Zlato je "preferovaným platidlom európskej ríše", Goldman Sachs mu veštia ďalší rast

Investori hľadajúci úkryt pred dlhovú búrkou v eurozóne sa utekajú ku zlatu. Nemožno preto, než čakať jeho ďalšie posilňovanie, domnieva sa ekonóm, obchodník a novinár Dennis Gartman. Svoje slová podopiera okrem iného faktom, že cena trojskú unce zlata vyčíslené v spoločnej európskej mene včera dosiahla 1087,81 EUR, teda vôbec najvyššiu úroveň v histórii.

"Zlato je preferovaným platidlom európskej ríše v priebehu dlhovej krízy, ktorá oslabuje euro," nechal sa počuť Dennis Gartman. Dodal, že ako ďalšie prípadnú zmysluplnú alternatívu na zabezpečenie európskych investorov voči všadeprítomnému riziku vidí americký dolár a čoraz viac aj švajčiarsky frank.

Ekonóm, ktorý už 30 rokov na dennej báze komentuje dianie na svetových finančných trhoch, teraz nevidí dôvod hovoriaci proti ďalšiemu posúvaniu doterajších rekordov tohto drahého kovu. "V súčasnosti sme ďaleko od akejkoľvek bubliny. V nasledujúcich dňoch a týždňoch bude zlato skôr viac a viac "preakumulované", "naznačuje Gartman ďalší možný vývoj.

Za pravdu mu dáva aj posledná analýza sledované americkej investičnej banky Goldman Sachs, ktorá v utorok zavelil k navyšovanie pozícií na komoditách v čele s ropou, meďou a zinkom (viac z analýzy tu). U zlata analytici Goldman Sachs tiež očakávajú ďalší rast ceny. Dôvodom je, že podľa prognózy banky nesiahne Fed k zvyšovaniu sadzieb skôr ako v roku 2013, čo investorov poženie k alternatívnym investíciám. Cena zlata by tak podľa odhadu analytikov GS mala do dvanástich mesiacov vzrast z dnešných 1520 až na 1690 dolárov za trojskú uncu.

Investície do cenných papierov priamo naviazaných na cenu zlata (napr. ETF) už v súčasnosti podľa údajov agentúry Bloomberg dosahujú celkovej hodnoty 101 miliárd dolárov. Ďalšie prostriedky pritom priťahuje už dekádu trvajúcej série každoročných ziskov, ktorá je najdlhšia minimálne od 20. rokov minulého storočia. Od začiatku tohto roka zlato už zhodnotilo vložené prostriedky o viac než 7 percent, zatiaľ čo celosvetový akciový index MSCI All-Country World Index posilnil o 1,9 percenta dlhopisy poskytli investorom výnos 2,1 percent, ukazuje prieskum Bank of America.

05.06.2011


Ďalšie články