Drahokam smaragd

Prírodný smaragd

Poznáte telenovelu Esmeralda? Tak tento klenot má s ňou veľkú spojitosť. V preklade sa tento kameň nazýva "zelený drahokam". Čo značí aj jeho výraznú farbu.

Vyznačuje sa krásnou žiarivou farbou, ktorá je zelená a v klenotníctvach veľmi obdivovaná. Patrí medzi najvýznamnejšie drahokamy podobne ako diamant, rubín a zafír. Ak je v ňom veľa chrómu tak jeho farba je žiarivejšia a výraznejšie.

Fakty, ktoré využijete pri ich kúpe

Brus: "Emerald" je názov pre tento klenot, ktorý si získal dobré meno hlavne kvôli výbrusu, ktorý je špeciálny a jedinečný druh tohto kameňa. Ak má tento kameň klasický tvar je to veľmi obvyklé a obľúbené. Tieto drahokamy obsahujú mnoho inklúzii preto sa väčšinou používa brúsenie do tvaru, ktorý je značný výrazným obrúsením "cabochon":

Farba: Vyznačujú sa hlavne silným, živým nasýtením. Je to najobľúbenejšia farba, ktorá sa vyznačuje veľmi bohatými a výraznými farbami.

Čistota: Hoci obsahuje mnoho nedostatkov aj tak sú viac ocenené prírodné smaragdy bez úprav. Mnoho z nich má v sebe veľa inklúzie. Ich dutinky sú známe svojou početnosťou, ale pri týchto klenotoch sú tolerované.

Liečivé účinky

Tieto kamene pomáhajú pri nešťastnej láske. Dodávajú silu párom vychádzať spolu navzájom a nájsť stratené krásne časy. Sú významným sprostredkovateľom citlivosti oboch partnerov. Zvyšujú sebavedomie a ľuďom dopomáhajú v ústretovejšej komunikácii. Sú sprostredkovateľom pravdy a nesmrteľnosti.

Spôsob využitia a jeho úprava

Tieto drahokamy sú oveľa krehkejšie ako ostatné kamene. Musia byť aj intenzívnejšie ošetrované. Ich šetrenie prebieha pomocou oleja. Smaragdy patria medzi jemné a krehké kamene. Ak sa správne a dôkladné čistia výsledok stojí za to. Ich vzhľadu a úprave treba venovať dostatok času. Vyžadujú veľmi výraznú starostlivosť z drahých kameňov.

Spojitosť s legendami v minulosti

Sú zaznamenané najstaršie nálezy v Egypte, konkrétne pri Červenom mori. Týmto náleziskám sa venovali a skúmali Egyptskí faraóni. V minulosti bolo zaznamenané, že ich vyžívali Indiáni. Boli známe svojimi liečivými účinkami. Tieto drahé kamene sú známe tým, že do života vnášajú šťastie a lepší život. Pre Aztékov sa vyznačoval drahokam ako svätý kameň.

Jeho cena a obľúbenosť

Cena závisí od farby smaragdu. Inklúzie obsahujú skoro všetky smaragdy, ktoré sú prírodné. Prezradí aj to či kameň je syntetický, alebo prírodný.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu zelený, žltý (slabší odtieň), smaragdovo-zelený
Druh beryl
Hmotnosť v ktorej sa meria 2,67 až 2,78
Jeho tvrdosť podľa mohsonovej stupnici dosahuje číslo 7,5 až 8
Farba pruhov známy bielou farbou
Fluorescencie neobsahuje
Index lomu 1,565 až 1,602
Kryštalografická súprava hranoly, ktoré sú šesťhranné
Zloženie chemické hlinitokremičitanov berýlium, Be3Al2Si6O18

 

História a nález

História poukazuje na smaragd, ktorý sa stal významnou legendou. Jeho názov je "Mogul Smaragd". Na jednej strane sa našli ornamenty v tvare kvetu, na druhej nájdete modlitby. Jeho cena stúpla na 2.200 000 dolárov v roku 2001. Bol vydražený v Londýne. Smaragd "Patrícia" zahŕňa krásne, priezračné kryštály zo smaragdu. Nájdete ho v New Yourskom múzeu.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný smaragd