Stratégovia: Rok 2012 bude zlatý. Pred rastom zlata k 2500 USD ale bude čas kúpiť zlato lacnejšie.

Na trhu zlatého kovu v zásade panuje zhoda, lebo pred ďalším rastom sa zlato pocitne ešte na nižšie úrovne. Vďaka pretrvávajúcemu štatútu bezpečného prístavu sa v dlhodobejšom horizonte sa ocitne až pri hodnotách okolo 2500 tisíce dolárov za trójsku uncu.


Zlato a zlaté šperky si v priebehu roka 2012 uchovajú svoj štatút bezpečného prístavu.


V horizonte najbližších mesiacov ale pred svojou rally, zlato ešte ustúpi nižšie pod úroveň 1500 USD za uncu a ponúkne tak investorom lepšie nástupné pozícies k prípadným investíciám do zlata alebo striebra. Na takomto vývoji ceny zlata v roku 2012 sa zhodujú stratégovia pre oblasť komodít z Bank of America / Merrill Lynch, Deusche Bank v Ázii i prieskum Reuters medzi investičnými stratégov dvadsiatky najväčších hedgeových fondov.


Dopyt po zlate a zlatých šperkoch cez dočasný ústup posledných týždňov zostáva silný a zlato si aj v budúcom roku udrží postavenie pevného útočiska pred rizikami, tvrdí šéfka pre oblasť komodít v Bank of America / Merrill Lynch Sabine Schelsová. Najmä v neskoršej fáze roku 2012 očakáva rast zlata cez úrovne 2000 USD / tr. unca až k méte 2500 dolárov za trójsku uncu.


"Cez korekciu ceny v posledných mesiacoch očakávame priemernú cenu zlata v roku 2012 na úrovni 1850 USD za uncu, teda výrazne nad tohtoročnými 1573 USD / uncu," uviedla Schelsová.


"Záujem súkromných investorov nepoľavuje. Drží sa úroveň dopytu u zlatých ETF. Negatívny výhľad na riešenie európskej dlhovej krízy, naďalej mäkké menové podmienky v eurozóne, USA i Japonsku, to všetko sú dôvody, prečo si zlato a striebro uchová svoj štatút bezpečného raja, "tvrdí analytička a dodáva, že aj centrálne banky rozvíjajúcich sa trhov budú nakupovať zlato v snahe diverzifikovať svoje rezervy.


Dominantné a nevyhnutnou súčasťou globálneho dopytu je Čína, India a ďalšie ázijské ekonomiky. Soozhana Choi, šéfka výskumu pre oblasť komodít v ázijskej časti Deutsche Bank, súhlasí s pohľadom, že podmienky, ktoré tlačili zlato nahor tento rok, pretrvajú aj budúci rok.


"Súčasné úrovne zlata a striebra považujem za atraktívne. V posledných dňoch vidíme opätovný nárast záujmu o investície do zlataa striebra po útlme vyvolanom uzatvorením pozícií časti účastníkov na trhu pred koncom roka. Rast dopytu očakávam zo strany súkromných investorov i verejného sektora (centrálne banky), "uviedla Soozhana Choi s tým, že hlavným očakávaným scenárom je rast cien zlata nad 2.000 USD za trójsku uncu v druhej polovici roku 2012.


Pred rastom ešte príde pád


Dlhodobejšie výhľad Bank of America aj Deutsche Bank kontrastuje s kratšími pohľady technickejšej rázu zo strany hedge fondov. Na trhu zlata v zásade panuje zhoda, že pred ďalším rastom sa zlato pozrie ešte na nižšie úrovne. Komoditné trader a ekonóm Dennis Gartman pre CNBC uviedol, že zlato teraz mieri pod 1500 USD / uncu, trader Steve Cortes očakáva dokonca prepad pod 1000 USD / uncu.


Gartmana krátkodobý výhľad prinútil uzavrieť všetky jeho pozície v zlate. Na blízkom poklese zlata pod métu 1500 USD / uncu sa zhoduje dvadsiatka manažérov hedge fondov v prieskume pre Reuters. Aj oni ale väčšinovo súhlasí, že v ďalšej fáze roku 2012 zlato opäť vystrelí nahor.


Väčšina oslovených stratégov odpovedala Reuters, že v prvom štvrťroku 2012 očakáva pokles spotovej ceny zlata pod 1450 dolárov za uncu. V minulom týždni dosiahla 1560 USD / uncu, minima za posledné dva a pol mesiaca.16.01.2012


Ďalšie články