Návod na čistenie strieborných šperkov

Existuje niekoľko domácich receptov, ako vyčistiť šperky. Aby ste mohli začať, ponúkame niekoľko odborných tipov, rád a inštrukcií, ako z toho urobiť súčasť vašej rutiny.

 

Strieborné šperky veľmi rýchlo reagujú na vplyvy vonkajšieho prostredia zmenou farby, alebo stratením lesku. Už malá prítomnosť nevhodných chemických látok spôsobuje ich černenie. Zvlášť citlivé sú na prítomnosť síry. Z organických látok je to napríklad ľudský pot. Ten má u každého iné zloženie. Preto niekomu strieborné šperky černejú a niekomu nie.

Na odstránenie tohto oxidovaného povlaku je dobré použiť špeciálny prípravok - čistič striebra. Šperk je potrebné na niekoľko minút ponoriť do roztoku a zvyčajne všetky oxidované nečistoty sa týmto postupom odstránia. Potom je potrebné uplatniť jednoduchý postup čistenia, ktorý si priblížime ďalej v článku – základný tip na čistenie šperkov.


Ako často by sa mali čistiť strieborné šperky?

Skúste začleniť čistenie týchto šperkov do vašej týždennej upratovacej rutiny. Odporúčame týždenné čistenie striebra jednoduchým domácim čističom šperkov.


Domáce recepty

Už naše babičky si vedeli samy poradiť. S pár maličkosťami, ktoré doma našli, dokázali hotové zázraky. Pozrite sa na najobľúbenejšie rady, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Zistíte, že domáce čistenie striebra môže byť hračka.

 

Základný tip na domáce čistenie strieborných šperkov

Naozaj nepotrebujete rad špeciálnych čistiacich prostriedkov, aby vaše šperky vyzerali ako úplne nové. Radšej sa doma prehrabte v zásuvkách a používajte predmety každodennej potreby, ako napríklad prací prostriedok.

Dokonalým univerzálnym čističom šperkov je aj čistiaci prostriedok na riad a mäkká zubná kefka. Tu je postup:

 

Namočený strieborný šperk v sklenenej nádobke

 

 

 

  • Zmiešajte čistiaci prostriedok s vodou: V miske zmiešajte trochu saponátu na riad v teplej – nie horúcej – vode.
  • Šperky namočte: Nechajte šperky namočené päť minút. Ak neboli dlho čistené, možno ich budete musieť nechať vo vode o niečo dlhšie.

Čistenie strieborného náhrdelníku pomocou mäkkej zubnej kefky

 

 

 

  • Začnite čistiť kefkou: Šperk zľahka očistite novou mäkkou detskou zubnou kefkou.

Strieborný náhrdelník položený na kuchynskej papierovej utierke

 

 

 

  • Opláchnite a osušte: Vložte šperk do vlažnej vody a opláchnite. Vysušte na vzduchu alebo opatrne utrite papierovou utierkou alebo mäkkou handričkou. Pretože striebro sa môže ľahko zafarbiť, odporúčame po každom čistení použiť handričku na leštenie striebra, aby sa zachoval lesk kovu.

Strieborný náhrdelník namočený vo vode s alobalom

 

 

Soľ a hliník

Vyskúšať si môžete ekologický osvedčený spôsob starostlivosti o strieborné šperky, pri ktorom nemusíte použiť žiadnu chémiu. Do nádoby (nesmie byť kovová) vložte alobal alebo hliníkovú lyžicu, prisypte lyžicu kuchynskej soli a všetko zalejte zhruba 2 dcl horúcej vody. Vložte strieborný šperk a najneskôr po 15 sekundách ho vyberte. Kov získa späť svoj lesk.

 

Strieborný šperk namočený vo vode s alobalom vedľa nádoby s jedlou sódou

 

 

Prášok na pečenie alebo jedlá sóda a alobal

Nekovovú misku vyloženú alobalom naplňte vodou ohriatou na asi 80 °C, ktorú zmiešajte s polievkovou lyžicou prášku na pečenie alebo jedlou sódou. Do roztoku vložte zašlý šperk, ktorý pravidelne obracajte. Po 1–3 minútach ho opäť vymyte, opláchnite pod studenou vodou a do sucha vysušte mäkkou handričkou. Počas kúpeľa prebehne chemická reakcia, ktorá skorodovanú vrstvu odstráni.

Čistenie strieborných šperkov sódou alebo kypriacim práškom a alobalom pokladáme za najefektívnejšie. Klenot sa opäť rozžiari, a to pomocou vecí, ktoré máte bežne doma a ktoré sú za pár drobných.

Na druhej strane si dajte pozor, elektrochemická reakcia totiž nesvedčí drahým kameňom, zirkónom a perlám.

 

Prostriedok na umývanie riadu

Do teplej vody kvapnite prostriedok na umývanie riadu a vo vytvorených mydlových bublinkách namočte kúsok textílie. Klenot jemne utierajte. Keď sa vám zdá čistý, opláchnite ho v studenej vode a vyleštite špeciálnou tkaninou. Takto sa dajú udržiavať aj modely osadené kameňmi, ktorých okolie môžete vyčistiť mäkkou kefkou.

Ak šperk stráca lesk a nevidíte na ňom silnejšiu koróziu, vyskúšajte uvedený postup. Pri využití kefky, ale buďte veľmi opatrní, aby ste sa vyvarovali poškriabaniu klenotu. Odmenou vám bude nablýskaný kúsok.

 

Prášok do pečiva v sklenenej nádobe

 

 

Prášok do pečiva

Zmiešajte tri diely prášku do pečiva s jedným dielom vody. Navlhčite strieborný šperk a vzniknutú pastu naň aplikujte pomocou látky, ktorá nepúšťa nite. Textíliu podľa potreby meňte, kým šperk nie je čistý. Potom ho opláchnite a utrite do sucha.

Pomocou tejto šetrnej metódy dosiahnete skvelé výsledky. Len pozor na to, aby ste naozaj vymyli všetku čistiacu kašu a v ťažko dostupných miestach žiadna neostala. Tento recept používajte len na šperky bez kameňov.

Žmýkanie citrónu do nádoby s vodou a strieborným náhrdelníkom

 

 

Citrón a soľ

Do nádoby s horúcou vodou vyžmýkajte citrón a prisypte tri polievkové lyžice kuchynskej soli. Následne do kúpeľa vložte klenot, ktorý by nemali zdobiť drahokamy. Po piatich minútach ho vymyte a vysušte mäkkou handričkou.

V tomto prípade odporúčame osušiť šperk špeciálnou tkaninou na čistenie striebra. Obyčajný kúsok látky by vám aj pri vynaložení veľkej námahy nemusel priniesť vytúžené výsledky.

 

Coca Cola

Napadlo by vám, že sa dá striebro čistiť Coca Colou? Verte v silu bubliniek a kyseliny fosforečnej obsiahnutej v nápoji. Nalejte trochu tekutiny do misky a šperk v nej nechajte 10 minút namočený. Handričkou ho zbavte nečistôt, opláchnite a utrite.

Tento spôsob nepokladáme za príliš účinný, efekt nezodpovedá vynaloženému úsiliu. Spomínaná kyselina navyše kúsky zdobené drahými kameňmi môže poškodiť. Je to síce zaujímavý spôsob čistenia, no vhodný je skôr na jednoduché nezdobené šperky bez kameňov a využite ho, keď naozaj už nič iné doma nemáte.

 

Čistič na okná

Na mäkkú látku nastriekajte čistiaci prostriedok na okná a pustite sa do leštenia. Striebru sa vráti jeho lesk, černenia sa ale nezbavíte. Túto metódu využite radšej, ak chcete šperk vyleštiť, než ho vyčistiť. Šetrná je tiež k diamantom a rubínom, nie však k opálom, tyrkysom alebo perlám, ktoré odfarbuje.

 

Pivo

Nalejte do misky za šálku piva (pozor, rozhodne sa vyhnite tmavému ležiaku) a na 5–10 minút doňho ponorte šperk. Po vytiahnutí ho očistite handričkou. Hoci sa pivo považuje za veľmi účinné, podľa nás oxidáciou spôsobený odtieň len zosvetlí. Pôvodný vzhľad klenotu nenavráti. Navyše, nie je vhodné na šperky s drahokamami.

 

Strieborný náhrdelník namočený vo vode s octom

 

 

Ocot

Šperk bez kamienkov ponorte do misky s dostatočným množstvom octu a namočenou tkaninou ho umyte. Samozrejme, nezabudnite na opláchnutie a vysušenie. Aj túto metódu naše babičky veľmi odporúčali. Hoci po použití octu zrejme nejaký rozdiel zbadáte, klenot späť svoju pôvodnú podobu nezíska.

 

Vodka

Na päť minút vložte strieborný šperk do šálky s vodkou. Potom ho vymyte a handričkou namočenou v alkohole vydrhnite. Najlepšie takto vyčistíte strieborné prstene, u retiazok a klenotov s nerovným povrchom sa s vytúženými výsledkami nestretnete. Vodka je ideálna pre kúsky zdobené diamantmi a smaragdami, ktoré perfektne odmastí a rozžiari.

 

Tekutý prací prostriedok

Do misky s horúcou vodou vlejte šálku s tekutým pracím prostriedkom a nechajte v ňom šperk pôsobiť päť minút. Po vytiahnutí použite na očistenie mäkkú látku. Pomocou tejto metódy sa zbavíte len najsilnejšieho znečistenia.

 

Zubná pasta a hubka na riad

Trošku zubnej pasty veľkosti hrášku vytlačte na hubku a šperk jemne očistite. Nezabudnite opláchnuť v teplej vode a osušiť. Rozhodne sa ale vyhnite pastám s abrazívnymi časticami alebo bieliacimi účinkami. Hoci mnoho zdrojov uvádza túto metódu ako spoľahlivú, skúsení klenotníci ju vôbec neodporúčajú.


Ako čistiť strieborné šperky s drahými kameňmi

Najvyššou prioritou je tiež udržiavať vaše vzácne kamene čo najčistejšie a najoslnivejšie. Drahé kamene sa vyčistia už aj počas procesu čistenia samotného prsteňa alebo iného šperku. Samotné drahokamy sú zvyčajne čisté; je to hlavne špina a prach, ktoré sa zhromažďujú medzi kovom a kameňmi, vďaka čomu môžu drahokamy vyzerať trochu nudne a menej iskrivo. Buďte opatrní pri používaní kefky s mäkkými štetinami a snažte sa nedrhnúť drahokamy, ak je to možné.

 

Drahé kamene je možné čistiť jemným čistiacim prostriedkom na riad a namáčaním v studenej a potom teplej vode. Prípadne ich viete pretrieť aj jemnou handričkou na navrátenie strateného lesku.

 

Pri starostlivosti o strieborné šperky, ktoré majú vsadené drahokamy, treba postupovať veľmi opatrne. Mnoho prostriedkov obsahuje čpavok, ktorý je vhodný na vyčistenie samotného kovu, ale jemné drahokamy by s ním nemali prísť do styku. Pokiaľ túžite po jednoduchom pravidle, ako vyčistiť striebro s kamienkami, potom platí, že sa musíte vyhýbať kyslým a zásaditým látkam, ako je ocot, pivo, citrón a ďalšie

Strieborný šperk s kamienkovým príveskom namočený v miske s vodou


Čo robiť a čo nerobiť pri čistení strieborných šperkov

Keďže čistíte vzácne kovy, pristupujte k tomu šetrne, aby ste tieto cenné predmety nepoškodili.

 

Leštiaca handrička na šperky

 

 

Použite striebornú leštiacu handričku

Odporúčame si zaobstarať špeciálnu handričku na vyleštenie šperkov. Dajú sa kúpiť v klenotníctve alebo online.

 

Používajte jemný čistiaci prostriedok

Namiesto používania silných chemických produktov sa rozhodnite pre šetrnejšiu alternatívu. Nechajte si poradiť ohľadom drahých kameňov. Každý drahokam má iné vlastnosti, preto vám odporúčame opýtať sa svojho klenotníka na najlepšie metódy čistenia pre váš konkrétny drahokam. Avšak pre rýchly lesk utrite drahokamy handričkou na drahokamy - tie sa dajú kúpiť u klenotníka.

Nepoužívajte silné chemikálie

Silné chemikálie a abrazíva môžu poškodiť striebro a spôsobiť škrabance, matnosť a nečistoty. Čistiace prostriedky so silnými chemikáliami, ako sú bielidlá, môžu poškodiť a odfarbiť strieborné šperky.

Nepoužívajte dezinfekčné prostriedky na ruky

Hoci môže byť lákavé siahnuť po dezinfekčnom prostriedku na ruky, tieto produkty môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Môžu byť škodlivé pre mäkšie kamene a kovy, najmä mincové striebro.


Šperky z chirurgickej ocele

Šperky z chirurgickej ocele sú z veľmi tvrdého a odolného materiálu. Plochy šperku s vysokým leskom sa môžu poškriabať. Hlavnou výhodou chirurgickej ocele je, že je považovaná za materiál nevyvolávajúci alergie.


Rady na záver a kedy šperky nenosiť

Ak máte slabosť pre strieborné šperky a chcete sa vyhnúť príliš častému čisteniu, odporúčame vám vyhnúť sa kontaktu s chemickými látkami kyslého charakteru, ktoré urýchľujú černenie striebra.

Prstienky si dávajte dole pri každom umytí rúk, alebo pri umývaní riadu. Pokiaľ sa chystáte do bazéna, odložte radšej aj náušnice a retiazky. Rovnako tak, pokiaľ plánujete upratovanie, záhradkárčenie, či akúkoľvek prácu v kuchyni, nechajte svoje šperky bezpečne uložené v škatuľkách.

Rovnaká rada sa týka aj termálnych kúpeľov, masáží a sauny. Samozrejme, šperky si nasadzujte až po použití parfumu a krémov, pretože aj kozmetické prípravky pôsobia na klenoty negatívne a znižujú ich lesk.