Zirkón

Zirkón

Vo svete je známy tým, že je to „súrodenec“ diamantov.

Tento kameň je skoro najstarší na celej planéte. Záznamy z histórie dokazujú, že je dokonca starší ako mesiac. Pokiaľ ide o jeho farebnosť väčšinou má sfarbenie nerovnomerné a rôznych farieb. Ak obsahuje tórium a urán tak môže úplne zmeniť farebnosť. Medzi najpreferovanejšia kamene z tejto rady patrí modrý odtieň. Môžeme ho vidieť aj v žltej, fialovej, hnedej a červenej. Pomáha ľuďom, ktorí nemôžu v noci spať a chráni tých, ktorí sa rozhodli vycestovať na dovolenku niekde ďaleko.

Fakty, ktoré využijete pri ich kúpe

Brus: Spracováva sa väčšinou ohrevom. Na základe tohto mení farbu a tvary. Väčšinou od spracovania závisí aj jeho cena.

Farba: Medzi najviac kupovaný a najdrahší patrí modrý zirkón. Nájdete ho však aj vo farbe žltej a červenej. Medzi známe a cenovo veľmi výhodné patria hnedé zirkóny.

Čistota: Má v sebe čistotu, ktorá človeka zosobňuje.

Liečivé účinky

Je známy silnými liečivými účinkami. Väčšinou pomáha ľuďom, ktorí trpia výrazným nervóznym správaním. Dokáže zlepšiť a vyrovnať auru. Ak vlastníte tento kameň povráva sa, že budete k ľuďom citlivejší a empatickejší. Pokiaľ ide o konkrétne choroby, pomáha pri rôznych alergiách, problémoch pečene a kožných chorobách.

Spôsob využitia a jeho úprava

Briliantové spracovanie prebieha v drahokamoch, ktoré sú farebné. Ak sa však správne a precízne brúsi dokáže stanovený efekt a prírodné spracovanie uchrániť čím si získava vyššiu hodnotu. Patrí medzi veľmi krehké kamene. Treba s ním zaobchádzať veľmi opatrne a chrániť ho. Všetky tieto drahokamy si vyžadujú precíznu starostlivosť, až tak môžu prejaviť svoje liečivé účinky.

Spojitosť s legendami v minulosti

Ako mnoho kameňov aj tento je známy svojou mocou a históriou. Ak ho majiteľ vlastný tak mu zaručí príjemný spokojný spánok a zdravé uvažovanie triezvu hlavou. Ak, ale tomuto kameňu neveríte tak vám nepomôže. Ak mu naozaj veríte má zázračné účinky aj na vašu pamäť a pozdvihnutie sebavedomia. Ochraňuje nielen vlastníkov, ale aj predajcov, ktorí ho predávajú. Získal si uznanie aj v kamenárstvach.

Jeho cena a obľúbenosť

Jeho cena sa vyskytuje podobne ako u ostatných kameňov. Závisí hlavne na spracovaní a farbe tohto kameňa. Je to veľmi obľúbený drahokam vzhľadom k jeho liečivým účinkom.

Jeho parametre vyplývajúce z gemológie

 

Výber farby tohto drahokamu zelený, sivý, hnedý, červeno-hnedý, bezfarebný, šedý, zelený, modrý, červený
Druh silikáty
Tvrdosť v ktorej sa meria 7,5
Jeho tvrdosť podľa mohsonovej stupnici dosahuje číslo 7,5
Farba pruhov biela
Fluorescencie žiadna
Index lomu až ,015nε = 1,920-1,960, nω = 1,967-2
Kryštalografická sústava tetragonálna
Zloženie chemické: chemický spracovaný kremičitan zirkoničitý (ZrSiO4)

 

História a nález

V minulosti bol známy nízkou tvrdosťou. Väčšinou sa tento kameň používal ako náhrada diamantu. Z pomedzi všetkých kameňov sa práve on predával ako jeho náhrada. Keď ho nahradila "zirkónia kubická" bola to ďalšia z nepríjemných zistení pre túto skupinu drahokamov. Získal si bohužiaľ veľa predajcov, pretože jeho cena je výrazne nižšia ako cena pravého diamantu. Vďaka tomu je lacnejšou možnosťou. Najstarší zirkón má 3,4 miliardy rokov.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Zirkón