Perly

Perla

Perla je symbolom krásnej ženy.

Perly sa považujú za dielo umelcov. Sú značné svojím leskom, krásnym tvarom a veľkosťou. Ich vývoj je vo vnútri živého organizmu. Sú jediným drahokamom, ktoré majú takýto vznik. Perla ja známa už vyše tisíc rokov. Sú známe hlavne tým, že sa zberajú a hľadajú. Nespájajú sa s ťažbou.

Medzi známe perly patria: sladkovodné perly, ktoré však majú menšiu hodnotu než morské perly. Akoya perly - majú skoro dokonalý tvar. Sú krémovej až bielej farby.

Sladkovodné perly majú krásny lesk a vyznačujú sa veľmi dobrou trvanlivosťou. Čierne tahitské perly - medzi kultivovanými perlami patria medzi najvzácnejšie. Vyznačujú sa tmavou farbou.

Fakty, ktoré využijete pri ich kúpe

Tvar: Perly môžeme nájsť a uvidieť ju v rôznych tvaroch. Ak perla patrí medzi asymetrické tým má väčšiu hodnotu. Väčšinou sú okrúhle, ale môžu sa vytvárať aj v iných tvaroch. Medzi naj-preferovanejšie patria okrúhle tvary.

Lesk: Perleť je názov pre dokonalé jemné tvary perly. Môžeme ju nájsť v mušliach a perlách. Ak majú zlý lesk vyzerajú matne. Ak lesk pôsobí kovovo tak také perly patria medzi najcennejšie.

Farba: Medzi najdrahšie perly patrí zlatá farba a perla s ružovým povrchom. Medzi bežné farby patrí: smotanová, zlatá, ružová, čierna, strieborná, šedá. Každý odtieň sa podieľa na cene perly. Bežné farby majú nižšiu cenu ako farby, ktoré sú u perál neobvyklé.

Orient: Ak má perla orient patrí medzi cennejšie než bez neho. Je to farba, ktorú nazývame dúhou farieb.

Liečivé účinky

Perly sú známe hlavne tým, že vnášajú žene, ženskej kráse rozumnosť a rozvahu. Väčšinou sú známe tým, že odpudzujú negatívnu energiu. Ich krása sa porovnáva s krásou ženy. Chráni ľudí pred negatívnymi vplyvmi a zlou energiou.

Spôsob využitia a jeho úprava

Perly sú známe tým, že sa leštia. Na základe tejto metódy dotvárajú perlám štruktúru a lesk ich povrchu. Ak chceme dosiahnuť efekt perly na krásnu priezračnú bielu farbu musíme ich tzv. bieliť. Vďaka tejto metóde bielenie sú si všetky perly výzorom podobne.

Spojitosť s legendami v minulosti

Minulosť poukazuje na to, že perly strážili draci. Väčšinou boli perly v ústach draka, ktorý ju strážil celým svojím telom. Ak chcel niekto získať perlu musel draka najprv zabiť. Ak perly povstali z oceánu otvorili svoje škrupiny, aby získali kvapky nebeskej rosy. Tak vzniká perla s nádychom nebeskej rosy.

Jeho cena a obľúbenosť

Krásu perly odráža hlavne svetlo a lesk. Na základe jej povrchu sa dá zistiť aká je perla kvalitná. Ak je perla príliš tenká, alebo sa vyznačuje zlým perlovým vrstvením hneď sa to prejaví na jej nedokonalosť. Tým pádom je jej hodnota menšia. V dnešnom svete sa stretneme s kvalitnými aj menej kvalitnejšími perlami. Na základe tohto faktora sú aj cenovo hodnotené. Pre hodnotenie perly sú dôležité tieto faktory: lesk, veľkosť, tvar, farba, kvalita perlete a povrchu.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu krémová, zelená, modrá, biela, čierna, šedá, červená, oranžová, bezfarebná, krémová
Druh je organická
Hmotnosť v ktorej sa meria 2,65
Tvrdosť podľa mohsonovej stupnici dosahuje číslo 2,5 až 4, 5
Farba pruhov známy bielou farbou
Fluorescencie biele perly: modrá, žltá
Index lomu 1,530 až 1, 685
Kryštalografická súprava kosoštvorcová, organická
Zloženie chemické uhličitan vápenatý, CaCO3

 

História a nález

La Peregrin patrí k najslávnejšej perle vo svete. Jej pôvab pochádza z Ameriky. Pripomína svojím tvarom holubie vajcia. Majitelia, ktorí ju vlastnili pochádzali z UK a Španielska. Elizabeth Taylor bola posledná majiteľka, ktorá ju vlastnila.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Perla