Zlatý štandard bude späť do piatich rokov a vylieči neduhy USA, verí dvojnásobný kandidát na prezidenta Forbes

Návrat Spojených štátov amerických k zlatému štandardu je v nasledujúcich dvoch rokoch pravdepodobný, bolo by to riešenie celého radu ekonomických, fiškálnych a monetárnych ťažkostí najväčšej ekonomiky sveta, vyhlásil v rozhovore pre americký týždenník Human Events mediálny magnát Steve Forbes. "To čo sa teraz zdá ako prekvapujúce, môže byť zakrátko súčasťou konvenčnej myšlienkového prúdu," povedal v tomto týždni muž, ktorý sa v rokoch 1996 a 2000 uchádzal v amerických primárkach o prezidentsky post za republikánov.

Mnohí ekonómovia vinia menový systém využívajúci zlato k platbe - buď priamo (vo forme mincí) alebo nepriamo (bankovky kryté zlatom) - z kolapsu globálnej ekonomiky v tridsiatych rokoch minulého storočia. Zakladateľ a súčasný šéfredaktor Forbes Magazine je ale iného názoru: "Tento krok by pomohol stabilizovať hodnotu dolára, obnovil by dôveru zahraničných investorov v americké dlhopisy a odradil by federálnu vládu od ľahkomyseľného míňanie."

Spojené štáty používali zlato ako základ pre ocenenie amerického dolára asi 180 rokov, než sa prezident Richard Nixon rozhodol pre experiment, ktorý v sedemdesiatych rokoch túto prax ukončil, a prispel tak k vzniku celého radu strastí, ktoré krajinu sužujú až do súčasnosti, pripomenul v rozhovore pre Human Events americký mediálny magnát. Medzi inými totiž následná sústavne kolísajúca hodnota dolára, podľa Forbesa, spôsobila nervozitu na trhoch, ktorá sa následne pretavila vo špekulatívne investície na komoditách motivované snahou zaistiť sa proti hrozbe inflácie.

Opätovným prijatím zlatého štandardu by sa USA posunuli preč od "menej zodpovedné politiky" smerom k silnejšiemu doláru aj silnejšie ekonomike, vyjadril sa Forbes a dodal "keby bol dolár tak dobrý ako zlato, ostatné krajiny by ho kupovať chceli."

Problém je však podľa neho v tom, že väčšina ľudí výmenným kurzom a monetárnej politike nerozumie, čo môže sťažiť politickú podporu tohto kroku. Zrejme jediným kandidátom, ktorý pôjde v prezidentských voľbách v roku 2012 do boja proti Barackovi Obamovi s víziou prospešnosti návratu k zlatému štandardu, je podľa Steva Forbesa (prekvapivá) republikánsky kandidát Ron Paul.

Povzbudivé sú ale podľa Forbesa tiež náznaky, že okrem Rona Paula aj "ostatní kľúčoví zákonodarcovi" znamená menovej politike viac, ako býva v politike obvyklé. Uvedomujú si totiž vraj, že sa americká centrálna banka (Fed) svojou politikou značne vzdialila od svojej pôvodnej úlohy garant stabilných cien a plnej zamestnanosti.

"Politici sa musia zbaviť predstavy, že Fed môže viesť ekonomiku svoju monetárnu politiku," apeloval na zvyšné zákonodarca Steve Forbes. Ľudia podľa neho vedia, že "s dolárom je čosi v neporiadku", nie je totiž možné znehodnocovať vlastnú menu bez následkov. "Fed je ako" slon z porcelánu ". Nemôže pomôcť, len zráža veci k zemi, "dodal.

Jedným z oponentov názor Steva Forbesa na prospešnosť zlatého štandardu pre americkú ekonomiku je napríklad ekonóm Nouriel Roubini. Ten už na konci minulého roka uviedol, že by zlatý štandard iba zvýšil rozkolísanosť ekonomického cyklu a znemožnil by navyše centrálnym bankám efektívny boj s infláciou alebo defláciou a dlhodobou nezamestnanosťou.

Vedľa obmedzenia flexibility centrálnych bánk vidí Roubini problémy v súčasnej úrovni rezerv zlata v centrálnych bankách. Ústredná otázkou podľa neho je: Čo urobíte v systéme zlatého štandardu alebo jeho modifikácie, keď ľudia začnú v panike vyberať peniaze z nejakej banky - ak nemáte dosť zlata na plné krytie meny? Centrálne banky majú totiž podľa medializovaného ekonóma v súčasnosti finančné záväzky oveľa vyššie ako predstavuje ich rezervy zlata - podľa Roubiniho ide o pomer 40 - 50:1. Režim fixných výmenných kurzov navyše pripravuje centrálnej banky o funkciu veriteľa poslednej inštancie, ktorá je v niektorých situáciách užitočná, kontroval proti myšlienke návratu k zlatému štandardu Nouriel Roubini.

18.05.2011


Ďalšie články