Cena zlata môže klesnúť, dlhodobo porastie

Cena zlata síce môže krátkodobo poklesnúť, ale v dlhodobom horizonte by záujem o zlato opadnúť nemal. V priebehu nasledujúcich piatich rokov nie sú sily, ktoré by svet natoľko upokojili, že by sa cena zlata výrazne znížila, uviedol dnes na stretnutí s novinármi riaditeľ úseku finančné trhy J & T Bank Daniel Drahotský. Hlavný ekonóm J & T Banky Petr Sklenář k tomu uviedol, že dôvodom rekordného rastu ceny zlata v posledných mesiacoch nie je zlato samo o sebe, ale nárast objemu peňazí v obehu a tým ich nižšia hodnota.

Drahotský aj Sklenář ale zároveň upozornili, že zlato samo o sebe nie je investičný inštrument, ktorý by bol alternatívou k akciám alebo dlhopisom, ale skôr iba uchovávateľ hodnoty.

"Zlato nie je investícia, je to uchovávateľ hodnoty. Za 10 až 20 rokov bude za kilo zlata možné nakúpiť rovnaký objem ropy, kukurica alebo medi. Keď to zlato bude stáť polovicu, tak ropa bude stáť polovicu. Zlato nezarába, ale uchováva hodnotu, "uviedol Drahotský.

Sklenář k tomu uviedol, že v porovnaní s ostatnými komoditami, ako je ropa alebo meď, sa cena zlata neodchyľuje od dlhodobých priemerov. Cena zlata podľa neho dlhodobo zodpovedá 16 barelom ropy za trójsku uncu zlata. V súčasnosti je to pritom 20 barelov.

Cena rastie

"Cena zlata rastie, lebo peňazí v ekonomikách je veľa. Nárast v posledných desiatich rokoch je rýchlejší ako v minulosti, "uviedol Sklenář. Navyše za posledné tri roky stúpol podľa neho masívne záujem o zlato zo strany centrálnych bánk predovšetkým v juhovýchodnej Ázii a Latinskej Amerike. Banky zlatom nahrádzajú vo svojom portfóliu dolár, ktorý oslabuje. "Sme k situácii, kedy dolár nemôže v rezervách bánk nahradiť nič iné ako zlato," dodal Sklenář.

Tohtoročné nákupy budú podľa neho podľa údajov za 1. polroku podstatne väčší, než bolo možné za posledných 40 rokov vidieť. "To bude mať vplyv na cenu zlata," uviedol.

Zlato v minulých týždňoch atakovali psychologickú hranicu 1900 dolárov za trójsku uncu. Teraz sa obchoduje okolo 1600 dolárov.

06.10.2011


Ďalšie články