Panika na burzách vyvolala novú zlatú horúčku

"Zlato dlhodobo udržuje hodnotu. Na ňom sa nedá zarobiť, ale ani prerobiť. Stále si za uncu kúpite zhruba 350 bochníkov chleba," hovorí Daniel Drahotský, riaditeľ úseku finančných trhov J & T Banky. Keď už sa investor rozhodne zlato nakupovať, nemal by nakupovať certifikáty potvrdzujúce jeho vlastníctvo, ale priamo cenný kov, radí Richard Stadlet z ČSOB Asset Management.

Všetci zlato kupovať nemôžu
Skutočnosť, že dopyt po "reálnom" zlate skutočne rastie, potvrdzuje aj Viktor Kotlán, riaditeľ odboru správy aktív v Českej sporiteľni. "Dopyt po zlate vzrástla najmä zo strany majetných klientov retailového bankovníctva. Súvisí to s neistotou, ktorú ľudia vnímajú," uviedol Kotlán. Jeho nákup odporúča aj Pavel Hoffman, podpredseda predstavenstva IKS KB. "Zlato sa zdá ako najviac perspektívna, obzvlášť pri súčasnej nedôvere trhu v euro a dolár," povedal Hoffman.

J & T Banka začne svojim klientom ponúkať nákup "reálneho" zlata. "Klientov začneme oslovovať v týchto dňoch. Umožníme im nakupovať reálne zlato prostredníctvom našej banky," uviedol hovorca finančnej skupiny J & T Petr Málek.

Investori by však podľa finančníkov nemali zanevrieť ani na akcie, ktoré sa teraz na svetových trhoch masívne vypredávajú. "Všetci zlato kupovať nemôžu. Peniaze na trhu sú a niekde musí skončiť. Ak skončí na málo úročených účtoch, tak sa potom budú musieť vrátiť na trh, do akcií stabilných, málo zadlžených firiem," zdôraznil Drahotský.

Česká sporiteľňa už v súčasnosti uprednostňuje nákup akcií pred vyhotovením dlhopisov, uviedol Kotlán.

17.08.2011


Ďalšie články