Drahokam topás

Prírodný topás

Mnohí ho poznajú pod názvom "ohnivý kameň".

Ako každý drahokam, aj tento je výnimočný svojimi charakteristikami. Cena sa pohybuje na základe odtieňa a farebnosti. Je výrazný hlavne tým, že ho nájdete v širokom množstve farieb. Charakteristický je aj tým, že jeho odtieň môže mať farbu orchidey, alebo mora.

Fakty, ktoré využijete pri kúpe topásu

Brus topásu: Môžeme ich vidieť v rôznych tvaroch. Medzi najpreferovanejší patrí topás v tvare slzy a srdca. Tie, ktoré nepatria medzi preferované nájdete v tvare "round".

Farba topásu: Tieto kamene sú známe tým, že majú rôzne tvary a farby. Medzi najkvalitnejšie a najčastejšie sa vyskytujúce patria červenohnedé a ružové drahokamy z tejto rady. Najpredávanejšie sú kamene modrej farby.

Čistota topásu: Patrí medzi priesvitné kamene. Ak sa rozhodujete či si ho kúpiť, uprednostnite také, ktoré majú jemnú inklúziu, alebo sú na prvý pohľad čisté.

Liečivé účinky topásu

U ľudí vyvoláva veľký pocit radosti. Je to kameň priateľstva. Udržuje pevnosť, vernosť a bojovnosť v silnom partnerstve a kamarátstve. Do života vnáša pokoj a radosť.

Spôsob využitia topásu a jeho úprava

Na jeho úpravu sa využívajú metódy ožiarenia. Pomocou tohto spracovania prebieha ich celková úprava. Pokiaľ sú prírodné väčšinou sú bezfarebné. Pri ich výrobe sa používajú aj úpravy, ktoré nazývame elektrónové. Sú zamerané hlavne na vodné - modré topásy, ktoré majú odtieň nebeskej farby.

Spojitosť topásu s legendami v minulosti

Je známy tým, že sa preslávil ako talizman veriacich. Rimania odovzdávali tento kameň Bohom. V neviditeľnosť pomocou tohto kameňa verili hlavne Gréci. Oni verili, že ten kto ho vlastní bude neviditeľný.

Šírilo sa aj ústnym podaním, že tento kameň prezradí ak sa v jedle, alebo tekutinách nachádza jed. Z vesmírneho hľadiska patrí k Venuši.

Cena a obľúbenosť topásu

Medzi málo dostupné patria červené a ružové topásy. Medzi najvyhľadávanejšie však z tejto rady patria drahokamy, ktoré sú práve červenej farby.

Ako u ostatných kameňov aj táto cena sa rozlišuje na základe ich spracovania. Vyššiu cenu má prírodný kameň bez žiadneho zásahu. Sú dostupné a cenovo patria k obľúbeným nákupom milovníkov týchto skvostov.

Jeho parametre vyplývajúce z gemológie

Výber farby topásu fialovo - červeno - hnedá, tmavo-svetlo-modrá, svetlo- oranžová, červená, svetlo-zelená, žltá, bezfarebná
Druh topás
Hmotnosť, v ktorej sa meria 3,49 až 3,57
Tvrdosť topásu podľa mohsonovej stupnici dosahuje číslo 8.
Farba pruhov biela
Fluorescencie skoro žiadna
Index lomu 1,609 až 1,643
Kryštalografická súprava hranoly, ktoré sú osemboké
Zloženie chemické fluór obsahujúci KREMIČITAN HLINITÝ, Al2SiO4 (F2OH)2

 

História a nález topásu

Medzi najväčšie patrí "Braganza", môžeme ho vyhľadať v Portugalsku. Zo začiatku sa viedlo mnoho diskusií či je tento kameň diamant. Závery a záznamy však usúdili, že ide o topás, ktorý je bezfarebný. Ukrajina je krajina, ktorá sa preslávila práve modrým topásom. Tento nález vážil cca 100 kg. Vo Washingtone je zaznamenaný topás žltej farby.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný topás