Poradíme, aké kvety darovať žene k narodeninám

Nie je ideálnejšia príležitosť na obdarovanie ženy kyticou, ako sú narodeniny. Existuje toľko druhov kvetov a široká škála nápadných farebných kombinácií, že naozaj nie je problém vybrať si. Ale nekonečné možnosti môžu byť pre niektorých ľudí frustrujúce a majú problém rozhodnúť sa. Dáme vám teda niekoľko dobrých tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere nezabudnuteľných narodeninových kytíc.

 

Tulipánové kytice rôznych farieb

 

Tip 1: Podľa obľúbenosti

Toto je možno najdôležitejší tip zo všetkých. Ak viete, aké kvety obľubuje oslávenkyňa, vyhrali ste. Napríklad, ak miluje ruže, potom by bola kytica červených ruží perfektná. Ak miluje ľalie, potom by bola ideálna zmiešaná kytica z ľalií a iných kvetov. Samozrejme, nemusíte robiť celú kyticu či aranžmán z ich obľúbeného kvetu. Môžete mať niekoľko stoniek alebo dokonca jeden kvet. Napríklad vždy je dobré primiešať nejaké sezónne kvety alebo mix jej obľúbených farieb. Ide o vytvorenie jedinečnej kytice alebo aranžmánu okolo jej obľúbeného kvetu.

Bledá kytica ruží s jesennými dekoráciami

 

Ľalie

Ľalie sú krásne samy o sebe, ale doplnené inými kvetmi, napríklad ružami, dokážu vytvoriť narodeninovú kyticu prekypujúcu láskou. Alebo doplňte ľalie niekoľkými zelenými listami alebo stonkami. To dodá narodeninovej kytici prirodzený vzhľad.

Biela ľalia

 

 

Slnečnice

Slnečnice samé o sebe hýria šťastím a farbami, takže ak chcete doplniť aranžmán slnečníc, zvážte použitie iných kvetov, ako sú sedmokrásky, alebo pridanie jednoduchej zelene.

Kytica slnečníc v sklenej váze

 

 

Gerbery

Gerbery prichádzajú v toľkých farbách, že je ťažké ich nemilovať. Ak teda chcete spojiť gerbery v aranžmáne s inou kvetinou, skúste použiť kvetinu, ktorá má kontrastnú farbu – napríklad biele gerbery s červenými ružami.

Bledoružové gerbery


Ruže

Ruže sú vždy krásne ako darček aj samotné - najmä jemná kytica červených ruží s dlhou stopkou pre vašu partnerku je krásne romantické gesto. Ak však chcete niekomu, kto má rád ruže, darovať ich inak, môžete zvážiť zmiešanie rôznych farieb, zmiešanie s inou kombináciou kvetov alebo v aranžmáne. 

Na vytvorenie dokonalej narodeninovej kytice možno okolo ruží pridať ľalie. Ďalším spôsobom, ako dodať kytici šmrnc, je použitie rôznofarebných ruží. To dodá kytici celý rad emócií a pocitov.

Kytica ruží rôznych farieb

 

Ak si nie ste istí, aká je obľúbená kvetina danej osoby, vždy sa jej môžete opýtať alebo sa spýtať niekoho blízkeho, kto by to mohol vedieť. Týmto spôsobom si môžete byť istí, že jej darujete kvetinový darček, ktorý sa jej bude páčiť!


Tip 2: Podľa významu

Rôzne kvety majú rôzne symbolické významy. Pri výbere narodeninových kytíc sa možno budete chcieť riadiť významom kvetov, aby ste našli premyslený darček. Tu je niekoľko príkladov rôznych kvetov a ich symboliky:
 

 

Kytica červených ruží

 

Ruže

Ruže sú jedným z najobľúbenejších kvetov, ktoré sa dávajú ako darček k narodeninám, a nie je divu, prečo. Ruže symbolizujú lásku a uznanie, takže sú ideálne na to, aby ukázali, ako veľmi vám na človeku záleží. Ruže sú v mnohých farbách, z ktorých každá má svoj vlastný význam. Napríklad červené ruže symbolizujú lásku a vášeň, zatiaľ čo žlté ruže predstavujú priateľstvo. Ružové sa často dávajú na znak uznania, zatiaľ čo biele symbolizujú čistotu a nevinnosť.
 

 

Kytica ružových pivoniek

 

Pivonky

Pivonky sú nádherné darčeky k narodeninám, vzhľadom na ich krásu a farebnú rozmanitosť. Táto kvetina symbolizuje bohatstvo a česť, oboje krásne želania k narodeninám. Najobľúbenejšie farby pivoniek na narodeniny sú ružová a červená. Výbornou možnosťou sú však aj biele a žlté pivonky. Ružové často predstavujú lásku a manželstvo a červená symbolizuje lásku a úctu. Žlté pivonky znamenajú nové začiatky, zatiaľ čo biele sprostredkúvajú pocit trvalej krásy.

 

Fialové kosatce

 

Kosatce

Kosatce sú elegantnou, sofistikovanou voľbou pre narodeninovú kyticu. Symbolizujú múdrosť, nádej a vieru. Najlepšie farby pre kosatce ako narodeninové kvety sú modrá a fialová. Modré symbolizujú kráľovskú hodnosť a fialové predstavujú vznešenosť a múdrosť. Takže obe tieto možnosti sú ideálne na to, aby sa milovaná osoba cítila na svoje narodeniny výnimočne. Žlté znamenajú nádej a vyžarujú veselú energiu. Táto možnosť je skvelým darčekom pre kolegov alebo priateľov.

 

Biele karafiáty s ružovými okrajmi

 

Karafiáty

Táto kvetina má tiež dlhú históriu ako symbol lásky, priateľstva a uznania. Tmavo červená pre lásku, ružová alebo svetlo červená pre priateľstvo. Biele karafiáty sú tiež vhodnou voľbou pre každého obdarovaného, pretože znamenajú šťastie.

 

Sýtoružové pelargónie

 

Pelargónie

Pelargónie sú krásnym narodeninovým kvetom, pretože symbolizujú šťastie, želanie zdravia. Ružové a červené symbolizujú lásku a romantiku, takže sú skvelé pre romantického partnera. Na druhej strane biele predstavujú oslavu a nevinnosť. Sú teda skvelou voľbou pre priateľa alebo mladšieho príjemcu.

 

Georgíny koralovej farby

 

Georgíny

Jasný a veselý kvet, ktorý symbolizuje bohatstvo, silu a trvalú lásku, všetko veľké želania pre niekoho v jeho špeciálny deň. Červené georgíny predstavujú lásku a vášeň, takže fungujú ako romantický darček. Ružové a fialové georgíny znamenajú láskavosť a službu. Takže by to bolo skvelé pre priateľku, člena rodiny alebo dokonca pre kolegyňu.

 

Ružové a oranžové tulipány

 

Tulipány

Tulipány sú dostupné v širokej škále farieb, takže môžete ľahko nájsť odtieň, ktorý sa hodí k osobnosti milovanej osoby. Tulipán je navyše symbolom dokonalosti a lásky, takže je to skvelý spôsob, ako ukázať, ako veľmi vám na nej záleží. Červené tulipány symbolizujú pravú lásku, preto sú vynikajúcou voľbou pre romantického partnera alebo blízkeho priateľa. Žlté tulipány sú spojené so šťastím a slnečným žiarením. Sú teda ideálne pre niekoho, kto vám prináša radosť. Oranžové tulipány sú často symbolom uznania. Sú teda dobrou voľbou pre niekoho, komu chcete povedať, že ste vďační, že ho vo svojom živote máte.
 

 

Ružové a fialové hortenzie v modrej keramickej váze

 

Hortenzie

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sú hortenzie také obľúbené v kytici k narodeninám. Jednak sú to nádherné kvety s veselými, bohatými kvetmi. Okrem toho má tento kvet celý rad jedinečných farieb, od sýto modrej a svetlozelenej až po jemnú ružovú a bielu. Vo všeobecnosti hortenzie predstavujú vďačnosť a úprimné emócie. Majú však hlbší význam v závislosti od zvolenej farby. Napríklad zelené hortenzie predstavujú nové začiatky. Takže sú premyslenou voľbou pre niekoho, kto začína novú kapitolu svojho života. Ružové hortenzie znamenajú vďačnosť a uznanie, takže fungujú dobre pre rodiča, učiteľku alebo mentora.

 

Oranžové kvety nechtíky

 

Nechtík lekársky

Nechtíky sú krásne darčeky k narodeninám, pretože majú veľa pozitívnych symbolických významov. Táto kvetina sa často spája so šťastím a silou. Nechtík nájdete v odtieňoch žltej, oranžovej, červenej, dokonca aj hnedej. Je to teda skvelá voľba na rozjasnenie narodeninovej kytice a na povzbudenie k šťastnému dňu. Žlté a zlaté nechtíky sú ideálne pre priateľov, pretože predstavujú šťastie, teplo a pozitívnu energiu. Pomarančové nechtíky predstavujú silu, takže sú skvelé pre niekoho, kto nedávno čelil výzve alebo dosiahol svoj cieľ. Červené nechtíky predstavujú optimizmus a veľa šťastia, vďaka čomu sú ideálne pre každého príjemcu v ich výnimočný deň.

 

Bledoružové ľalie

 

Ľalie

Hviezdne ľalie majú výrazný vzhľad, takže určite prispejú k narodeninovej výzdobe.

Ružové ľalie symbolizujú hojnosť, bohatstvo a pohodu. Pamätajte, že ľalie môžu mať aj romantický význam. Sú skvelým darčekom pre každého, ale môžu byť najlepšie pre romantického partnera alebo pre váš milostný záujem.

 

Biele kvety gardénia

 

Gardénia

Gardénie sú dokonalým darčekom k narodeninám, pretože ich symbolickým významom je radosť. Najlepšie farebné možnosti pre narodeniny zahŕňajú biele, ružové a červené. Každá z týchto farieb nadobúda iný význam, ktorý sa môže hodiť na narodeniny priateľa alebo blízkeho.
Biele gardénie symbolizujú čistotu lásky a vzťahov, takže dobre fungujú pre niekoho, s kým máte blízke puto. Ružové gardénie predstavujú emocionálnu podporu a dôveru, takže sú dobrou voľbou pre blízkych priateľov alebo príbuzných. Červené gardénie symbolizujú vášnivú lásku, preto sú najvhodnejšie pre romantického partnera.

 

Červená, ružová a oranžová gladiola

 

Gladiola

Gladiola je ideálnou voľbou pre narodeniny. Je to preto, že sú pomerne lacné v porovnaní s inými kvetmi. Navyše majú dlhú životnosť, takže si ich vaša obdarovaná môže vychutnať aj niekoľko týždňov po svojom výnimočnom dni. Môžete nájsť gladioly takmer v akejkoľvek farbe, vrátane bielej, ružovej, fialovej, červenej a žltej. Kvet predstavuje niekoľko citov vrátane sily, lásky a cti. Tieto významy robia z gladiol vhodný darček k narodeninám pre niekoho, koho obdivujete a rešpektujete. Fialová a žltá sú vhodné k narodeninám, predstavujú šarm a radosť.

 

Kytica slnečníc v bielej váze v kuchyni

 

Slnečnice

Slnečnice prinášajú jas a radosť na každú príležitosť. Najobľúbenejšia farba slnečnice je žltá. Tento kvet však nájdete aj vo farbách ako krémová, červená a dokonca aj fialová. Ako naznačuje ich vzhľad, slnečnice sú symbolom šťastia a pozitivity. Vďaka tomu sú vhodnou voľbou pre takmer každého na narodeniny. Ak však viete, že váš príjemca má jedinečný vkus, môžete sa rozhodnúť pre krásnu červenú alebo fialovú odrodu.
 

 

Sýtoružové kamélie

 

Kamélia

Kamélie sú jedny z najlepších kvetov na narodeniny, pretože symbolizujú vďačnosť a obdiv. Ponúkajú možnosť ukázať niekomu, že vám na ňom záleží, či už ste priatelia, kolegovia alebo romantickí partneri. Červené kamélie symbolizujú lásku, takže sú najlepšie pre milovanú osobu alebo romantického partnera. Ružová predstavuje ocenenie, takže funguje dobre pre priateľov a kolegov. Biele kamélie predstavujú čistotu a nevinnosť, takže by boli pekné aj pre mladšieho príjemcu.

 

Bieloružové kvety ranunculus

 

Ranunculus

Ranunculus tvorí fantastické narodeninové kytice pre ich očarujúci vzhľad a rozmanitosť farieb. Na narodeninové kytice sa hodí ružová, žltá a oranžová. Ružový ranunculus predstavuje lásku a obdiv. Žlté a oranžové odrody symbolizujú šťastie a pozitívnu energiu a dobre fungujú takmer pre každého príjemcu. Ak kupujete kvety pre romantickú partnerku, môžete vybrať aj červený ranunculus. Táto farba predstavuje lásku, romantiku a vášnivé pocity.

 

Aj keď oslávenkyňu nemusí zvlášť zaujímať symbolický význam ich narodeninových kvetov, aj tak to môže byť príjemná záležitosť. Napríklad, ak prechádzajú ťažkým obdobím, môžete im poslať narodeninové kvety s významom sily a odvahy, ako sú slnečnice. Alebo, ak dosiahli významný míľnik, môžete poslať narodeninové kvety so zmyslom pre blahoželanie, ako sú ruže.


Tip 3: Podľa osobnosti príjemcu

Kvety, ktoré sú svetlé a farebné môžu byť lepšou voľbou pre niekoho živého a extrovertného, zatiaľ čo tlmenejšie usporiadanie môže byť lepšie pre niekoho introvertnejšieho. Ak oslávenkyňu dobre poznáte, nemalo by to byť príliš zložité.
 

Elegantná kytica v ružových farbách

 

Tu je niekoľko príkladov narodeninových kvetov, ktoré zodpovedajú rôznym typom osobnosti:

Pre extrovertnú oslávenkyňu

 • Svetlá a veselá kytica gerber
 • Zábavné a živé usporiadanie slnečníc
 • Farebná kytička zmiešaných narodeninových kvetov

Pre introvertnú oslávenkyňu

 • Tlmené a elegantné aranžmány ruží
 • Jednoduchá, no krásna kytica z ľalií
 • Pokojné usporiadanie kosatcov

Tip č. 4: Podľa príležitosti

 

Ak ide o okrúhle narodeniny vyberte kvety, ktoré to odrážajú. Napríklad, ak má žena 50 rokov, vyberte si aranžmán s množstvom červených ruží, ktoré predstavujú vášeň a energiu. Alebo, ak má 18 rokov, vyberte zábavnú a žiarivú narodeninovú kyticu s množstvom rôznych farebných kvetov. Okrúhle narodeniny sú skvelou príležitosťou pre narodeninovú kyticu. Bavte sa teda výberom slávnostného aranžmánu, ktorý odráža osobnosť oslávenkyne a vyjadruje odkaz, aký jej chcete kyticou poslať.

Kytica bledoružových tulipánov


Tip č. 5: Podľa obľúbenej farby

Aký je lepší spôsob výberu kvetov ako darovať niekomu kvety obľúbenej farby? Kvety tak dávajú najavo, že vám na nej záleží. Ak viete, že vaša priateľka alebo milovaná má rada jemné pastelové ružové farby, vyberte jej narodeninovú kyticu s kvetmi v tejto farebnej palete. Alebo, ak je posadnutá všetkým zeleným, zaobstarajte jej aranžmán s množstvom zelených listov.

Obľúbené farby môžu byť skvelým spôsobom, ako prispôsobiť narodeninovú kyticu a urobiť ju výnimočnou. Ak teda poznáte obľúbené farby oslávenkyne, zakomponujte ich do aranžmánu.

Jemná kytica v bledých farbách


Tip č. 6: Podľa mesiaca narodenia

Ak si neviete rady s výberom správneho druhu, kvety si môžete vybrať podľa mesiaca, na ktorý pripadajú jej narodeniny. Napríklad:

 

 • Január:
  Karafiát je najznámejším kvetom januára. A má rôzne farby a veľkosti. Je to jeden z najobľúbenejších kvetov na svete.
   
 • Február:
  Február je mesiacom Valentína, preto je veľmi vhodné zvoliť si kvet kosatca. Táto kvetina sa zvyčajne prezentuje na vyjadrenie lásky. Môže tiež vyjadrovať chválu a nádej.
   
 • Marec:
  Žltý kvet narcisu je veľmi vhodným typom pre narodených v tomto mesiaci. Symbolizuje priateľstvo, rešpekt a úprimnosť.
   
 • Apríl:
  Najznámejší kvetom tohto mesiaca je kvet chryzantémy, ktorý symbolizuje radosť a jednoduchosť.
   
 • Máj:
  Kvety sa v tomto jarnom mesiaci líšia. Ale najpozoruhodnejšia z nich je konvalinka.
   
 • Jún:
  Ruže sú najvhodnejšie kvety pre tých, ktorí sa narodili v júni. Vyjadrujú lásku, uznanie a obdiv.

Žltá kytica ruží a margarétok

 • Júl:
  Kvet stračonôžky patrí medzi najvýraznejšie letné kvety. Symbolizuje radosť a šťastie.
   
 • August:
  Gladiola je kvetom tohto mesiaca, symbolizuje úprimnosť a silu.
   
 • September:
  Astry sú jedným z najvhodnejších kvetov pre tento mesiac. Označujú lásku, odvahu a nevinnosť.
   
 • Október:
  Tento mesiac je charakteristický kvetmi nechtíka, ktoré symbolizujú teplo, slnko a svetlo.
   
 • November:
  Kvet chryzantémy je v popredí kvetov tohto mesiaca. Symbolizuje optimizmus, zábavu a pravú lásku.
   
 • December:
  Kvet narcisu patrí medzi najkrajšie koncoročné kvety. Má veľa symbolov z mýtov, z ktorých najdôležitejším je šťastie.

Sklenený pohár s vyznaniami lásky na ružových papieroch


Tip č. 7: Niečo navyše

Nezabudnite, že pri objednávaní kvetov je vždy dôležité priložiť vizitku. V opačnom prípade bude musieť oslávenkyňa hádať, kto ich poslal. Priložte krátky odkaz s prianím k narodeninám a nezabudnite sa podpísať!

Existujú aj ďalšie darčeky, ktoré by ste mohli priložiť ku kytici. Drobný šperk nepochybne poteší každú ženu a zvýrazní city darcu. Do kytice môžete zakomponovať krabičku s náušnicami, náramkom alebo prsteňom

Biely kytica s prsteňom

Sú aj iné možnosti, ako obohatiť narodeninovú kyticu a pridať k nej niečo navyše. Napríklad jeden balónik s potlačou narodeninovej správy je pútavým doplnkom. To je obzvlášť zábavné pri doručovaní kytice do práce, kde to upozorní celú kanceláriu na špeciálnu príležitosť.

Ak má vaša priateľka alebo milovaná osoba chuť na sladké, aký je lepší čas dopriať si ju, než na narodeniny? Exkluzívna bonboniéra, višne máčané v čokoláde alebo dokonca celú narodeninovú tortu. Určite ich ale neposielajte niekomu, kto drží diétu. 

Niektorí dospelí ocenia roztomilého plyšového medvedíka alebo iné narodeninové zvieratko, ale vždy je dôležité poznať svojho príjemcu dostatočne dobre, aby ste mohli predvídať jeho reakciu. Ak si nie ste istý, radšej sa tomu vyhnite

Tvorba kytice ruží a doplnkových kvetov


Koľko kvetov má mať kytica?

Po mnoho rokov sa verilo, že prijateľný je len nepárny počet kvetov. Táto tradícia pochádza z Francúzska. Kedysi chceli ľudia dokázať, že ich kvety neboli kúpené na trhu. Kým trhy vždy ponúkali kvety v párnom počte, obchody ich predávali v nepárnych počtoch.

Dnes je zvykom dávať nepárny počet kvetov, len ak sa dajú na prvý pohľad spočítať. To je ťažké, ak je kvetov jedenásť a viac (alebo v prípade viazanej kytice).

Mimochodom: „tucet ruží“ je stále považovaný za klasický darček v každej krajine.

Kytica farebných kvetov