem iného pomohla séria zlých štatistických dát zo Spojených štátov, ktorá potvrdila, že rast najväčšej ekonomiky sveta výrazne spomaľuje.

"Vždy, keď sa objaví tak výrazný, takmer parabolický rast ceny, som z toho nervózny. Oveľa radšej by som videl, keby sa cena zvyšovala pozvoľna, ako tomu väčšinou bolo za posledných desať rokov," povedal šéf kanadskej ťažobnej spoločnosti Goldcorp Chuck Jeannes. "Znamená to, že v určitej chvíli príde korekcia, čo je prirodzené a pre trh aj zdravé," dodal. Korekcia podľa neho príde ešte tento rok, mala by ale byť plytká a krátkodobá.

Jeannes povedal, že trh teraz vstupuje fázy, ktorá je z hľadiska dopytu po zlate spravidla najsilnejší z celého roka. Aj keď ale príde na predpokladanú korekciu, po jej skončení sa rast ceny pravdepodobne obnoví, a to možno ešte s väčšou razanciou. Zlato by tak v relatívne krátkej dobe mohlo vystúpiť až na 2400 dolárov za uncu, čím by prekonalo inflačne prepočítaný rekord z roku 1980.

"Zdá sa, že sa tam dostaneme skôr, než som si myslel," povedal Jeannes v rozhovore s agentúrou Reuters. "Predpokladal som, že na takú úroveň sa dostaneme v horizonte troch až piatich rokov, teraz je ale úplne jasné, že tam budeme za jeden až dva roky," povedal. Onedlho možno podľa neho čakať aj rast akcií ťažobných spoločností, ktoré od začiatku roka podľa všeobecného indexu ARCA Gold Bugs vzrástli o menej ako tri percentá.

"Ľudia si väčšinou neuvedomujú, že dnešná cena zlata na promptnom trhu vyjadruje, za koľko môžete uncu zlata predať dnes. My ale máme doly, ktoré fungujú desať, 12, 15 i 20 rokov. Trh nás teda musí oceňovať na základe dlhodobého výhľadu ceny zlata , "vysvetlil šéf spoločnosti Goldcorp. Jeho podnik patrí k najväčším producentom zlata v Kanade.

Podľa analytikov je ale za pomalším rastom cien akcií ťažobných firiem viacerých faktorov, okrem iného výpadky v produkcii a vyššie náklady. Určitý vplyv má aj to, že vznikajú fondy zamerané na zlato, ktoré si investori obľúbili. Obchodujú sa totiž rovnako, ako bežné akcie. Tieto fondy, označované ako ETF, môžu investovať priamo do nákupu zlata.

Podobne ako šéf Goldcorp vidí výhľad ceny zlata aj hlavný analytik trhu drahých kovov Jeffrey Rhodes zo spoločnosti INTL FCStone. Podľa neho by cena mohla počas budúceho mesiaca oslabiť zhruba o osem percent, čo by znamenalo pokles asi o 150 dolárov. Rovnako ako Jeannes ale Rhodes predpokladá, že sa cena postupne vyšplhá až na 2400 dolárov. Podľa neho to môže byť už počas budúceho roka.

"Žiadny strom nerastie do neba. Tí, čo nakupujú, by si ale mali dávať pozor," poznamenal Rhodes. "Sme na trhu, kde riziko nesie kupujúci," dodal k prudkému rastu cien zlata. Ak sa korekcia nedostaví ešte v auguste, bude mať cena zlata za sebou najvýraznejší mesačný nárast za posledných takmer 12 rokov. Týždenný cenový nárast potom bude najprudší od začiatku roka 2009, keď vrcholili dozvuky globálnej finančnej krízy.

24.08.2011


Ďalšie články