Naše tipy na originálny svadobný tanec

Plánujete svadbu a máte vrásky z prvého svadobného tanca? Prečítajte si, ako ho zvládnuť ľavou zadnou.


Novomanželia pri svadobnom tanci

Prvý svadobný tanec. Pre niekoho nočná mora, iní sa ho nevedia dočkať. Bez ohľadu na to, či ste levom tanečných parketov, alebo viac-menej drevom, existuje niekoľko jednoduchých vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste predviedli zábavný a bezchybný prvý tanec vášho svadobného dňa. 


Trocha histórie

Pôvod svadobných tancov siaha až do obdobia 16. storočia. Hostia na svadbách európskych monarchov si uctili svojho novomanželského kráľa a kráľovnú tancovaním po sále, zatiaľ čo kráľovský pár sedel a zdvorilo sa díval.

Táto tradícia bola výsadou prevažne aristokratických svadieb po niekoľko storočí, no postupne sa začala dostávať aj do domov bežných pracujúcich ľudí. Svadby boli väčšinou organizované v dome rodičov nevesty a svadobčania čoraz viac nástojili na tom, aby novomanželský pár začal po večeri tanec, ku ktorému sa potom pridali aj ostatní hostia.

Tancovali sa hlavne tance, ktoré v tej dobe ľudia ovládali. Po dlhé roky, až do druhej polovice 20. storočia by ste na iné ako klasické tance nenarazili. Avšak s príchodom rádia a filmu sa začalo aj obdobie, kedy ľudia čoraz viacej experimentovali. Populárne piesne Franka Sinatru či Elvisa Presleyho v päťdesiatych rokoch spôsobili ošiaľ a stali sa súčasťou nejednej svadby. 

V dnešnej dobe je už na svadbe možné tancovať naozaj akýkoľvek typ tanca. Niektorí sa rozhodnú zostať pri klasike, iní uprednostnia veci okoreniť a zakomponujú do choreografie aj tie najmodernejšie pohyby. Ide napokon iba o rozhodnutie manželského páru, čo im najviac vyhovuje.

Prvý novomanželský tanec

Kedy začať s prípravou?

V prvom rade s prípravou na prvý tanec neotáľajte. Minimálne s výberom štýlu, piesne a prieskumom choreografie začnite v dostatočnom predstihu, aby ste si vedeli rozvrhnúť čas na prípravu samotného tanca. Ak sa rozhodnete pre klasický tanec je možné, že na prípravu budete potrebovať len pár nácvikov. Ak však chcete komplikovanú choreografiu, alebo odkopírovať slávnu filmovú scénu, nenechajte prípravy na poslednú chvíľu.


Akú choreografiu zvoliť?

“Slaďák”

Najčastejšia voľba párov, ktoré nemajú dostatok času na prípravu na svoj prvý tanec a potrebujú sústrediť energiu na iné aspekty svadobného plánovania. Ide o klasickú formu tanca, ktorú poznáte zo stredoškolského tanečného parketu, čiže jednoduché pohupovanie sa tam a späť s rukami omotanými okolo seba. Hodí sa k pomalším skladbám.

Klasický valčík

Klasický valčík je stále častou voľbou mladomanželov a niet sa čomu čudovať. Hoci ide o konzervatívnejšiu voľbu, klasický tanec pôsobí honosne a vznešene a je veľmi nadčasový. Pohyby vyzerajú jednoducho, no jeho správne prevedenie vyžaduje poctivú prípravu.


Swing

Svižný tanec Swing zahŕňa niekoľko sub-žánrov, ako jive, boogie a podobne. Ide o rýchly a energický tanec, ku ktorému je však vhodné vyberať aj odev, ktorý umožňuje voľnejší pohyb, keďže jeho súčasťou sú aj rýchle otočky, výkopy alebo zdvíhanie partnerky. Vhodný je najmä, ak máte radi vintage štýl a vaša svadba sa nesie v tomto duchu.


Tango

Tento vášnivý argentínsky tanec ukáže vašim hosťom, že vo vás drieme naozajstná šelma. Odporúčame ho skôr skúseným tanečníkom, pretože na to, aby tango vyzeralo dobre, potrebujete hodiny tréningu a dávku poriadneho sebavedomia na parkete.


Hip-hop

Ak máte radi tento štýl hudby a chcete vašich hostí dobre pobaviť, nie je o čom premýšľať. Hip-hop je v posledných rokoch častou voľbou mladých párov a mnohokrát si vedia choreografiu zostaviť svojpomocne. V hre je aj prípadný dance-off battle, čiže akási forma súťaže, kedy sa ženích a nevesta pretekajú, kto urobí lepšiu sériu pohybov.


Mash-up

Tiež veľmi obľúbená forma tanca v ostatnej dobe. Ide vlastne o voľný tanečný štýl, respektíve kombináciu rôznych štýlov. Pri mash-upe sa tancuje na výber krátkych úsekov rôznych skladieb rozličných štýlov. Kombinácie sú naozaj neobmedzené a ak ste dostatočne kreatívni, prípravu choreografie zvládnete sami a ohromne sa pri jej vymýšľaní zabavíte.


Flash-mob

Tento trend posledných dvoch desaťročí vyžaduje zapojenie sa ostatných hostí. Flash-mob začína nenápadne ako tanec pár ľudí, ktorí sú naoko iba účastníkmi davu, no postupne sa pridávajú ďalší a ďalší a tancujú na pripravenú choreografiu. Pre nezapojených svadobčanov je flash-mob neočakávaným prekvapením. Príprava flash-mobu je však náročnejšia, pretože si vyžaduje starostlivo vymyslenú choreografiu, ktorú sa musí dôkladne naučiť väčšie množstvo ľudí.


Prekvapenie

Istotne ste už videli populárne videá svadobných tancov, ktoré začínajú ako “nudný” klasický tanec, no zrazu sa “zasekne” platňa a začne hrať omnoho rýchlejšia hudba, na ktorú svadobný pár začne, akože improvizovane, tancovať. Na takéto prekvapenia je vhodná najmä forma mash-upu a tanečný pár ukáže plejádu pohybov nacvičených na rôzne hudobné žánre.

 

 

 

 

Samozrejme, existujú aj mnohé ďalšie tanečné štýly, ktoré pri dostatočnej príprave hravo zvládnete, ale aj také, na ktoré budete potrebovať pomoc profesionálov. Rozmyslite si preto, aký typ tanca vám najviac imponuje a zvážte vaše schopnosti, aby ste nemali zbytočné stresy, keď sa rozhodnete pre niečo čo by pre vás mohlo byť príliš stresujúce.

Veselý novomanželský tanec

Ako sa pripraviť? 

Bez ohľadu na to, aký štýl tanca ste si vybrali, odporúčame dohodnúť si zopár lekcií s profesionálmi. Pomôžu vám s choreografiou, so zvládnutím základných pohybov, s držaním tela a hlavne, profesionálne lekcie vám dodajú zdravé sebavedomie, ktoré z vás bude vyžarovať na tanečnom parkete a ako pár spolu budete pôsobiť oveľa zohratejšie. Opäť si treba dať pozor na čas a ak chcete absolvovať privátne lekcie, urobte tak určite s dostatočnou rezervou. Inštruktori môžu byť tiež vyťažení, nemať na vás čas a stresom spôsobeným vyhľadávaním voľných termínov sa budete chcieť vyhnúť.

Ak patríte k šikovnejším, alebo vám súkromné hodiny z akéhokoľvek dôvodu nevyhovujú, na internete nájdete nemalé množstvo inštruktážnych videí, ktoré vám s prípravou na váš tanec môžu pomôcť. Neváhajte osloviť vašich priateľov, aby vás pri niektorých cvičeniach sprevádzali a mohli vám dať dôležitú spätnú väzbu.

Myslite na obuv..

Výber vhodnej obuvi netreba podceniť. Počas tanca sa vyvarujte príliš vysokým podpätkom a aj topánkam, ktoré sa môžu na parkete kĺzať. Obuv, v ktorej budete tancovať nemusí byť tá istá, akú budete mať obutú počas zvyšku večera. Hlavné je, aby ste sa v nej vedeli pohodlne hýbať a aby ste na parkete neutrpeli žiadne zranenie. Ak je to možné, dohodnite sa s prevádzkovateľmi priestorov, v ktorých sa bude hostina odohrávať a vyskúšajte, ako sa správajú vaše topánky na konkrétnom parkete ešte pred svadbou.

..aj na odev

Tak isto ako s obuvou, treba si uvedomiť, že tancovať v teplákoch v telocvični nie je to isté ako v svadobnom odeve pred očami zvedavých hostí. Ak máte šaty na mieru, konzultujte so svojim krajčírom ako by sa šaty dali upraviť aby to príliš nezasiahlo do ich dizajnu, ale aby boli aj vhodné na tanec. Ak sú nevestine šaty alebo ženíchov oblek nevhodné na tanec, nie je žiadnou hanbou obliecť si iný, špeciálne vybratý kostým. 

Ženích točiaci nevestu vo vzduchu počas svadobného tanca

Venujte čas nácviku

Príprava na svadbu je veľmi vyčerpávajúca a zaberie vám hromadu času, preto myslieť si, že budete mať desiatky hodín na nacvičovanie tanca s vašim partnerom je prinajmenšom naivné. Snažte sa však využiť čo najviac možností kedy nácvik bude možný na to, aby ste kvalitne precvičili vaše pohyby. Posledná generálka pár dní pred svadbou je priam povinnosťou.


Ako prekonať stres z tanca?

Už spomínaná poctivá príprava vám najlepšie pomôže prekonať prípadnú nervozitu z prvého tanca. Ak ste si vybrali náročnú choreografiu, pokúste sa ju prispôsobiť s vašim inštruktorom tak, aby ste sa v nej cítili sebaistejšie. Dôležité je uvedomiť si, že prvý tanec je najmä pre vás, až potom pre vašich hostí. Mali by ste sa pri ňom cítiť čo najkrajšie, najpohodlnejšie a najzamilovanejšie. Ak tam budú tieto faktory, prípadné pokazené kroky, alebo pohyby zostanú zabudnuté. 

Bozkávajúci sa nevesta a ženích počas svadobného tanca

Kedy sa tancuje?

Zvyčajne sa prvý tanec udeje na začiatku vašej večernej recepcie, ale ako všetko počas svadobného dňa, ktorý by mal byť hlavne o vás, naplánujte ho podľa seba, kedy sa vám to bude najviac hodiť. Svadobný tanec vo väčšine prípadov odštartuje párty, keďže po ňom, alebo ešte počas neho, sa k vám na parket pridajú aj ostatní svadobčania a zábava môže začať. Nevidíme však nič zlé na tom, keď sa rozhodnete mať to z krku čo najskôr a svoju choreografiu predvediete ešte pred večerou.

Nezabudnite sa však dohodnúť s vašim DJ-om, starejším, alebo moderátorom, aby tanec v správny čas vyhlásil.


Svadobná pieseň

Odporúčame si pieseň nevyberať podľa aktuálnych trendov. Na tanec na populárne piesne budete mať celý večer. Vybratá svadobná pieseň by mala byť niečím výnimočným, čo vás s polovičkou spája. Ak obaja naozaj milujete nejakú pieseň alebo konkrétneho interpreta, ale myslíte si, že to nemusí byť „vhodné na svadbu“, skúste nájsť akustickú verziu, alebo cover-verziu, ktorá dokonale zapasuje k atmosfére vášho večera.

V prípade, že sa skladba, ktorú ste si vybrali spája s nejakým romantickým príbehom z vášho vzťahu, neváhajte jej urobiť intro. Hostia sa o vás dozvedia niečo nové a môže to pridať na hĺbke vášho tanca.

Pieseň nemusí byť pomalá a konzervatívna, ideálne je aby reflektovala vaše osobnosti, energiu a váš vzťah. Napokon, svadobný tanec nebude nikdy taký dobrý, ako keď sa pri ňom budete cítiť uvoľnene a naplno si tak budete môcť užiť tento jedinečný okamih. 

Ak chcete byť naozaj originálni, môžete si dať zložiť aj vlastnú skladbu, na ktorú budete tancovať. Ak sa tak rozhodnete, budete však pravdepodobne potrebovať začať s prípravou ešte skôr. 

Prvý tanec novomanželov

Neprežeňte to s dĺžkou

Vaša svadba je oslavou vašej lásky, ale 5 minút trvajúci tanec, nech je akokoľvek dobre nacvičený, môže pôsobiť na vašich hostí nudne. Ak chcete, aby sa vaši hostia bavili a aby sa oslava poriadne rozprúdila, 2-3 minúty vám budú bohato stačiť. Porozprávajte sa vopred so svojím DJ-om, hudobníkom alebo kýmkoľvek, kto má na starosti hudbu a rozhodnite sa pre bod v skladbe, kde možno urobiť oznámenie a požiadať hostí, aby sa k vám pripojili na parkete. Keď bude tanečný parket plný zabávajúcich sa svadobčanov, môžete sa plne oddať improvizácii.

Veríme, že vďaka týmto riadkom máte trochu lepšiu predstavu, ako sa na váš veľký deň pripraviť a že sme vám pomohli trochu zmierniť stres z príprav. Držíme vám palce, aby váš tanec vyšiel podľa vašich predstáv a aby ste si vy, aj vaši hostia tieto jedinečné chvíle poriadne užili a ešte roky na ne spomínali.