Ron Paul: Menovému systému hrozí rozpad

Menové vojny nie sú nič nové, žijeme v nich už desaťročia, vyhlásil neúspešný kandidát na prezidenta Ron Paul. Ten sa v Bloomberg TV rozhovoril na horúcu tému posledných týždňov – zásahy najdôležitejších centrálnych bánk smerujúce k oslabeniu výmenných kurzov svojich mien.

„Menové vojny zažívame už od zavedenia Bretton-woodskeho systému,“ vyhlásil. Globálnej ekonomike vždy dominoval istý stupeň protekcionizmu a každý štát sa snažil čo najviac vyviezť. Snahy o nárast exportu budú podľa neho naďalej ešte zosilovať.

Paul však pripomenul, že v tejto súvislosti nesmieme kritizovať len krajiny ako Japonsko a Čínu, ale aj Spojené štáty, ktoré podľa neho robia to isté.

Japonská cesta podľa neho skončí veľkou infláciou, ktorá spôsobí, že investori i samotní občania nakoniec jen opustia a nahradia ho niektorou tvrdou menou, ako americký dolár alebo švajčiarsky frank. Japonská centrálna banka sa bráni a tvrdí, že súčasné kroky sú namierené voči deflácií a dekády trvajúcej hospodárskej stagnácii.

Paul však vo svojich temných predpovediach nekončí – po tom, ako ľudia hromadne opustia jen a nahradia ho inými menami, aj tie začnú postupne strácať na hodnote a roztočí sa inflačná špirála. Tá bude mať za následok, že papierové peniaze prestanú byť akceptované a nahradia ich komodity ako drahokamy a drahé kovy.

Na otázku, či vzrastajúci protekcionizmus nakoniec povedie k deštrukcii medzinárodného menového systému odpovedal: „Nič dobré z toho nevzíde. Krátkodobé výhody, ktoré povzbudia obchod budú tisíckrát vykúpené vyššími cenami a slabším hospodárstvom. To máte tak, všetky vlády míňajú priveľa peňazí, tvoria priveľké dlhy a snažia sa to vyriešiť vyššími daňami."

„Zdá sa, že všetko, čo nás čaká, je ešte viac dlhu, ešte viac tlačenia peňazí a ešte viac vládnych invervencií. Vlády o šetrení nechcú ani počuť. Jediné, čo sú ochotné spraviť, sú jemné okresania plánovaných navýšení rozpočtov,“ vyhlásil.

Kritikou nešetril ani na adresu nového amerického ministra financií, Jacka Lewa. Ten podľa neho nie je žiadnou zárukou, že dolár ostane i naďalej silný. „Nedevalvujte meny. Za vyšší rast si to odnesú úspory,“ varoval. „Na lopatky to položí strednú triedu a chudobných, a to bez ohľadu, aké sociálne programy a dávky im vymyslíte, pretože už teraz strácajú kúpnu silu“.

Paul sa obáva, že Obamova administratíva nakoniec k cielenej devalvácii dolára pristúpi. „Sú úplne niekde inde ako rozumní ľudia, sú inde ako ekonómovia rakúskej školy, myslia si, že dlh je OK,“ vyhlásil.

Na argument, že ani zlatý štandard nás od krízy neochránil Paul odpovedal: „Keď to zoberiete z perspektívy niekoľkých rokov, je to práve to, čo udržuje peniaze pri živote. Boli tam isté chyby, my sme už však pochopili v čom a môžeme ich napraviť.“

„V šesťtisícročnej histórii papierových peňazí tieto nakoniec aj tak vždy zlyhali a ako jediná skutočná mena sa ukázalo byť zlato,“ dodal na záver.

03.03.2013


Ďalšie články