Japonské penzijné fondy cielia na zlato. Chcú sa chrániť pred štátom sľúbenú infláciou

Dôchodkové fondy starnúceho Japonska chcú v nadchádzajúcich dvoch rokoch navýšiť množstvo zlata vo svojich portfóliách o viac ako 100%. Finančné inštitúcie, ktoré disponujú druhým najväčším objemom penzijných aktív po Spojených štátoch, sa stávkou na drahý kov budú snažiť uchrániť pred inflačnými tlakmi, ktoré v rámci podpory hospodárskeho rastu sľúbila posilniť novozvolená vláda Liberálno-demokratickej strany (LDP) v čele s Šinzó Abem
.Podľa Itsuo Toshimy, bývalého dlhoročného šéfa tokijskej kancelárie organizácie World Gold Council, by aktíva penzijných fondov investované do indexových akcií viazaných na cenu zlata (ETF produkty) mala do roku 2015 vzrásť zo súčasných 45 mld jenov na 100 mld jenov (1,1 mld USD).
Nový japonský premiér sa zaviazal k zvýšeniu inflačného cieľa z terajšieho 1% na 2% a na oslabenie meny. Ďalej sľúbil agresívnu expanziu menovej politiky a masívne pumpovanie peňazí do ekonomiky. Počas seáns v posledných troch týždňoch len prakticky neustále oslaboval a voči všetkým významnejším menám sa dostal na niekoľkoročná minimá. Dôchodkové fondy sa tak budú musieť zabezpečiť proti rastúcim cenám a kurzovému riziku. Zlato, ktorého cena v jenoch minulý týždeň vyšplhala na nový rekord, by na tento účel mohlo dobre poslúžiť.
Abeho LDP čelí po decembrovom volebnom víťazstve neľahkému úlohy. Musí naštartovať ekonomiku, ktorá v druhom a treťom kvartáli minulého roka vykázala záporný rast, a dostala sa tak do piatej recesie za posledných 15 rokov. V zápornom teritóriu by podľa odhadov mal hospodársky rast zostať aj v 4Q12. Japonský verejný dlh, ktorý v minulosti zaťažila série stimulačných balíčkov, dosahuje astronomických 230% HDP. Takmer štvrtina (23%) obyvateľstva krajiny je starší ako 65 rokov. Pred 20 rokmi tento podiel predstavoval 12%. Minister financií Taro Aso už vyhlásil, že vláda sa nemusí držať stropu 44 biliónov jenov, ktorý bol stanovený pre emisie dlhopisov v tomto roku. V najbližších dňoch plánuje ohlásiť sadu fiškálnych opatrení na podporu hospodárskeho rastu v objeme 136 mld USD.
Cena zlata na spotových trhoch momentálne balansuje u 1650 USD za uncu, čo je 14% pod rekordom zo septembra roku 2011. V piatok komodita uzavrela so šiestou týždenný stratou v rade. Objem prostriedkov vložených do indexových akcií viazaných na zlato sa pohybuje okolo 140 mld USD, čo zodpovedá ekvivalentu 2600 ton komodity. Vo štvrtom kvartáli uplynulého roka zlato odpísalo 5,5%, a zaznamenalo tak najhoršie štvrťročné bilanciu od roku 2008.Japonské penzijné fondy spravujú aktíva v hodnote 3,36 bilióna USD. Podľa think tanku Daiwa Institute of Research by najmenej štvrtina týchto prostriedkov mala byť presunutá do iných typov aktív, pretože domáce akcie a dlhopisy v posledných dvoch dekádach príliš veľké výnosy nepriniesli. Desaťročný štátny dlhopis sa obchoduje s ročným výnosom 0,8%. Index tokijskej burzy Nikkei 225 oproti rekordným hodnotám z decembra 1989 stále stráca 73%. Celosvetový MSCI All-Country World Index počas tejto doby vzrástol o viac ako 100%.Mitsubishi UFJ Trust. Prostriedky do neho vložené by sa podľa banky mali v nasledujúcich rokoch zdvojnásobiť na viac ako 50 mld jenov. Miestne dôchodkové fondy vlani prvýkrát do zlatých ETF Mitsubishi vložili 2,1 mld jenov, približne 3% svojich aktív. Obrie štátny dôchodkový fond, ktorý spravuje prostriedky v hodnote 114 biliónov jenov, v komoditách nemá investovaných vôbec nič, pričom 2/3 portfólia tvorí držba štátnych obligácií."Dôchodkové fondy majú do zlata momentálne naj investovaných pár drobných. Keby bolo 1% ich aktív presunuté do komoditného trhu, trh so zlatom by explodoval, "tvrdí Toshima.
Cena zlata v jenoch na komoditnej burze v Tokiu vlani poskočila o 19% na 147 tisíc jenov, zatiaľ čo dolárová kotácie v Londýne počas rovnakého obdobia vzrástla len o 7,1%. Rozdiel má na svedomí 12% pokles jenu voči doláru.
Americká centrálna banka sa od decembra roku 2008 pokúšala stimulovať ekonomiku cez tri kolá nákupov dlhopisov v hodnote cez 2,5 bilióna USD. Za tú dobu zlato zdraželo o 70%. V poslednej dobe k nákupom aktív siahla aj japonská centrálna banka. Štátne dlhopisy zadlžených krajín eurozóny začala pred dvoma rokmi vo veľkom skupovať aj Európska centrálna banka.
Vlaňajší rok zlato uzavrelo so ziskom 7,1%, a pripísalo si tak dvanástou medziročný kladnú bilanciu v rade. Švajčiarska banka Credit Suisse v nedávno vydanej prognóze pre tento rok počíta s priemernou cenou zlata na 1740 USD za uncu, dodáva však, že dvanásťročný cyklus rastu cien v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne vyvrcholí. Rovnaký odhad zverejnila americká banka Goldman Sachs.

11.01.2013


Ďalšie články