Zlato: Korekcia nabáda k nákupom

V prvých ôsmich mesiacoch roka bolo zlato veľmi silné a jeho cena trhala rekordy. Dôvodom bol nadbytok lacných peňazí na trhu a obavy z bankrotu niektorých európskych krajín. Útek investorov do bezpečného prístavu vyvrcholil v eufórii, ktorá vyhnala cenu na 1 900 dolárov za uncu. Cenové nárasty sa však stali neudržateľné, takže prišla prirodzená korekcia. Po vykonaní fundamentálnej a technickej analýzy sme dospeli k názoru, že cena zlata obchodovaného v Chicagu by v najbližšej dobe mohla vzrásť. V časovom horizonte 3 až 6 mesiacov očakávame zdraženie zo súčasných 1 600 na 1 800 dolárov za trójsku uncu.

Výpredaj nastal najmä po rozhodnutí americkej centrálnej banky neschváliť tretí program kvantitatívneho uvoľňovania. Fed na svojom poslednom zasadnutí oznámil, že len zmení svoju bilanciu, keď predá krátkodobé a nakúpi dlhodobé cenné papiere.

Podľa nášho názoru Fed nakoniec podľahne záplave zlých ekonomických údajov a politickým tlakom. V najbližších mesiacoch by na trhy mohol naliať nové lacné peniaze. Na podobný krok sa už pripravuje aj britská centrálna banka, a ani Európska centrálna banka sa netají ambíciami naďalej nakupovať vládne dlhopisy juhoeurópskych štátov.

06.10.2011


Ďalšie články