Tlačiarne peňazí sa rozbehnú na plné obrátky, držte sa zlata, striebra a hotovosti.

"Budeme úplne šokovaní, keď Európu v roku 2011 nestretnú ďalšie finančné krízy. Odporúčame všetkým, aby bez väčšieho premýšľania špekulovali o poklese dlhopisov zadlžených európskych krajín," napísali presne pred rokom analytici z renomovanej poradenskej spoločnosti IceCap. Ich výhľad sa naskrz naplnil, aj keď skutočnú krízu v európskom podaní zažijú investori až v roku 2012. Je preto zaujímavé, čo radí IceCap pre rok 2012.


Na čom ušetriť alebo zarobiť v roku 2012?


1. Grécko opustí eurozónu, čo vyvolá vážnu finančnú záťaž pre ostatných členov eurozóny.

2. Európska centrálna banka začne tlačiť peniaze (prvé kolo kvantitatívneho uvoľňovania).

3. Fed začne tlačiť peniaze (tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania).

4. Švajčiarska národná banka bude upúšťať od svojej fixácie na euro.


Pokiaľ ide o poradie vyššie uvedených udalostí, prvý nastane podľa IceCap buď grécky bankrot, alebo Fed začne tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania.


Predpoklad bankrotu Grécka je postavený na jednoduchom fakte, že je grécky bankový systém na pokraji kolapsu. Každý si je síce vedomý toho, že grécka vláda potrebuje k svojmu bežnému prevádzky záchranné balíky, problém je však v tom, že tieto peniaze neskončia v gréckych bankách, ktoré ich potrebujú zo všetkého najviac.


S tým, ako Gréci vyberajú vklady z bánk a ako klesá hodnota gréckych pôžičiek a investičných portfólií, budú banky nútené zatvárať pobočky. Bude to veľmi zložité, avšak neexistuje iná cesta.


Porazenými tejto udalosti budú ďalšie štáty eurozóny, ktorým sa ešte zdražie a skomplikuje prístup k dlhovému financovaniu. Najväčší problém to bude robiť Taliansku, Španielsku, a možno prekvapivo aj Francúzsku. Ťažké komplikácie gréckych bánk ucíti na vlastnej koži aj ďalšie európske banky. ESM, EFSM ani MMF nie sú tak silné, aby túto dieru zalepil, takže sa môže stať záchrancom systému jedine ECB.


Európska centrálna banka veľmi dobre vie, že bude musieť nakoniec kvôli záchrane systému začať tlačiť peniaze. Vzhľadom k tomu, aká veľká čiastka bude pravdepodobne potrebné, však ECB spustí tlačiarenské stroje až v prípade prvých štátnych bankrotov.


Asi najjednoduchší predpovedí pre analytikov IceCap je ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania v podaní amerického Fedu. Dôležité bude načasovanie tejto operácie, pretože k odôvodnenie štartu QE3 bude potrebné buď výrazný pokles na finančných trhoch, alebo zhoršenie ekonomiky.


Ďalšou významnou udalosťou pre rok 2012 sa môže stať upustení Švajčiarske národné banky od fixácie franku na euro. Sú to približne štyri mesiace, kedy to Švajčiari "už nevydržali" a nadviazali švajčiarsky frank na euro. Je pravda, že exportne orientovaným švajčiarskych firmám ako Nestlé, Novartis alebo ABB sa tento krok páčil, bežný občan by však mal byť znepokojený, vynaložené miliardy sú podľa IceCap čerpané márne.


S tým, ako euro v dohľadnej dobe citeľne oslabia, sa bude zväčšovať diera v bilanciách európskych bánk. V ten okamih sa Švajčiarska národná banka prebudí a uzná, že išlo o nedomyslené stratégiu. Následne začne frank znova mohutne posilňovať.


Investičná stratégia pre rok 2012


Rok 2011 bol zložitý pre klasické investičné stratégie a bude tomu tak aj v roku 2012. Keď sa zabudnú niektoré individuálne akciovej príbehy, podmienky budú znovu podporovať bezpečné investičné stratégie. Globálne finančné podmienky sa zhoršili do takej miery, že nebude fungovať nič iného než drastické opatrenia v podobe tlačenia peňazí na oboch brehoch Atlantiku. Spoločné úsilie centrálnych bankárov môže prekročiť objem jedného bilióna USD.


Z tohto dôvodu by sa mali investori podľa IceCap držať konzervatívneho investičného prístupu v podobe držby väčšieho množstva hotovosti, vybraných dlhopisov a zlata či striebra. Trhy budú stále veľmi rozkolísané s 25% pohyby v jednom alebo druhom smere.




16.01.2012


Ďalšie články