Perleť

Nazývaná tiež Matka perál, silná, odolná a trblietavá, zdobiaca šperky, miestnosti a predmety. Je unikátnym produktom spojenia živej a neživej prírody, kedy túto očarujúcu vrstvu tvoria niektoré mäkkýše vo vnútri svojej schránky.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Pri kúpe sú dôležité tieto faktory: Čistota, brus a jeho farba.

Brus: V prírode sa vyskytuje v tvare morských a sladkovodných perál v rôznych veľkostiach a tvaroch.

Farba: Najčastejšie sa vyskytujú biele, krémové, čierne, šedé, strieborné, no perly a perleť nájdete v každej farbe a odtieni.

Čistota: Nespočetné množstvo vrstiev perlete vytvára nepriehľadnú štruktúru.

Liečivé účinky

Matka perál je symbolom zrodenia a života, pomáha ženám otehotnieť a chráni budúcu matku a jej nenarodené dieťa. Pomáha pri trávení a problémoch s obličkami. Je skvelým pomocníkom pri artritíde, reumatizme a problémoch lymfatickej sústavy. Ak pociťujete stres, pomáha uvoľniť sa, upokojuje a prináša relax. Stimuluje intuíciu, vašu schopnosť prispôsobiť sa, vnímavosť a predstavivosť.

Jeho cena a obľúbenosť

Cenovo najdostupnejšie sú sladkovodné perly, naopak najdrahšími perlami sú perly biele a krémové. Perly z voľnej prírody budú drahšie ako perly z kultivovaného chovu. Celkovo cena perál závisí na viacerých faktoroch ako je ich typ, veľkosť, farba, kvalita povrchu a iných. Elegantný perlový náhrdelník je klasikou v šperkovnici každej ženy a najznámejšími perlami, s ktorými sa môžete stretnúť sú Akoya perly. Každodenná krása sa dá dosiahnuť jednoduchými perlovými náušnicami, ktorý môžete doplniť o retiazku s perlovým príveskom alebo prsteňom s perlou.

Spôsob využitia a jeho úprava

Využíva sa v šperkárstve, architektúre alebo výrobe produktov, ako napríklad lyžice na servírovanie kaviáru, aby si zachoval svoju jedinečnú chuť. Ideálnym doplnkom sú aj perleťové gombíky, ktoré nenápadne pozdvihnú váš odev. Perleť môže byť umelo prefarbená a slúži ako ozdobná technika najmä v interiérovom dizajne. Na šperkoch nájdeme v súčasnosti až 99% kultivovaných perál a po perleti siahajú aj výrobcovia hodiniek, ktorou zdobia ciferníky.

Spojitosť s legendami v minulosti

Perly boli vysoko vážené v starovekom Egypte, kedy ich pri pohrebných rituáloch vkladali do hrobky spolu so zosnulými. Najznámejšia legenda hovorí, že slávna vládkyňa Kleopatra vybrala perlu zo svojej náušnice, rozpustila ju v pohári s vodou a vypila. Chcela tak ukázať rímskemu politikovi Marcovi Antoniovi, že bohatstvo celého národa môže zmiznúť na jeden hlt.

Japonci verili ďalšej zaujímavej legende o perlách, ktorá hovorí, že perly sú stvorené zo sĺz morských panien, nýmf, anjelov a ďalších mýtických bytostí.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu

biela, krémová, čierna, šedá, strieborná, všetky ďalšie farby a odtiene

Druh

organický materiál

Hmotnosť, v ktorej sa meria

gramy, milimetre, karáty

Jeho tvrdosť

podľa Mohsovej stupnice dosahuje číslo 2.5 až 4.5

Farba pruhov

biela

Fluorescencie

áno

Index lomu

1,52 až 1,69

Kryštalografická súprava

-

Zloženie chemické

CaCO3

 

 

História a nález

To, čo kedysi robilo perly tak vzácne, bol fakt, že ste mohli otvoriť tisíce mušlí a nájsť ako-tak atraktívnu perlu. V súčasnosti sú takmer všetky perly z kultivovaných chovov, kde na perlových farmách odborných spôsobom vkladajú predmety, ktoré má perlorodka obaliť, a následne ich opatrne kontrolujú a zbierajú, keď nadíde ich čas. Najznámejšími farmárskymi lokáciami je Japonsko, Austrália, Indonézia, Čína a mnoho ďalších.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Perleť