Dôvodov k rastu cien zlata stále pribúda

Diskusia okolo zlata v posledných mesiacoch mierne utíchla, historické rekordy sú však stále na dennom poriadku. Naposledy v prvej polovici novembra jeho cena vystúpila nad 1 400 dolárov za uncu av plnom lesku si tak zlato pripomenulo desaťročnú rastovú šnúrou.

Doterajšie štvrtinové zhodnotenie radí tento rok medzi najsilnejšie v novodobej histórii zlata. S každým ďalším percentom nahor sa však množia špekulácie ohľadom zlatej bubliny, ktorá čo nevidieť praskne. Sú tieto obavy oprávnené?

Zlato je a vždy bolo považované za jedno z najbezpečnejších aktív, ku ktorému sa ľudia uchyľujú v období strachu a neistoty. Ak v spoločnosti tieto pocity pretrvávajú, dopyt po zlate zostáva vysoká.

Tomu zodpovedá aj súčasná situácia, kedy sa svetovej ekonomiky ešte neoklepaly z krízy, a už opäť dochádza k ich spomaľovaniu. Zlatu hrajú do not aj ďalšie problémy, ktoré sa po kríze objavili v celej svojej kráse. Ak budú vyriešené, zlato nebude mať ďalší dôvod k rastom. Zatiaľ sa však situácia príliš nezlepšuje.

27.11.2010


Ďalšie články

Zdroj: finance.idnes.cz, Zobraziť kompletný originál článok