Zlato vystúpilo na ďalší rekord, unca stojí takmer 1570 dolárov

New York - Cena zlata na komoditných trhoch vo svete citeľne zrýchlila rast a za jediný deň sa zvýšila o viac než dve percentá. Vyšplhala sa až k 1570 dolárom (asi 25.578 Sk) za trójsku uncu (oz; 31,1 gramu), kde ešte nikdy nebola. V raste pokračovala aj cena striebra, tá sa ale len priblížila ku štvrtkovému rekordu tesne pod 50 dolármi. K rastu cien oboch kovov nutne prispieva pokračujúci pokles kurzu dolára, pridávajú sa ale aj obavy z inflácie.

Cena zlata na spotovom trhu, kde sa obchoduje kov k okamžitému dodaniu, večer vystúpila až na 1569,30 USD / oz. Neskôr ale mierne zostúpila a pohybovala sa nad 1566 dolármi. Za posledných 11 pracovných dní zlato vystúpilo na rekord desaťkrát. Cenový nárast za celý mesiac je najvyšší od minuloročného novembra.

"Zlato je teraz učebnicovým príkladom býčieho trhu. Vytrvalo stúpa, ale nie sú tam žiadne mimoriadne cenové skoky," poznamenal k rastu cien portfólio manažér investičnej spoločnosti TEAM Asset Strategy Fund James Dailey. Býčí trh je označenie pre obdobie vytrvalého rastu cien, ktoré sa striedajú len s plytkou korekciou. Opakom je medvedí trh.

Od začiatku roka sa cena zlata zvýšila asi o desať percent, striebro je drahší zhruba o 60 percent. Zlato ale začalo zdražovať už asi pred desiatimi rokmi, kedy jedna unca stála okolo 250 dolárov. Naopak striebro v tej dobe stálo asi 4,50 USD a v ďalších rokoch sa jeho cena zvyšovala len pozvoľna. Citeľný rast začal až v posledných rokoch.

Striebro je tak najdrahšie od doby, kedy sa texaskí bratia William Hebert a Nelson Bunker Hunt na konci 70. rokov minulého storočia pokúsili úplne ovládnuť trh s týmto kovom. Podľa niektorých zdrojov postupne skúpili až 100 miliónov uncí striebra. Z počiatku na špekuláciu síce zarobili odhadom dve až štyri miliardy dolárov, následný pád cien je ale o zisky pripravil. Cena striebra vtedy od septembra 1979 do januára 1980 vzrástla zo zhruba 11 na takmer 50 dolárov.

Ako v prípade striebra, tak v prípade zlata ide o rekordy nominálnej, teda numerické. Ak by sa zobral do úvahy vplyv inflácie, potom reálny rekord je u oboch kovov oveľa vyššie. Striebro by muselo stáť viac ako 130 dolárov, podobne cena zlata by musela byť na takmer 2500 dolároch. Značná časť analytikov však verí, že k reálnym rekordom teraz ceny smerujú.

12.05.2011


Ďalšie články