Umelý opál

Chcete zažiť jednu z najkrajších hier farieb? Vyberte si z našej ponuky kultivovaných opálov. Ľudia napomohli matke prírode a v laboratóriách vytvárajú opály, ktoré majú tie isté vlastnosti ako tie prírodné, no ich krása ich mnohokrát predbehne. Nájdete ich vo veľkom množstve farieb, odtieňov a vzorov.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Pri kúpe sú dôležité tieto faktory: Čistota, brus a jeho farba.

Brus: Aby vynikla hra farieb vo vnútri tohto príťažlivého drahokamu, využíva sa brus kabošon, kde vypuklú korunu doplňuje obvykle rovný či mierne vystupujúci základ.

Farba: Vašej fantázii sa medze nekladú, pretože umelý opál prichádza vo všetkých farbách a odtieňoch.

Čistota: Jeho dokonalosť spoznáte aj v čistote a závisí na vás, či uprednostníte kameň priezračnejší alebo vypestovaný tak, aby hral čo najviac svetlom a farbami.

Liečivé účinky

Tento drahokam odráža náladu svojho nositeľa a znásobí všetky emócie a odstráni zábrany. Jeho sila podporuje slobodu a nezávislosť, spája sa s vesmírnym vedomím a prináša mystické vízie. Ak potrebujete zlepšiť svoju kreativitu a originalitu, určite siahnite po šperku s opálom. Pomôže vám vyjadriť vaše skutočné ja cez spontánnosť a umenie. Pri jeho nosení sa posilňuje životná sila, lieči infekcie a horúčky, očisťuje krv a obličky.

Jeho cena a obľúbenosť

Mnoho ľudí si môže myslieť, že laboratórne vytvorené drahokamy budú podstatne lacnejšie. To môže, ale nemusí byť pravda. Najväčším rozdielom je čas, za ktorý sa takýto kameň narozdiel od prírody vyrobí. Stále však treba rátať s minimálne 50 až 60% cenou od toho prírodného. Opál má vo svojej prírodnej alebo umelej podobe veľmi obľúbené miesto medzi drahokamami, a to vďaka svojej jedinečnej hre farieb, ktorá vás miestami zhypnotizuje.

Spôsob využitia a jeho úprava

Vďaka jeho mnohým tvarom, farbám a odtieňom je jeho využitie nielen v šperkárstve, ale napríklad aj ako ozdobný materiál na hudobné nástroje, šperkovnice, vázy, umelecké objekty a mnoho ďalších.

Spojitosť s legendami v minulosti

V mnohých kultúrach sa opálu pripisujú nadprirodzené schopnosti a moc. V Európe sa dlho  považuje za symbol nádeje, čistoty a pravdy. Starovekí Gréci verili, že majiteľ opálu dokáže vidieť budúcnosť a ochraňuje ho pred chorobami. Na Blízkom Východe sa tradovalo, že kameň spadol z nebies na svetelných lúčoch bleskov.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu

bezfarebný, bielý, oranžový, červený, žltý, hnedý, zelený, modrý, ružový

Druh

mineraloid

Hmotnosť, v ktorej sa meria

2,09

Jeho tvrdosť

podľa Mohsovej stupnice dosahuje číslo 5,5 - 6

Farba pruhov

biela

Fluorescencie

výrazná

Index lomu

1,450

Kryštalografická súprava

amorfná látka

Zloženie chemické

SiO₂nH₂O

 

 

História a nález

Prvýkrát sa umelý opál podarilo vytvoriť francúzskemu chemikovi Pierrovi Gilsonovi v roku 1974. Odvtedy laboratóriá po celom svete ponúkajú rôzne verzie tohto drahokamu, no nie každý je vhodný na výrobu šperkov, a preto si šperkári starostlivo vyberajú spoločnosť.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Umelý opál