Zlato posúva rekord, blíži sa k hranici 1 900 dolárov za uncu

Cena zlata ďalej strmo stúpa. Po nočnom posilňovanie sa v pondelok ráno zdvihla až na 1 895 dolárov za trojskú uncu a chystá sa pokoriť ďalšie stodolárová hranicu. Nahor ju ženie strach z toho, že Spojené štáty smerujú k ďalšej recesii a že eurozóna nie je schopná vyriešiť svoje dlhové problémy.

"Minimálne v dvoch nasledujúcich mesiacoch nečakáme nič, čo by podporilo americkú ekonomiku alebo makroekonomické dáta," povedal agentúre Reuters Tom Price, analytik trhu komodít vo finančnom ústave UBS.

Technická analýza naznačuje, že cena zlata môže v rámci súčasnej rastovej vlny prekročiť 1 900 dolárov, než začne oslabovať a následne čakať na ďalšie podnety, ktoré ju posunú opäť nahor alebo nadol.

Podľa analytika Price však vzhľadom k neistej situácii v Európe môže zlato v krátkej dobe vystúpiť až k cene 2 000 dolárov za trojskú uncu (31,1 gramu).

Po výstupe na nové maximá sa ale dnes cena začala mierne znižovať s tým, ako sa zlepšovala nálada na ázijských burzách. Niektoré z nich počas dňa postupne zmazali straty a mierne spevňovali.

Métu 1 800 dolárov zlato zdolalo 10. augusta a na polovičnej ceste za ďalším stodolarovým rekordom sa zastavilo minulý piatok. Oproti júnu sa ceny zlata zdvihli približne o štvrtinu. Len za minulý týždeň pritom cena zaznamenala najvýraznejší rast za dva a pol roka.

V raste pokračuje aj cena striebra, ktorá sa len za minulý týždeň zvýšila o desať percent. V pondelok ráno vystúpila na takmer 44 dolárov za uncu.

Cena ropy klesla vďaka uvoľneniu napätia v Líbyi

Kým zlato a striebro stúpali na cene, Severomorská ropa Brent oslabila o viac než dva doláre za barel vďaka nádejám na skoré obnovenie dodávok ropy z Líbye. Tie prerušila občianska vojna, ktorá sa zrejme blíži ku koncu.

Libyjští povstalci oznámili, že v ich rukách je celá metropola Tripolis s výnimkou komplexu Báb al-Azízíja, bašty diktátora Muammara Kaddáfího.

Okolo 6:00 SELČ ropa Brent zlacnela o 2,36 dolára na 106,26 dolára za barel. Cena americkej ľahkej ropy WTI zostala bez výraznejších zmien na 82,28 dolára za barel.

Líbya pred začiatkom občianskej vojny ťažila zhruba 1,6 milióna barelov ropy denne, čo zodpovedá takmer dvom percentám celosvetovej produkcie. Väčšina líbyjskej ropy smerovala do európskych rafinérií.

Návrat líbyjskej ťažby ropy na úroveň z obdobia pred vojnou by mohol zabrať niekoľko rokov, na dosiahnutie produkcie okolo milióna barelov denne by ale podľa analytikov mohlo stačiť niekoľko mesiacov.

24.08.2011


Ďalšie články