Návod na výber šperku podľa tónu pleti, farby vlasov a očí

Pri nákupe i nosení šperkov sa každý spolieha na vlastný vkus a podľa neho si vyberá aj kov, z ktorého sú šperky vyrobené. Ale vedeli ste, že na to, aký kov najlepšie na vás vynikne, má vplyv aj farba vašej pleti, vlasov a očí? V nasledujúcich riadkoch vám ozrejmíme, aké šperky sú k vašej pleti, očiam a vlasom najvhodnejšie a aj to, ako najlepšie určiť, k akému typu patríte.


 Prečo záleží na tóne pleti?

Záleží na tom, pretože rôzne kovy kontrastujú, alebo dopĺňajú rôzne tóny pleti. Keďže kov, do ktorého sú vaše drahokamy či diamanty zasadené, je často v priamom kontakte s vašou pokožkou, môže to výrazne ovplyvniť to, ako na vás šperky vyzerajú. Väčšina ľudí patrí do jednej z troch „podtónových“ kategórií pleti – teplý, chladný a neutrálny.

Kategórie podtónu

Váš podtón je ako tieň vašej pokožky, ktorý budete mať vždy a nikdy sa nezmení. Chladné, teplé a neutrálne sa používajú na opis rôznych odtieňov, ktoré si určíme. Pri nanášaní make-upu podtón vašej pleti určuje, aký odtieň podkladovej bázy použijete na tvár, a tiež pomáha pochopiť, ktorá farba kovu je ideálna pre váš jedinečný tón pleti.

  • Studený: červené, ružové a modrasté odtiene pod pokožkou.
  • Teplý: žlté a zlaté odtiene pod pokožkou.
  • Neutrálny: olivový alebo vyvážený mix vyššie uvedených odtieňov.

Ako určiť podtón pleti?

Chcete vedieť, do akej skupiny patríte? Tu sú niektoré spôsoby, ako to ľahko zistiť.

 

 

Vaše žily

Pozrite sa na svoje žily pod prirodzeným svetlom a skontrolujte ich vzhľad pod kožou. Sú vaše žily modré alebo zelené? Ak to neviete presne určiť, možno patríte do kategórie neutrálnych tónov pleti.

Viditeľné žily na rukách

Rozdelenie tónov pleti podľa farby žíl

 

 

 

Rozdelenie tónov pleti podľa farby žíl:

  • Chladné tóny: fialové alebo modré žily
  • Teplé tóny: zelené žily
  • Neutrálne tóny: modré a zelené žilyStrieborný/zlatý test

Vyskúšajte si šperky zo striebra a žltého zlata a uvidíte, ktorý kov sa lepšie hodí k vašej pokožke. Vyzerá striebro lepšie? Pravdepodobne máte chladné podtóny. Ak máte teplejšiu pleť, viac vynikne žlté zlato.

Žena s kruhovými náušnicami z bieleho zlata

 

 

Reakcia vašej pokožky na slnečné žiarenie

Ako reaguje vaša pokožka na slnko? Opálite sa ľahko, alebo sa spálite len zriedka? Či sa vám skôr stáva, že sa vaša pokožka ľahko spáli a rýchlo sčervenie? Tí, ktorí sa ľahko opaľujú, majú pravdepodobne teplý tón pleti. Ak sa ľahko spálite, pravdepodobne patríte do „klubu“ chladných tónov.

Žena s náušnicami zo žltého zlata v tvare srdiečka

 

Farba oblečenia

Ak máte obyčajné biele tričko, môžete si skontrolovať tón pleti. Ak sa vaša pokožka javí ako ružová, potom máte chladný tón. Ak biela ukazuje vašu pokožku skôr ako žltú, potom máte teplý tón. Ak nepozorujete žiadnu zmenu, tón je neutrálny. Môžete sa tiež pozrieť na to, ktorá farba oblečenia vám najviac vyhovuje. Ak zistíte, že vyzeráte najlepšie v žltej alebo oranžovej zmiešanej s červenou, hnedou alebo slonovinou, váš podtón je teplý. Ak sú vašimi obľúbenými farbami fialová, modrá, červená a čierna, váš podtón je chladný.

 

 

Farba vlasov a očí

Dobrým indikátorom tónu pleti môžu byť aj farba vlasov a očí. Samozrejme na určenie tónu pleti musia byť vlasy prirodzenej farby, teda nefarbené. Ak ste prirodzená brunetka alebo máte čierne vlasy, podtóny vašej pokožky budú viac smerom k teplejším. Ak ste sa narodili s blond vlasmi, budete mať chladnejší podtón.

Rozdelenie podtónov pleti podľa farby vlasov

 

 

Pokiaľ ide o farbu očí, je to o niečo jednoduchšie zistiť, pretože nemusíte brať do úvahy farbenie. Ak máte modré, sivé alebo tmavohnedé oči, vaša pleť má s najväčšou pravdepodobnosťou studené podtóny. Zelené, jantárové a orieškové oči zvyčajne korelujú s teplými podtónmi.

Rozdelenie podtónov pleti podľa farby očí


 

Aké šperky sa hodia k vášmu tónu pleti?

Po tom, ako ste si určili skupinu, do ktorej vaša pokožka patrí, ľahšie si vyberiete aj šperk, ktorý na nej bude vyzerať najlepšie.

Rozdelenie farebných kovov a drahokamov podľa tónu pleti

Šperky pre chladné tóny

Ak ste dospeli k záveru, že máte chladný tón pleti, najlepšie budete vyzerať v kúskoch vyrobených z platiny a bieleho zlata. Pokiaľ ide o drahokamy, zvážte perly, modrý zafír, ametyst, akvamarín, rubín, smaragd, opál, turmalín, tanzanit a zirkón.

Žena s perlovými náušnicami s briliantmi z bieleho zlata

Šperky pre teplé tóny

Dizajny vyrobené z klasického žltého zlata alebo moderného ružového zlata vyzerajú fantasticky na tých, ktorí majú teplé tóny pleti. K tomu sa hodia drahé kamene teplých odtieňov, ako je alexandrit, citrín, granát, morganit, peridot, rubín, mandarínkový granát a luxusné žlté diamanty.

Žena s kruhovými náušnicami z ružového zlata

Šperky pre neutrálne tóny

Nakoniec, ak je váš tón neutrálny, môžete si vybrať kov, ktorý sa vám najviac páči. Rozhodovanie je ľahké – choďte s tým, v čom sa budete cítiť krásne, pretože na vašej pokožke každý kov vyzerá skvele.

Žena so zlatými kruhovými náušnicami

Ak sa neviete rozhodnúť

Stále si nie ste istí, čo je pre vás najlepšie? S diamantmi nemôžete urobiť chybu! Vyzerajú fantasticky na teplej aj chladnej tónovanej pokožke. Skutočne záleží na tom, aby ste sa cítili pohodlne v akýchkoľvek náušniciach, náhrdelníku, náramku alebo s prsteňom, ktorý si vyberiete, bez ohľadu na farbu vašich očí či žíl.


Aký drahokam vybrať podľa farby vlasov?

Farba vlasov výrazne ovplyvňuje celkový vzhľad človeka. Keďže vlasy a šperky sú dva najbližšie prvky k odhaleniu prirodzeného lesku tváre, musia byť v harmónii. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité pri určovaní farby kameňa šperku, ktorý si vyberáte, brať do úvahy farbu vlasov. Ak chcete vylepšiť váš celkový vzhľad, ktorý lichotí, postupujte podľa jednoduchého sprievodcu nižšie.

Blond

Pre blond vlasy sú možnosti nekonečné. Väčšina farieb vyzerá skvele so svetlými vlasmi, pretože sú všestranné a nie príliš impozantné. Existujú však farby, ktoré obzvlášť vyniknú. Modré drahokamy, ako zafír a modrý topás vyzerajú s blond vlasmi úchvatne, pretože slúžia ako jemný kontrast oproti ľahkosti vlasov. Zelené vyzerajú tiež skvele. Ak sa cítite odvážne, rozhodnite sa pre oranžové drahé kamene, ktoré v kontraste so svetlou pokožkou a vlasmi vytvoria zdravú žiaru.

Žena s blond vlasmi a zlatými náušnicami s modrým topásom

Červenovláska

Pre ryšavé vlasy sú najlepšie neutrálne farby šperkov. Ak chcete kontrastovať s intenzívnym teplom z červených vlasov, zvoľte farby, ktoré sú tlmené a zemité. Výberom neutrálnych farieb bude farba vlasov aj farba drahokamov skutočne žiariť. Tmavo zelené, sýto modré a žlté budú s červenými vlasmi vyzerať veľmi dobre. Určite sa držte ďalej od farieb so sivým podtónom, pretože sa im nepodarí vyniknúť.

Žena s ryšavo-červenými vlasmi a zlatými náušnicami s citrínom a briliantmi

Brunetka

Aj brunetky majú množstvo možností, pokiaľ ide o farby drahokamov. Modrá, tmavočervená a sýta fialová sú pre brunetky najvhodnejšie. Tieto farby zvýrazňujú prirodzené podtóny hnedých vlasov a v konečnom dôsledku vytvárajú vzhľad, ktorý spolu žiari.

Žena s hnedými vlasmi a zlatými náušnicami s briliantmi a tmavomodrým zafírom

Čierne vlasy

Pokiaľ ide o šperky, zdá sa, že ženy s čiernymi vlasmi majú vyhraté. Najlepšia farba šperkov pre čierne vlasy je čokoľvek odvážne a svetlé. Zoznam obsahuje sýto ružové, tmavo červené, svetlomodré a zelené. Určite sa držte ďalej od jemnejších zemitých tónov – môžu sa pri čiernych vlasoch stratiť.

Čiernovlasá žena so smaragdovými náušnicami


Sezónne farby a šperky 

Keď na to príde, pohľad na farbu vlasov, očí a pleti vám pomôže zistiť, aké ročné obdobie je pre vás charakteristické. Jarné tóny sú teplé, ľahké a jasné, letné bývajú chladné, ľahké a jemné, jesenné tóny sú teplé, hlboké a jemné, zima je zasa chladná, hlboká a jasná.

Na základe kategorizácie vyzerajú podľa jedinečnej sezóny najlepšie tieto drahokamy a kovy:

Jar

Tyrkysový topás
Turmalín
Svetlý ružový zafír
Korál
Žlté zlato alebo kov z ružového zlata

Leto

Akvamarín
Larimar
Ružový zafír
Ametyst
Biely opál
Kov z platinového striebra alebo bieleho zlata

Jeseň

Citrín
Peridot
Olivín
Jantár
Žlté zlato alebo kov z ružového zlata

Zima

Smaragdy
Rubíny
Zafír
Kov z platinového striebra alebo bieleho zlata


Ako teda – žlté, biele alebo ružové zlato? 

Pri konečnom rozhodovaní je farba šperku len na vás. Je to váš vlastný osobný štýl. Nosíte ho pre seba a pre nikoho iného. Ak je však pre vás dôležité zladiť tón pleti s vašimi šperkmi, môžete sa riadiť spomínanými pravidlami.