Šperky na pracovný pohovor: Aké vybrať a akým sa vyhnúť?Šperky na pracovný pohovor: Aké vybrať a akým sa vyhnúť?

Prvý dojem je nesmierne dôležitý, najmä na pracovnom pohovore. Budúci zamestnávateľ si o vás vytvorí názor už v prvých sekundách vášho stretnutia, ešte predtým, ako niečo poviete. Vyladili ste svoj životopis, vybrali dokonalý outfit, ale premýšľali ste aj nad doplnkami? Nad tým malým detailom, ktorý toho veľa urobí? Poďme teda spolu vyšperkovať váš vzhľad, aby vám pomohol získať prácu vašich snov. 


Žena v béžovom saku za písacím stolom


Dress code spoločnosti

Skôr, ako sa pustíme do výberu konkrétnych šperkov, ujasnime si o akú pracovnú pozíciu máte záujem. Iný outfit si vyžaduje finančný, či právnický sektor, iný módny priemysel a zase trochu iný verejný sektor. Veľa vám toho napovie aj dress code firmy. Skúste sa pozrieť na sociálne siete alebo na ich firemný blog. Vo všeobecnosti však platí, že čím konzervatívnejšie odvetvie, tým konzervatívnejší by mal byť aj výber oblečenia a šperkov.

Každopádne, ak si nie ste istá, vždy je lepšie prísť oblečená viac formálne, ako ľutovať, že vám nesprávny outfit pokazil šance na úspech.


Oblečenie a výber farieb

Základom je zvoliť predovšetkým správne farby outfitu a k nemu doladiť šperky. Elegantné oblečenie v prírodných odtieňoch je vždy stávkou na istotu. Najvhodnejšie sú neutrálne farby ako čierna, sivá a biela, ktoré pôsobia decentne. Ak existuje farba, ktorú by ste si na pohovor v žiadnom prípade vziať nemali, potom je to červená, keďže pôsobí agresívne.

Výnimkou je módny priemysel, ktorý extravagantné kúsky priam vyžaduje. Aj v tomto prípade by ste však mali dbať najmä na elegantnosť a zvoliť zlatú – strednú cestu, ktorou nič nepokazíte. Nezabudnite však ani na jemný make-up a upravené nechty.

Žena v bielom saku s náhrdelníkom s perlou


Zažiarte! Ale nie príliš.

Nezabudnite, že šperky budú na pracovnom pohovore len ako doplnok. To znamená, že majú váš vzhľad len dopĺňať a zbytočne neodvádzať pozornosť. Minimalizmus vládne vo svete, a to sa týka všetkých sfér, šperky nevynímajúc. A preto by mali byť aj vaše šperky jemné, decentné, farebne a dizajnovo zladené.

Patria vôbec perly a drahokamy na pracovný pohovor? Áno, ale určite v jemnejších prevedeniach. Ukážte nimi, že viete, čo je kvalitné, ale urobte to štýlovo. Najmä, ak uvažujete o farebných drahokamoch. Zvoliť by ste ich mali v čo najmenšom rozmere a šperky vyberať v rovnakom štýle, ideálne z jednej kolekcie.


 

Žena s dlhými hnedými vlasmi a kruhovými náušnicami

Aké náušnice na pohovor?

Počas celého pohovoru sa pozeráte do očí a náušnice sa priamo ocitnú v zornom poli vášho potenciálneho zamestnávateľa, preto by ste ich vplyv na váš vzhľad určite nemali podceňovať. Napichovacie náušnice s perlami, diamantami alebo inými, malými drahokamami sú vždy stávkou na istotu. Dodajú vám potrebnú eleganciu, bez toho aby kohokoľvek rušili. Vyžarujú serióznosť a hodia sa k rôznym štýlom obliekania.

Ak máte v obľube kruhové a visiace náušnice, môžete zvoliť aj jemné zlaté krúžky, avšak ich dĺžka by nemala presahovať 4 cm. Pôsobili by potom viac slávnostne a uvoľnene. Ak sa predsa rozhodnete pre dlhšie náušnice, vyberte čo najdecentnejší model, aby nepôsobil príliš robustne a zbytočne nepútal pozornosť. Myslite aj na zvuk, ktorý niektoré náušnice pri pohybe vydávajú.


Elegantný zlatý náramok a biela blúzka

Aký náramok na pohovor?

Keď už sme pri cinkajúcich náušniciach, to isté platí aj pri nosení viacerých náramkov pohromade. K rušivým zvukovým prvkom sa počítajú aj náramky s príveskami, ktoré sa ozvú vždy, keď položíte ruku na stôl. Doma v zásuvke by mali ostať aj fitness trackery, náramky priateľstva a domáce výrobky od detí.

Náramok má doplniť váš profesionálny vzhľad. Vyberte si radšej jeden náramok, ktorý si na vás pri podaní ruky každý hneď všimne.


Žena v žltom saku s náhrdelníkom s perlou

Aký náhrdelník na pohovor?

Jednoduchý náhrdelník, alebo tenšia retiazka s elegantným príveskom nenápadne upúta pozornosť, ale nebude pôsobiť rušivo. Určite sa však vyhnite mohutným, extravagantným náhrdelníkom, príliš dlhým retiazkam, pestrofarebným korálkam, náboženským a politickým symbolom a detským rozprávkovým príveskom, ktoré na pohovor nepatria. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa aj lacnej bižutérii a šperkom, na ktorých sa už podpísal zub času a nepôsobia reprezentatívne.


Ruka so zlatým prsteňom a zapisovanie poznámok

Aký prsteň na pohovor?

Nepodceňovali by sme ani voľbu vhodného prsteňa. Pri príchode si určite podáte ruky, zapíšete si nejaké poznámky, prelistujete predložené dokumenty, či sa napijete vody a pri tom všetkom sa zrak prenesie na vaše ruky. Na dizajne prsteňov až tak nezáleží, ale neprežeňte to s ich množstvom. Osem prsteňov určite nepôsobí profesionálne ani seriózne.

Zásnubné prstene a svadobné obrúčky sú, samozrejme, úplne v poriadku a pokojne k nim pridajte ešte jeden elegantný kúsok, ktorým nič nepokazíte. Ale mohutné a výrazné kúsky nechajte doma, aby nepôsobili rušivo.


Žena s klasickým perlovým náhrdelníkom a čiernym sakom

Všetko v jednom štýle: áno či nie?

Všetky vaše šperky by mali váš pohovorový outfit vylepšiť a nie s ním bojovať. Avšak časy, kedy sme sa striktne museli držať len jedného štýlu sú už, našťastie, preč. Nemusíte si vybrať jednu farbu zlata a už vôbec ju nemusíte dopĺňať zlatými očnými tieňmi. Dôkazom sú neobyčajné  šperky z kombinovaného zlata, dvojfarebné aj trojfarebné šperky. Napriek tomu, na pohovor zvoľte šperky, ktoré sa jemne dopĺňajú a ten hlavný, dominantný šperk doplňte už len jednoduchými a menej výraznými kúskami.


Ktorým šperkom sa vyhýbať?

Je niekoľko vecí, ktorým by ste sa pri výbere šperkov na pracovný pohovor mali vyhnúť.

  • Lacno vyzerajúce šperky – ošúchaná a „čierna“ bižutéria, ktorá pôsobí lacno a nekvalitne.
  • Neformálne a pestrofarebné trendy kúsky nechajte doma, pokiaľ sa chystáte na konzervatívnejší pohovor a chcete pôsobiť profesionálne.
  • Materiály ako plast, koža, alebo kaučuk, ktoré pôsobia skôr športovo a budia dojem, že to s prácou nemyslíte až tak vážne.
  • „Hlučné“ šperky, ktoré cinkajú, hrkajú alebo by vám mohli prekážať. To znamená, že veľké kruhové náušnice, mohutné náhrdelníky, náramky a nadrozmerné prstene sú tabu.
  • Zbytočne prekombinované, alebo masívne vzory, ktoré sa navzájom vôbec nedopĺňajú.
  • Symboly, nevhodné nápisy a všetky kúsky s kontroverznými posolstvami, ktoré môžu v personalistovi vyvolať neželané asociácie radšej nechajte doma.
  • Masívne piercingy môžu u niektorých ľudí vyvolať dojem, ktorý nemusí byť vždy pozitívny. Pre niektoré pracovné pozície môžu byť vnímané ako nevhodné a neprofesionálne.

 

 

 

Žena v saku a blúzke s minimalistickými šperkami


Ako na to? Naše tipy

  • Kvalita nad kvantitu – jeden-dva dobre zvolené kúsky budú mať väčší „účinok“ ako kopa lacných šperkov.
  • Urobte si prieskum – pozrite sa na webové stránky spoločnosti alebo si prejdite ich sociálne siete, aby ste získali predstavu o ich firemnej kultúre. Kreatívna agentúra môže byť otvorenejšia k výraznejším šperkom ako advokátska kancelária.
  • Keď neviete, prikloňte sa viac ku konzervatívnosti. Vždy je lepšie byť opatrná. Ak si nie ste nejakým kúskom istá, radšej ho nechajte doma.
  • Perly ako klasická voľba pre konzervatívnejšie pracovné oblasti a formálnejšie pohovory. Jemný perlový náhrdelník alebo náušnice vyžarujú eleganciu a sofistikovanosť. Vyhýbajte sa však všetkému príliš okázalému a prehnanému.
  • Sebavedomie je kľúč! Najdôležitejšie je nosiť šperky, v ktorých sa cítite sebavedomo a pohodlne. Keď sa cítite dobre, pôsobíte sebavedomo a aj ostatní si to všimnú.

Vaše šperky by mali byť v konečnom dôsledku vyjadrením vašej osobnosti a profesionality. Preto si vyberte si kúsky, v ktorých sa cítite dobre, a ktoré vám pomôžu prezentovať sa v čo najlepšom svetle. Prajeme vám veľa šťastia na pohovore!


21.10.2024


Ďalšie články