morganit

Prírodný morganit

Drahokam, ktorý je výnimočný už na prvý pohľad svojou jemnou ružovou farbou, je obrovským pomocníkom pri strese. Ľahko ho dokáže odbúrať, nakoľko má priaznivé účinky na nervovú sústavu, do ktorej rýchlo vnesie harmóniu. Jeho nežná farba sa tiež spája s láskou, ktorú dokáže nielen vyvolať, ale aj udržať. Nie nadarmo ho preto nazývajú kameňom srdca, či anjelským kameňom.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Pri kúpe sú dôležité tieto faktory: Čistota, brus a jeho farba.

Brus: Morganit sa zvykne brúsiť takmer do všetkých tvarov, predovšetkým ako round a smaragd. Mnohí svetoví dizajnéri však pre tento novoobjavený drahokam vytvárajú stále nové štýly brusov, v ktorých dokonale vyniknú jeho farby.

Farba: Nájdeme ho vo viacerých farebných odtieňoch, ktoré sú charakteristické jemným pastelovým zafarbením. Práve kvôli nemu je morganit čoraz populárnejší a vyhľadávanejší. Stupnica farieb sa pohybuje od broskyňovo-ružovej, cez ružovú, broskyňovú, lososovú, až po fialovo-ružovú. Najčastejšie sa však využívajú prvé dva spomínané odtiene.

Čistota: Tento drahokam je už na prvý pohľad dokonalý, a je tomu tak aj v skutočnosti. Nájdeme v ňom len minimálny počet inklúzií, ktoré sú viditeľné len mikroskopicky.

Liečivé účinky

O morganite je známe, že patrí medzi kamene s najvyššou frekvenciou. Meditácia s ním prináša duševný pokoj, navyše utlmuje stres a zanecháva nás vyrovnanými. Má priamu spojitosť so srdcom, ktorému pomáha prekonávať silné búšenie, ale aj ďalšie problémy s ním súvisiace. Zmierňuje tiež choroby pečene, či dýchacích ochorení, akými sú napríklad astma, tuberkolóza a pľúcne ochorenia. Niektorí ľudia ho zvyknú nosiť ako ochranu proti čiernej mágii a na dodanie optimizmu.

Spôsob využitia a jeho úprava

Ako ostatné drahokamy z odrody berylu, aj morganit prechádza tepelnou úpravou, aby sa jeho farba ešte viac zdokonalila. Je to najmä kvôli odstráneniu žltého, či oranžového nádychu, ktorý pri zohriatí okolo 400°C premení drahokam na krásny ružovo – pastelový odtieň. Tepelné ošetrenie nie je na kameni vôbec badateľné.

Spojitosť s legendami

Morganit sa považuje za pomerne nový drahokam, ktorý bol objavený v 19. storočí. Z tohto dôvodu sa k nemu neviažu žiadne príbehy, či legendy. V starovekej literatúre ho však môžeme nájsť pod označením „ružová ruža“. 

Jeho cena a obľúbenosť

Morganit je ružovou odrodou berylu, ktorý tvoria tie najvzácnejšie a najkrajšie drahokamy. Keďže sa považuje za pomerne nový drahokam, patrí medzi drahšie kamene. Vďaka svojej obľúbenosti a veľmi zriedkavému výskytu patrí medzi jeden z najvyššie oceňovaných drahokamov. V súčasnosti je preferovaný najmä v kombinácii s bielym zlatom, kde vynikne ešte viac, alebo v kombinácii s ružovým, s ktorým sa perfektne dopĺňajú. Takéto kolekcie sa považujú za nádherne romantické.

Jeho parametre vyplývajúce z gemológie

 

Výber farby tohto drahokamu odtiene ružovej, broskyňová, lososová, fialová
Druh beryl
Vhodné znamenie Váhy, Vodnár, Býk
Jeho tvrdosť 7,5-8 (Moshova stupnica)
Farba pruhov -
Fluorescencie slabá, takmer žiadna
Index lomu 1,58 až 1,60
Kryštalografická súprava šesťuholníková
Zloženie chemické Be3Al2(SiO3)6,KREMIČITAN DIBERYLNATO-TRIHLINITÝ

 

História a nález

Pomenovanie morganit získal až v roku 1911, kedy ho Tiffanyho klenotník pomenoval podľa známeho finančníka a zberateľa drahokamov, Johna Pieporta Morgana. Do tej doby s ním bolo narábané len ako s ružovou odrodou berylu. Dnes sa ťaží najmä na Madagaskare, v Brazílii, a Kalifornii.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný morganit