Pojmy v zlatníctve


4 A B C Č D E F G H I K L M N O P R S T U V Y Z Všetky

Tabuľka

Je vrchná plôška završujúca korunku kameňa najväčšia zo všetkých faziet.

Tael bars

Zlatá tehla o hmotnosti 374 gramov a rýdzosti 999/1000, najbežnejšie obchodovaná v Číne, Taiwane a Konkongu. Bežne sa vyrába v troch rôznych tvaroch, Boad bars, Biscuit bars a doughnut bars a v piatich rôznych hmotnostiach:

0,5 999/1000 18,715
1 999/1000 37,429
2 999/1000 74,858
5 999/1000 187,145

Tavenie

Je spojovanie kovov celoplošným zahriatím na teplotu tavenia skôr než bodovo s pomocou spájky. Povrch dvoch plátkov kovu sa roztaví a pliešky sa spoja do jedného.

Tavenie za prítomnosti tavidla

Je metóda výroby syntetických drahých kameňov, pri ktorom sa práškové zložky tavia za prítomnosti látky znižujúcej jej teplotu tavenia, tavidla, za vysokej teploty a po dobu niekoľkých mesiacov. Takto sa vyrábajú naríklad rubíny či zafíry.

Tepelná úprava

Je vypaľovanie, bežný spôsob ošetrenia drahých kameňov vysokou teplotou, pri ňom dochádza k zvýrazneniu farby, alebo k zmene farebného odtieňu, niekedy tiež k zlepšeniu čistoty kameňa.

Tezabi bars

Zlaté tehli objavujúce sa jedine v Pakistane. Vyrábajú sa v tisíckach malých dielní. Hmotnosť, tvar a veľkosť nieje stanovaná, rýdzosť by mala teoreticky dosiahnuť 999/1000 ale bežne býva menšia, v závislosti na ponuke kovu pre výrobu. Najčastejšie sa používa zlomkové zlato. Použitá technológia výroby sa používa bez zmien takmer 2000 rokov.

Total bars

Zlatá tehla s hmotnosťou 116,64 gramu. Tieto tehli sa načastejšie predávajú v týchto krajinách: Libanon
Sýria
Irán
Irak
Saudská Arábia
Spojené Arabské Emiráty
Kuvajt
India
Pakistan
Singapur

Triplet

Je kameň zložený z troch častí z ktorých je jedna tvorená pravým drahým kameňom a ostatné sú napríklad zo skla, fólie, syntetického alebo podradného (menej kvalitného) kameňa.

Trojská unca

Je tradičná jednotka hmotnosti zlata, platiny a ostatných drahých kovov a rovnako môže byť použitá aj pre drahokamy. V prípade drahokamov je toto použitie veľmi neobvyklé. Názov pochádza z pôvodného pomenovania podľa hmotnosti jednotky používané v stredoveku na trhoch vo francúzskom meste Troyes. V angličtine sa používa Troy Weight alebo Troy Ounce. 1 trojská unca (oz) = 31,1034807 gramov
32,15 trojských uncí = 1 kilogram
32150 trojských uncí = 1 tona
V americkom meracom systéme: 24 grains = 1 pennyweight
20 pennyweights = 1 unca (480 grains)
12 uncí = 1 libra (5760 grains)

Tutanchamon

Tutanchamon patrí k najznámejším faraónom. Spôsobil to objav jeho hrobky v roku 1922 Howardom Carterom, ktorá bola kompletná aj s pohrebnou výbavou, ktorá obsahovala legendárnu zlatú masku. Samotná múmia bola nájdená o tri roky neskôr. Faraón Tutanchaton, ako sa pôvodne volal. Vládol v rokoch 1347-1339 pred naším letopočtom v dobe veľkej slávy 18. Dynastie. Svojim Trónnym menom sa volal Nebcheprure. Na trón sa po prvý krát posadil ako deväťročný chlapec a po deviatich rokoch vlády zomrel v osemnástich rokoch záhadnou smrťou. Princ Tutanchaton vyrastal na kráľovskom dvore v Achatatone, ktorý bol vybudovaný jeho otcom. Jeho otec bol faraón Achnaton (Amenhotep IV.) a matka pravdepodobne Kija,Achnatonova druhá manželka. Nemôžeme vylúčiť ani otcovstvo AmenothepaIII. Egyptológovia stále vedú spory, kto vlastne Tutanchamon bol.

Tvrdosť

Ako tvrdosť sa označuje schopnosť kameňa odolávať rýpaniu a škrabaniu.