Jantár

Prírodný jantár

Vo svete sa preslávil názvom "slzy mora".

Jantár nie je kameň v pravom slova zmysle, obsahuje totiž stiahnutú miazgu stromov a je teda akousi skamenenou živicou. Nepatrí dokonca ani medzi kryštály. Napriek tomu mnohí veria, že má jantár liečivé účinky a do života vnáša pozitívnu energiu, harmóniu a má veľkú spojitosť s čakrami. Očisťuje negatívne prostredie od zlých vplyvov a prináša pozitívne účinky.

Fakty, ktoré využijete pri kúpe jantáru

Brus jantáru: Keďže je jantár relatívne mäkký, nebrúsi sa do drahokamových podôb, ktoré poznáme a dlho sa kvôli tomu v šperkárstve ani nevyužíval. Nájsť ho ale môžeme v podstate v akomkoľvek tvare, medzi najobľúbenejšie patrí kvapka a oválne či guľaté kamene.

Farba jantáru: Žltá, hnedo-žltá, hnedá. V malom množstve sa nájdu aj vo farbe bielej, červenej a kávovej. Jeho farba sa mení v závislosti od časti stromu, v ktorej živica vznikla.

Čistota jantáru: Na svete je známych okolo 150 druhov živíc, ktoré sa využívajú pre spracovanie tohto kameňa. Niektoré sú známe viac, iné menej. Jantár môže  byť v rôznych podobách, priesvitný bez inklúzií alebo naopak, plný inklúzií. Od toho sa odráža aj jeho cena. Inklúzie však jantáru dodávajú jedinečný vzhľad a sú dôkazom jeho pravosti.

Liečivé účinky jantáru

Jeho najvýznamnejší účinok je, že dokáže prečistiť čakry a vyliečiť tak nielen telo, ale i dušu. Z tela vyženie negatívnu energiu vyvolanú inými ľuďmi, stresom alebo prostredím. Okrem iného pomáha organizmu zbaviť sa chorôb. Ľuďom, ktorí majú problémy s kĺbmi, môže jantár dopomôcť až k uzdraveniu. Rovnako prospešný je pri problémoch s pečeňou, močovým mechúrom, žalúdkom či obličkami. Známy je dokonca i tým, že slúži ako prírodné antibiotikum a má antibakteriálne vlastnosti. 

Spôsob využitia jantáru a jeho úprava

Jantár sa na rôzne účely využíva už od doby bronzovej. Vtedy sa z neho vyrábali hlavne koráliky, alebo iné tvary a predmety, ktoré ľuďom pomáhali pri rôznych činnostiach. Jantár vzniká zo živice stromov,  väčšinou z ihličnanov, ktorých smola je dostatočne odolná voči hnilobe a tleniu. Než sa zo živice stane jantár, musí prejsť rôznymi procesmi, pričom platí, že na konečný vzhľad a vlastnosti jantáru má najväčší vplyv predovšetkým prostredie, v ktorom vzniká.

Spojitosť jantáru s legendami v minulosti

Jantár si ľudia už od pradávna spájali s mágiou a liečivými účinkami. Obľubovali ho dokonca aj pohania, ktorí verili, že im pomôže nájsť lásku. Legendy o jantáre sa často spájajú aj s alternatívnou medicínou a šamanmi. Tí si z neho vyrábali náhrdelníky, ktoré im mali prinášať najmä šťastie a životnú silu. 

Cena jantáru a jeho obľúbenosť

Jantár sa zvykne označovať aj ako "zlato severu". Už v minulosti patril vďaka svojim účinkom medzi obľúbené kamene. Jeho priezračná žiarivá, žltá farba upútala ľudí už pred tisíckami rokov. Teplá farba spočiatku ľudí lákala k výrobe sošiek, korálikov a najmä dekoratívnych predmetov. Až neskôr, s rozkvetom klenotníctva v Európe, nadobudol jantár nové využitie a hodnotu. Zberatelia vedia oceniť jeho kvalitu. Cena tak ako pri iných kameňoch závisí od spracovania a inklúzií. Aj tu platí, že prírodné kamene majú väčšiu cenu ako upravované.

Parametre jantáru vyplývajúce z gemológie

 

Výber farby jantáru červená, hnedá, žltá, žlto-hnedá
Druh organáty
Hmotnosť, v ktorej sa meria veľmi nízka
Tvrdosť jantáru podľa mohsonovej stupnici dosahuje číslo 2 až 2,5
Farba pruhov biela
Fluorescencie pod UV žiarením je pozitívna
Index lomu n - 1,54
Kryštalografická súprava amorfná
Zloženie chemické C5H8

 

História a nález jantáru

História poukazuje na to, že najvýznamnejšie náleziská sa objavili v Baltskom mori, v Primársku, v Rusku, na Kaliningradskom území. Sú späté aj s Jantárovou komnatou, ktorá sa zapísala do histórie. Miestnosť, v ktorej sa nachádzajú umelecké jantárové bloky, a teda bohatstvo obrovskej hodnoty, daroval pruský kráľ ruskému cárovi Petrovi I. a našla tak svoje miesto v Katarínskom paláci v meste Puškin. Po skončení II. svetovej vojny sa komnata záhadne stratila a dodnes sa jej originál nenašiel.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný jantár