Nefrit

Nefrit

Nefrit by sa dal označiť za kameň Číňanov, ktorí ho už odjakživa považujú za cennejší ako diamant, či drahé šperky. V minulosti sa z neho dokonca vyrábali poháre, z ktorých ľudia pili preto, lebo verili, že nápoje z nefritovej čaše majú liečivé účinky. Doslovný význam tohto kameňa sú obličky, z čoho vyplýva, že má obrovský vplyv práve na túto oblasť tela.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Pri kúpe sú dôležité tieto faktory: Čistota, brus a jeho farba.

Brus: Tento prírodný polodrahokam najčastejšie nájdeme v tvare okrúhleho brusu, no v závislosti typu šperku vynikne aj pri ostatných brusoch.

Farba: S najväčšou periodicitou sa vyskytuje v odtieňoch zelenej farby, najpopulárnejšia je tmavá zelená. Pri tenších nefritoch môže byť tiež mierne priesvitná. Farba závisí od miesta náleziska. Nefrity z Kanady sa dokonca vyznačujú nádychom do žlta, pripomínajúcim svetielkujúci kameň. Výnimočne sa môžeme stretnúť aj s červeno-fialovou farbou.

Čistota: V závislostí od typu nefritu v ňom nájdeme rôzne typy inklúzií. Práve tie však robia tento polodrahokam na pohľad príťažlivým a zaujímavým. Pre svoju podobu je často zamieňaný s jadeitom.

Liečivé účinky

Je ochranným kameňom, ktorý je mimoriadne účinný najmä pri emocionálnych problémoch. Dokáže nastoliť stabilitu s harmóniou, a pomáha pri očistení mysle od negatívnych myšlienok. Je určený najmä deťom, ktoré majú problém pri nadväzovaní nových priateľstiev, pričom ich zároveň ochraňuje pred fyzickým a psychickým nebezpečenstvom. Čo sa týka fyzickej stránky, už z názvu vyplýva, že je vhodný najmä pri problémoch s obličkami. Je účinný pri zápaloch, poruchách močenia, či obličkových kameňoch. Dokáže však pomôcť aj pri ochoreniach srdca, kĺbov a očí.

Spôsob využitia a jeho úprava

Nefrit je uznávaným kameňom tiež na Novom Zélande, kde sa dodnes považuje za veľmi cenný. V minulosti tu z neho vyrábali nielen šperky, ale dokonca rôzne zbrane.

Spojitosť s legendami

Podľa čínskej legendy je nefrit skryštalizovaným mesačným svetlom, ktoré k nim prišlo z posvätnej hory. Dodnes preto veria, že ide o prevtelenie kozmického princípu. Existuje však aj príbeh o tom, že sa zrodil pri veľkej búrke, a odvtedy ho mali v domácnostiach preto, aby ich ochránil pred bleskami. Už starí Gréci o ňom tvrdili, že žiadny iný kameň nie je tak tajomný, ako nefrit.

Jeho cena a obľúbenosť

Cena nefritu závisí od miesta náleziska, vo všeobecnosti sa však zaraďuje medzi cenovo dostupné polodrahokamy. Jeho obľúbenosť spočíva najmä v tom, že do života prináša päť základných duchovných princípov: súcit, skromnosť, odvahu, spravodlivosť a múdrosť.

Jeho parametre vyplývajúce z gemológie

 

Výber farby tohto drahokamu odtiene zelenej, najčastejšie tmavá
Druh amfibol
Vhodné znamenie Rak
Jeho tvrdosť Jeho tvrdosť – 6-6,5 (Moshova stupnica)
Farba pruhov -
Fluorescencie -
Index lomu až 1,654 až 1,667
Kryštalografická súprava -
Zloženie chemické Ca2(Mg,Fe)5Si8O22(OH)2
Obsahuje absorpčné svetlo -

 

História a nález

Už celé tisícročia je najobľúbenejším kameňom v Číne. Nefrit je však tiež oficiálnym ozdobným kameňom amerického štátu Aljaška, či Britskej Kolumbie v Kanade. Jeho výskyt je častý, okrem spomínaných štátov ho nájdeme tiež v Brazílii, Mexiku, Austrálii, Poľsku, či v Rusku.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Nefrit