Svadobné štýly - ako si vybrať tému vašej svadby

Ešte nemáte vybratý štýl vašej svadby? Inšpirujte sa v našom článku.


Moderný svadobný štýl v miestnosti s preskleným stropom

 

Každý pár túži po tom, aby bol ich veľký deň originálnym a nezabudnuteľným zážitkom nielen pre nich, ale aj pre ich hostí. Preto je voľba správnej témy alebo štýlu svadby veľmi dôležitou súčasťou plánovania. 


Čo je svadobný štýl

 

Svadobný štýl určuje celkový vzhľad, dojem a estetiku svadby. Zahŕňa rôzne prvky, ako je farebná schéma, výzdoba, oblečenie a miesto konania, ktoré spoločne vytvárajú súdržnú a personalizovanú atmosféru udalosti.

Páry si môžu vybrať svadobný štýl, ktorý odráža ich osobnosť, záujmy či kultúrne zázemie a môže slúžiť aj ako vodítko pri rozhodovaní o detailoch svadby.


Rozdiel medzi témou a štýlom

 

Aj keď sa termíny svadobný štýl a svadobná téma niekedy používajú zameniteľne, existujú medzi nimi isté rozdiely.

Svadobný štýl definuje celkový vzhľad a dojem zo svadby. Rieši prvky, ako je použitá farebná paleta, výzdoba, oblečenie či miesto konania. Svadobný štýl udáva tón svadbe a vytvára súdržnú estetiku počas celej udalosti.

Typickými svadobnými štýlmi sú napríklad vintage štýl, rustikálny štýl, romantický štýl alebo štýl boho.

Svadobná téma je úzko spojená so štýlom, ale ide tu o špecifický koncept alebo myšlienku, ktorá je pretkaná celou svadbou. Téma môže byť založená na konkrétnej farbe, dobe, kultúrnej tradícii alebo koníčku. Svadobná téma môže inšpirovať dizajnové a dekoračné prvky svadby. Typickou svadobnou témou je napríklad svadba v téme “Veľký Gatsby” alebo “Pomáda”.

Téma je teda špecifickejšia ako samotný štýl. Napríklad spomínaná téma “Veľký Gatsby” sa konkrétne viaže na knihu a film a viaže dokopy viacero štýlov, akými sú “Art Deco”, “Vintage” a “Glam”.

Pozrime sa spolu bližšie na niekoľko najpopulárnejších svadobných štýlov. 


 

Romantická svadba

 

Za romantickú sa dá samozrejme považovať takmer každá svadba, tu však hovoríme o konkrétnom štýle svadby, ktorý sa najčastejšie nesie v jemných púdrových, krémových alebo pastelových odtieňoch a nechýba na nej veľa kvetín, predovšetkým ruží a pivoniek, množstvo sviečok a honosných dekorácií.

Svadobné šaty by mali byť klasické a nadčasové, najlepšie v tradičnej bielej farbe s bohatým zdobením. Mali by pôsobiť rozprávkovo.

Stolovanie na romantickej svadbe je elegantné, s vkusným prestieraním, doplneným už spomínanými kvetinovými dekoráciami a sviečkami. Podáva sa klasicky šumivé víno alebo šampanské, prípadne šumivé rosé, ktoré svojou ružovkastou farbou výborne zapadne do romantickej farebnej palety.

A kde takúto svadbu zorganizovať? Ideálne na romantickú svadbu sú priestory zámkov a kaštieľov, no pokiaľ sa nebojíte nepriazne počasia, sviečkami ozdobené vonkajšie priestory viníc alebo veľkej záhrady budú tiež výbornou voľbou.

Romantická svadba v ružových farebných tónoch

Svadobná hostina vo vintage štýle

 

Vintage svadba

 

Výraz vintage pôvodne označoval ročníkové víno, ale keď ľudia našli zaľúbenie v odevoch, doplnkoch a dizajnových predmetoch vyrobených pred desiatkami rokov, význam slova sa rozšíril a dnes sa používa na takmer všetko dobovo dizajnové a viaže sa prevažne na skoršie etapy 20. storočia.

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako docieliť vintage štýl je skrz svadobné oblečenie, make-up a účes. Samozrejmosťou je o štýle vašej svadby informovať aj všetkých svadobčanov a požiadať ich, aby striktne dodržiavali dobový dress code. Doplnky a výzdobu prispôsobíte taktiež vami zvolenej dekáde, v ktorej nádychu sa bude niesť celá vaša svadba.

Najčastejšie volenými dekádami vintage svadieb býva art deco obdobie 20. rokov minulého storočia ale aj rock’n’rollové obdobie 50. a 60. rokov.

Svadobné šaty vyberajte podľa éry, v ktorej sa vaša svadba odohráva. Nebojte sa ísť aj do odvážnejších kúskov, prípadne dobových kostýmov.

Ideálne miesto na vintage svadbu je také, ktoré bolo postavené vo vami zvolenom štýle, alebo ktoré hralo úlohu dôležitého spoločenského priestoru v rokoch, v ktorých sa štýl vašej svadby odohráva. Takéto miesto však nemusí byť vôbec jednoduché nájsť a zarezervovať, preto vhodne poslúži aj akýkoľvek iný priestor, ktorý dobovo naštylizujete.


 

Art Deco svadba

 

Art Deco svadbu sme spomínali v predchádzajúcom odseku, ale pre jej veľkú popularitu ju rozoberieme trochu viac.

Tento nadčasový štýl sa vyznačuje okázalosťou a výstrednosťou éry 20. rokov 20. storočia. Častokrát býva spojená s témou Veľký Gatsby, knihy z pera spisovateľa F. Scott Fitzgeralda. Nesmie na nej chýbať mnoho zlatých prvkov, pierok či trblietok.

Pánsky dress code by mal pozostávať z ľahkého dvojradového saka, košele a nohavíc. Na hlave by nemal chýbať klobúk. Veľmi populárnymi klobúkmi tejto éry boli Fedora klobúky alebo slamené klobúky “boater”.

Ženy by mali mať oblečené flitrové šaty so strapcami, doplnky do vlasov, prípadne ženské klobúky a na rukách by nemali chýbať rukavice.

Svadobné šaty v štýle Art Deco sú o detailoch. Bežné vzory zahŕňajú korálkové šaty, geometricky inšpirované vzory, vzorované čipky, čisté línie a množstvo zlatých a strieborných koráliek, ktoré pripomínajú éru starého Hollywoodu.

Mladomanželia oblečení v štýle art deco

Neónové svetlá na svadbe a veľká poschodová torta s kvetinovou výzdobou

 

 

Retro svadba

 

Zaujímavým nápadom je aj svadba v štýle retro. Retro svadba sa na rozdiel od vintage svadby nesie v duchu doby nedávno minulej, najskoršie by mala siahať do 70. rokov minulého storočia. Rozdielom je aj miera recesie, v ktorej sa svadba v retro štýle môže niesť.

Pri vintage svadbe sa viac dbá na to, aby bol štýl elegantný, no pri retro svadbe môžete svojim svadobčanom dovoliť upustiť uzdu fantázii a pri téme 90. rokov sa môžu obliecť povedzme do šuštiakovej súpravy.

V dekoráciách by nemali chýbať rôzne neónové svetlá a nápisy, umelé kvety a rekvizity z bytov vašich babičiek. Niektoré obchodné reťazce ponúkajú v rámci špeciálnych promo týždňov aj retro produkty, ktoré môžete podávať vaším hosťom. Ak hosťom ponúknete obložené chlebíčky a lahôdkové šaláty, ako treska či “parižák” určite budú o vašej svadbe ešte dlho rozprávať.  


 

 

Ekologická svadba

 

Ak patríte k ľuďom, ktorým záleží na planéte a jej budúcnosti, určite budete chcieť aby vaša svadba mala čo najmenší dopad na klímu. Ideálne by ste tak mali rozmýšľať pri akejkoľvek zo spomínaných svadieb. Pri troche snahy uvidíte, že aj tie výstrednejšie svadby z nášho zoznamu sa dajú pripraviť s minimalizovaným dopadom na klímu.

Pýtate sa, ako na to? Máme pre vás niekoľko tipov. Dekorácie vytvárajte z recyklovaných a recyklovateľných materiálov. Svadobné šaty si požičajte alebo kúpte z druhej ruky. Zvážte vegetariánske alebo vegánske menu, pozostávajúce z potravín od lokálnych dodávateľov. Svadbu zorganizujte v oblasti, z ktorej je väčšina vašich hostí, ideálne na vlastnom pozemku. Pozvánky posielajte v elektronickej forme. Vyhnite sa nápojom v plastových fľašiach. A v neposlednom rade, nekupujte zbytočnosti.

Prečítajte si viac rád a tipov v našom článku o ekologickej svadbe.

Jednoduchá výzdoba v minimalistickom štýle na ekologickej svadbe

Pestrofarebná kvetinová a ovocná výzdoba na svadbe

 

 

Pestrofarebná svadba

 

Väčšina svadieb sa nesie v duchu jemných pastelových odtieňov, avšak ak milujete farby, nie je dôvod sa im vyhýbať.

Využite výrazné a jasné farby do každého aspektu obradu a recepcie, od kvetinovej výzdoby až po šaty družičiek a kravaty družby. Nevesta sa môže rozhodnúť pre netradičné farebné svadobné šaty, alebo jednoducho zakomponovať farebné prvky do svojich doplnkov.

Aj svadobné menu môže byť pestrofarebné, tortu možno ozdobiť farebnými kvetmi alebo vzormi a hostia si môžu vychutnať farebné koktaily.

Pestrofarebná svadba je skvelý spôsob, ako osláviť lásku a individualitu páru a vytvoriť nezabudnuteľnú udalosť, na ktorú sa bude spomínať aj v nadchádzajúcich rokoch.


 

 

Záhradná svadba

 

Ak nepotrebujete obrovskú svadbu plnú hostí, na ktorých napokon aj tak nebudete mať čas a predstavujete si skôr intímnejšie posedenie, štýl záhradnej párty môže byť pre vás tou správnou voľbou.

Atmosféra na takýchto svadbách býva neformálnejšia a uvoľnenejšia, dress code je menej prísny a aj svadobné stoly zvyknú mať skôr domáckejší DIY charakter.

Počas záhradnej svadby si môžete miesto tradičnej večere niečo ugrilovať, na výzdobu postačia girlandy, fakle a sviečky a pokiaľ vo vašej záhrade máte kvetinové záhony, nádherne nahradia kytice v kvetináčoch.

Pri záhradnej svadbe sa však dobre oplatí niekoľkokrát si premyslieť dátum a sledovať meteorologickú predpoveď, nech vám ju neprekazí nepriazeň počasia.

Slávobrána a stoličky pripravené na obrad záhradnej svadby

Boho nevesta na svadobnom fotení v prírode

 

Boho svadba

 

Význam slova boho nemusí byť našincovi úplne známym, no v zahraničí je už roky zaužívaným termínom, označujúcim mix medzi bohémskym štýlom a štýlom hippie. Boho je skratka slov BOhemian HOmeless, čo sa dá voľne preložiť ako bohémsky bezdomovecký tulácky štýl.

Boho svadobné motívy sú o slobodnom duchu, rozmaroch inšpirovaných hippies a eklektickom mixe textúr a farieb. Boho svadby môžu byť jednoduché a plné DIY projektov, ktoré vám ušetria peniaze a nechajú priestor na vyniknutie vášho umeleckého talentu. Usporiadať takúto svadbu sa dá takmer s akýmkoľvek rozpočtom, od bohatého až po extrémne obmedzený. Tento štýl je atraktívny pre každého, kto hľadá prirodzenú, ležérnu krásu.

Boho svadobné šaty sú často pohodlné, splývavé a ľahko sa v nich pohybuje, pričom zároveň zachytávajú umelecký a náladový charakter bohémskej témy. K častým doplnkom patria vence kvetov zapletené do vlasov, náramky a dlhé náhrdelníky.

Azda najznámejším je štýl boho pre účastníkov letných hudobných festivalov, kde sa mnohokrát stretneme s ľuďmi, ktorí sa takto obliekajú. Možno aj preto sa svadba v štýle boho spravidla odohráva v prírodných priestoroch záhrad, viníc alebo parkov, ktoré tak trochu pripomínajú festivalový areál.


 

 

Rustikálna svadba

 

Svadba odohrávajúca sa na vidieku alebo v prírode, kde dominujú drevené a prírodné materiály, vrecovina, slama a lúčne kvety.

Atmosféra rustikálnej svadby býva podčiarknutá bohatým osvetlením vo forme sviečok a lampiónov. Často používanou dekoráciou bývajú aj stohy slamy, starý voz, vínne sudy a ďalšie prvky zo stereotypického vidieckeho života. Dekoračné prvky rustikálneho štýlu sa veľakrát používajú aj v iných štýloch, napríklad v už spomínanom štýle boho.

Na rustikálnu svadbu patria skôr netradičné svadobné šaty s menej výrazným zdobením. Aj dress code hostí zvykne byť skôr ležérnejší.

Pre ozajstnú vidiecku atmosféru je ideálnym miestom na konanie svadby veľká stodola, zrúcanina hradu, vinica alebo vínna pivnica.

Rustikálna svadba v stodole s vysokými stropmi

Minimalisticky a vkusne dekorovaná svadobná hostina

 

 

Moderná svadba

 

Moderná svadba je predovšetkým o jednoduchosti a minimalizme. Uprednostňujte sofistikované, ale trendy nápady pre vašu výzdobu a módu, zakotvené v jednoduchej farebnej palete. Téma by mala byť konzistentná v každom detaile, od premyslene vybraných obrusov, cez prestieranie až po špeciálne vytvorený koktail.

Šaty nevesty by mali byť v tradične bielej farbe, ale aj tu je priestor na experimentovanie s modernejšími farebnými škálami.

Jedálny lístok môže pozostávať z jedál inšpirovaných rôznymi foodblogermi, dokonca býva trendom na takýchto svadbách servírovať street foodové špeciality.

Ideálnymi priestormi na modernú svadbu sú rôzne lofty, industriálne objekty alebo moderný vínny bar.


 

Honosná svadba

 

Páry, ktoré si potrpia na všetko, čo je okázalé a luxusné, môžu uprednostniť honosný štýl, zvaný aj glam štýl. 

Honosná svadba môže byť v akejkoľvek farebnej schéme, pričom prevláda biela ako základná farba. Mala by byť bohatá s trblietavými detailmi, sviečkami a luxusnými textúrami a nemôžu v nej chýbať metalické akcentové farby.

Svadby v tomto štýle majú často niekoľko ohromujúcich detailov, ako je kvetinová stena. fontána alebo personalizované prvky, ako sú napríklad jedlé zátky na nápoje. Výzdoba môže siahať od elegantnej, modernej atmosféry až po nadštandardné a extravagantné prvky.

Šaty nevesty by taktiež mali byť čo najhonosnejšie. Či si už nasadíte výraznú čelenku alebo 3-metrovú vlečku, nasledujte svoje srdce a vytvorte si vzhľad, ktorý je jedinečne váš.

Zvážte aj pridanie neočakávanej zábavy na svadobnú hostinu – ako je živé vystúpenie známej kapely alebo ohňostroj – aby ste ohúrili svoj dav.

Organizácia honosnej svadby si vyžaduje veľký, častokrát až obrovský rozpočet, preto nie je vhodná pre každého. Svadby v tomto štýle najlepšie vyniknú na kaštieľoch a zámkoch.

Luxusne dekorovaný stan s vysokými stropmi a krémovou svadobnou výzdobou

DIY ozdobená sklenená nádoba a fľaša s kvetmi

 

DIY svadba

 

Alebo po slovensky svadba urob si sám. Ide o koncept svadby, kde je väčšina výzdoby, občerstvenia a vlastne všetkého čo vás napadne, urobeného svojpomocne, prípadne s pomocou vašich známych.

Takéto svadby majú prirodzenú a neopakovateľnú atmosféru, keďže prevažná väčšina vecí je vyrobených od srdca a od zainteresovaných ľudí, špeciálne pre túto príležitosť.

Ak sa celá vaša svadba nesie v DIY štýle, čerešnička na torte môžu byť vlastnoručne ušité svadobné šaty, alebo šaty ušité niekým z vašich hostí. Ak si na šitie netrúfate, pokojne sa vyberte tradičnou cestou a šaty dajte vyrobiť profesionálom.

DIY svadby sú vhodné pre ľudí, ktorí radi tvoria, ale aj pre ľudí, ktorí majú obmedzenejší rozpočet, keďže takéto svadby si priam pýtajú, aby ste ich zorganizovali na vašej chalupe, dome starých rodičov alebo inom osobnom mieste, ktoré je s vami úzko späté.


 

 

Svadba na pláži

 

Prechádzku uličkou po bielom piesku karibskej pláže určite ocení nejeden novomanželský pár. Svadby na pláži bývajú zväčša organizované pre menší počet hostí, ktorí sedia alebo stoja počas obradu otočení smerom k slávobráne a v pozadí vidieť azúrovo čisté more.

Na topánky pri takejto svadbe pokojne zabudnite, mohli by byť iba príťažou. Nevesta má na sebe jednoduché biele šaty a ženích ľanové nohavice a košeľu. Na snehobielom piesku môžu byť porozhadzované lupene kvetov a v neskorších hodinách zapichnuté horiace fakle.

Po obrade môže hostina pokračovať v altánkoch alebo chatkách priamo pri pláži, na ktorej sa obrad odohral.

Výhodou svadby na pláži môže byť aj to, že takto rovno spojíte vašu svadbu so svadobnou cestou. Nevýhodou sú vyššie náklady pre presun hostí a komplikovanejšie vybavovanie úradných dokumentov, avšak v súčasnosti už mnohé cestovné kancelárie všetko vybavia za vás.

Mladomanželia na pláži

Tancujúci pár v ľudových krojoch

 

 

Ľudová alebo folklórna svadba

 

V duchu slovenských tradícií sa v poslednom období stávajú čoraz populárnejšími aj tradičné ľudové svadby.

Nevesta a ženích sú oblečení v svadobných krojoch, no od svadobčanov sa takéto oblečenie z dôvodu komplikovaného zháňania krojov, nevyžaduje. Počas svadby sa dodržiavajú všetky ľudové tradície z oblasti, v ktorej sa svadba odohráva alebo z oblasti, odkiaľ mladomanželia pochádzajú.

Ľudová svadba je vhodná najmä pre páry, ktoré majú blízko k tradíciám našich prastarých mám a pre ľudí z folklórnej obce.

Ideálnym miestom na ľudovú svadbu sú skanzeny, salaše alebo tradičné drevenice.


Kreatívny štýl 

 

Niekedy je váš štýl úplne jedinečný a nedá sa zaradiť do iných kategórií. Množstvo kreatívnych svadobných tém môže byť inšpirovaných subkultúrami ako napríklad punk alebo hip-hop, páry, ktoré majú radi komiksy zase môžu svadbu zariadiť v štýle Marvel alebo DC.

Svadobná estetika je predovšetkým o interpretácii, vytvorení si vlastnej témy alebo štýlu vám tak umožní prispôsobiť svoj veľký deň vašej osobnosti.

Pri kreatívnej téme máte dokonalú možnosť vymyslieť si naozaj originálne šaty pre nevestu a oblek pre ženícha, ak sa však na to necítite, vždy sa môžete rozhodnúť pre tradičné svadobné oblečenie.

Veríme, že sme vám priblížili zopár najpopulárnejších svadobných štýlov a uľahčili výber štýlu, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Želáme vám prekrásnu a originálnu svadbu, spokojných hostí a šťastné manželstvo!